Świątynia zdrowia i piękna
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Park Narodowy Arkansas Hot Springs, część 2

Na początek, zanim oddamy się kąpielom, proponuję spacer wzdłuż Central Avenue, gdzie mieści się większość odrestaurowanych łaźni (tzw. Bathhouse Row: Superior, Hale, Fordyce, Quapaw, Ozark, Buckstaff i Lamar). Okazały budynek Fordyce przekształcono w Centrum Informacji Turystycznej Parku Narodowego Hot Springs, z życzliwą obsługa dysponująca użytecznymi mapkami i broszurami na temat parku, noclegów, sanatoriów, innych atrakcji itp. W tym budynku - otwartym w marcu 1915 roku przez Samuela Fordyce jako „świątynia zdrowia i piękna” - zachował się oryginalny wystrój pomieszczeń i sprzęt używany przed wiekiem. Szczególną uwagę zwracają zabytkowe wanny, sufitowy witraż i pomnik Hernando de Soto. Do dzisiaj przy Central Avenue pozostała tylko jedna czynna łaźnia - Buckstaff. Po przechadzce wzdłuż Bathouse Row proponuję podejść do skałki-pomnika upamiętniającej pierwsze na tym terenie spotkanie Indian z Białymi (DeSoto Rock). Obok są kaskady wody ściekającej po tufowych zboczach (Hot Water Cascade) oraz początek ścieżki wiodącej pośród sosnowego lasu na szczyt wzgórza Hot Spring Mountain. Na szczycie znajduje się wieża z tarasem widokowym na całą okolicę. Wyjazd windą, wstęp płatny. Pośród kuracjuszy dużą popularnością cieszy się spacer wyłożonym cegłówkami deptakiem Grand Promenade o długości około 800 metrów.

Skład mineralny gorącej wody

Woda wypływająca ze źródeł u podstawy góry Hot Springs Mountain posiada odczyn ph 7.4. Jej skład, w cząsteczkach na milion, przedstawia się następująco:
Krzemionka (SiO2) - 53.0
Wapń (Ca) - 47.o
Magnez (Mg) - 4.9
Sód (Na) - 4.0
Potas (K) - 1.4
Węglany (HCO3) - 130.o
Siarczany (SO4) - 7.8
Chlor (Cl) - 2.2
Fluor (F) - .26
Tlen (O2) - 4.5
Dwutlenek węgla (CO2) - 9.7

Informacja, ważne telefony, noclegi  

Informacja turystyczna mieści się we wspomnianym budynku Fordyce, otwartym codziennie z wyjątkiem Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Święta Dziękczynienia.

Miasto Hot Springs oferuje duży wybór hoteli, pole namiotowe Gulpha Gorge w parku jest otwarte cały rok, kemping KOA znajduje się przy McClendon Rd.

Opłaty

Wstęp na teren parku jest bezpłatny, ale kąpiele i masaże kosztują.

Ciekawostki

* Arkansas Hot Springs to jedyny w USA park narodowy mieszczący się w całości na terenie miasta! Jest to jednocześnie najmniejszy z krajowych parków narodowych.

* Według badań trytu i izotopu węgla C14, woda wypływająca ze źródeł liczy sobie 4,430 lat. Inaczej mówiąc właśnie wtedy opadła na powierzchnię w postaci deszczu.

* Aby ogrzać się do temperatury 61C, woda z Arkansas wsiąka na głębokość 700-1000 metrów.

Uwagi

Kąpiele w gorących, mineralnych źródłach Hot Springs są wskazane m.in. w następujących przypadkach: choroby reumatyczne, gościec stawowy, choroby układu mięśniowego i więzadłowego (wyraźna ulga w chorobach przewlekłych, szczególnie kostno-mięśniowych), choroby krążeniowe (nie wszystkie - wymagana konsultacja lekarska), niektóre psychozy, nerwice, choroby skórne (uważać z chorobami grzybicznymi), choroby z autoagresji, choroby układu immunologicznego, stany po ciężkich chorobach, operacjach. Przeciwskazania: choroby serca, okres po niedawnym zawale, udarze (w późniejszym czasie możliwe po konsultacji lekarskiej), ciąża, schizofrenia, czynna gruźlica, choroby zakaźne, grzybiczne...

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Arkansas Hot Springs włącznie, w kwietniu 2021.  Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. 773-237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.