----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Stosunkowo mało znana polonijnym podróżnikom Namibia, jest niesłychanie interesującym państwem leżącym w południowo-zachodniej części Afryki nad Oceanem Atlantyckim, po obu stronach Zwrotnika Koziorożca. Namibia graniczy z Angolą (długość granicy wynosi 1,376 km), Botswaną (1,360 km), z RPA (967 km), z Zambią (233 km), zaś atlantycka linia brzegowa liczy 1,576 kilometrów. Jest to słabo zaludniony kraj o powierzchni nieco przekraczającej 800 tysięcy kilometrów kwadratowych, a więc blisko trzykrotnie większej niż terytorium Polski.

Namibia to kraj wyżynny, obejmujący rozległy płaskowyż o wysokości około 1,500 m n.p.m., ciągnący się wzdłuż całego kraju, zbudowany z prastarych skał prekambryjskich i z osadów Paleozoiku. Najwyższe partie gór znajdują się na północy z masywem Brandberg sięgającym 2,606 m n.p.m. Wschodnia część kraju również jest wyżynna i łagodnie opada ku legendarnej Kotlinie Kalahari. Linia brzegowa jest monotonna z dwoma zaledwie zatokami, które stały się zaczątkiem portów morskich Swakompund oraz Walvis Bay.

1b Fantastyczne skały Namibii

Fantastyczne skały Namibii

Namibia położona jest w całości w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, o niewielkich opadach deszczu od listopada do marca, ze średnią roczną wynoszącą zaledwie 200-250 mm. Pomimo położenia w strefie zwrotnikowej jest stosunkowo chłodnym regionem, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża oceanu i w górach, gdzie nocą mogą nawet wystąpić przymrozki! Do takich sprzyjających turystom warunków pogodowych przyczynia się płynący od strony Antarktydy zimny prąd morski Benguela. Z racji niskich opadów sieć rzeczna jest uboga, zaledwie cztery rzeki przepływają przez obrzeża Namibii: Zambezi, Okawango. Oranje i Kunene. Pozostałe rzeki są wyłącznie okresowe i pojawiają się tylko po opadach deszczu. Podobnie z jeziorami, jest ich mało, przy czym największe - Etosha - przyciąga ogromne ilości spragnionych wody dzikich zwierząt, stając się z tego powodu najczęściej odwiedzanym i najpopularniejszym w kraju parkiem narodowym! Namibia posiada na szczęście spore zasoby wód podziemnych, eksploatowane dla potrzeb miejscowej ludności.

1c Kobieta z namibskiego plemienia Himba

Kobieta z namibskiego plemienia Himba

Ponieważ większość kraju pokryta jest litymi skałami i jałowymi, ubogimi glebami, często zasolonymi, to flora Namibii jest w rezultacie skąpa, ale za to bardzo zróżnicowana. Typowe dla lokalnej krzewiastej półpustyni i trawiastej sawanny są suchorośla i sukulenty, w tym wiele unikalnych gatunków, jak np. welwiczja przedziwna. Dzięki pustynnemu klimatowi w Namibii właśnie powstały nie dość, że jedne z najwyższych, to na pewno NAJPIĘKNIEJSZE WYDMY na świecie, i to w czerwonym kolorze! Jak by tego było mało, kotlinki u podnóża tych wydm malowniczo urozmaiciły fantazyjne w kształtach skamieniałe drzewa! Pustynia Namib obejmuje 15% powierzchni kraju, ciągnie się wzdłuż Wybrzeża Szkieletów i ma szerokość od 50 do 150 km. Poza wydmami, występują tam wychodnie nagich, barwnych skał i zasolone zagłębienia z resztkami prastarej roślinności.

1e Kwitnące kaktusy na pustyni Namibii

Kwitnące kaktusy na pustyni Namibii

W odróżnieniu od ubogiej roślinności, świat zwierząt Namibii jest bogaty i różnorodny, a jego istnieniu sprzyja kilkanaście parków narodowych i rezerwatów przyrody. Obszary prawnie chronione obejmują około 15% powierzchni kraju. Park Narodowy Etosha jest jednym z największych parków narodowych świata, mierząc 22 tys. km² powierzchni. Rezerwat przyrody Namib obejmuje 5 tys. km², natomiast Park Narodowy Wybrzeża Szkieletów zajmuje blisko 2 tys. km².

1d Słonie przy wodopoju park narodowy Etosha Namibia

Słonie przy wodopoju, Park Narodowy Etosha, Namibia

Zwierzyna Namibi jest gatunkowo zasobna, licznie występują tutaj egzotyczne dla nas zwierzęta, typowe dla sawanny: słonie, żyrafy, lwy, zebry, antylopy, nosorożce, lamparty, gepardy... nad brzegami wymienionych, dużych rzek spotyka się hipopotamy i krokodyle, a także inne gatunki zwierząt stadnych które migrują przez Namibie w porze suchej. W Namibii występuje 706 gatunków ptaków, w tym strusie, sępy, sekretarze, kilka gatunków flamingów, pelikanów i kormoranów. Dla miłośników mało jeszcze skażonej przyrody - przedsmak raju!

1f Struś afrykański w parku narodowym Etosha Namibia

Struś afrykański w Parku Narodowym Etosha, Namibia

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki z polskim przewodnikiem po całym świecie, również do Namibii w październiku 2021 oraz wiosną 2021. Bliższe informacje na stronie internetowej www.andrzejkulka.com lub pod nr tel. 773-237-7788.