Targi CES 2016 w Las Vegas
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

Jak co roku początkiem stycznia odbywają się targi Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas. To międzynarodowa wystawa sprzętu elektronicznego, która przyciąga największe firmy i branżowych specjalistów z całego świata.

Targi CES 2016 choć są największą tego typu imprezą na świecie, to będą skromniejsze, niż w roku ubiegłym. Spodziewanych jest do 170 tysięcy gości, a w styczniu 2015 było 178 tysięcy. Organizatorzy postanowili ograniczyć ilość odwiedzających ze względu na bezpieczeństwo i komfort.

Oto tylko niektóre nowości zaprezentowane na tegorocznych targach:

Samsung – telewizory z Quantum Dot

Flagowy model Samsunga został wyposażony w krawędziowe podświetlenie i wyświetlacz Quantum Dot. To, co ma szczególnie wpłynąć na jakość obrazu, to wyjątkowa jasność na poziomie 1000 nitów, nieosiągalna dla ekranów OLED. Telewizor ten dostępny będzie w kilku rozmiarach. Tegoroczny telewizor będzie nosił oznaczenie KS9500.

SUHD 2016 Samsunga, to nie tylko lepszy obraz ale też bardziej smukły design. Koreański producent określa wzornictwo jako bez-ramkowe i rzeczywiście obudowa wokół ekranu jest bardzo cienka. Samsung KS9500 świetnie prezentuje się również z tyłu. W nowych telewizorach uproszczono też Smart TV. Dodatkowo wszystkimi urządzeniami (konsole, dekodery) mamy wygodnie sterować za pomocą nowego minimalistycznego pilota.

LG – nowe telewizory 4K UHD

Oprócz ogromnego ekranu 8K, firma LG chwali się telewizorem OLED77G6 oraz  modelami LCD: UH8500 i UH9500 (po 65 cali), UH8550 (75 cali) i 86-calowym UH9550. Wszystkie cztery oferują rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160 pikseli).

Eksponowane przez LG cztery modele LCD to matryce IPS 4K o zredukowanych refleksach (True Black Panel) i funkcji wyróżniania z tła obiektów na pierwszym planie (Contrast Maximizer). Telewizory operują kolorami o 10-bitowej rozdzielczości, obsługują HDR i konwersję SDR-HDR. Dodatkowo modele UH8500 i UH8550 zamknięto w wyjątkowo smukłych obudowach.

Model LG OLED77G6 ma ekran oparty o diody organiczne, w postaci warstwy przymocowanej do przezroczystego szkła. W podstawie umieszczono soundbar. Prosty, elegancki wygląd jest częścią rozciągającej się także na AGD serii wzorniczej LG Signature. Telewizor ten oczywiście również obsługuje HDR oraz Dolby Vision.

Bezprzewodowe kamerki firmy Blink

Wiele sprzętów jest dziś bezprzewodowych, choć nie oznacza to automatycznie, że pozbawione są całkowicie kłopotliwego okablowania.  Blink to zestaw kamerek, które zasilane są bateriami AA i mogą działać bez dodatkowego ładowania przez ponad rok.

Urządzenie posiada czujnik ruchu, który aktywuje się przy konkretnych założeniach i może wtedy łapać serię zdjęć bądź ok. 10 sekund przekazu wideo na żywo. Uruchamiany jest z dostępnej na Androidzie i iOS aplikacji. Kamerka jest przy okazji bardzo lekka i poręczna - mieści się w dłoni i ma także klips, dzięki któremu zamontujemy ją praktycznie wszędzie. Blink poza przekazem wideo albo screenami może też służyć jako termometr czy czujnik ruchu.

Parrot Disco

Firma Parrot pochwaliła się nowym dronem – Disco, który jest jednym z pierwszych takich urządzeń ze skrzydłami. Co ciekawe, obsługa maszyny nie jest skomplikowana i nie wymaga wiedzy z zakresu pilotowania.

Parrot Disco jest wręcz naszpikowany czujnikami, które umożliwiają mu autonomiczny lot. W tym celu wystarczy tylko puścić drona, a ten poszybuje samodzielnie.

Nowy Parrot potrafi rozwinąć prędkość do 80 km/godzinę bez utraty stabilności. Sterowanie urządzeniem może odbywać się z użyciem kontrolera Parrot Skycontroller z Wi-Fi lub standardowego pilota. Dron ma także z przodu kamerę, która pozwala rejestrować obraz w trakcie lotu. Urządzenie jest w trakcie wykonywać podniebne akrobacje przez nawet 45 minut na jednym naładowaniu baterii.

Inteligentny długopis, który rozpozna Twoje pismo

Podczas targów CES firma Stabilo zaprezentowała urządzenie o nazwie Smart Pen, czyli inteligentny długopis. Z pozoru gadżet nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym na tle innych produktów Stabilo, ale w rzeczywistości kryje w sobie pewną bardzo interesującą funkcję. Mianowicie potrafi on rozpoznawać słowa wpisywane przez nas na kartkach, a następnie przekształcać je na zapis cyfrowy i eksportować do dokumentów. Konwertowanie pisma działa ponoć całkiem sprawnie, a co najważniejsze, nie jest do niego potrzebne połączenie z internetem. Przed rozpoczęciem pracy, musimy jednak skalibrować sprzęt zapisując dwie kartki formatu A4 - dzięki temu, długopis uczy się dokładnie naszego charakteru pisma. 

Fasetto Link – dysk SSD o pojemności 2 TB z Wi-Fi

Fasetto prezentuje nowy dysk SSD Link, który pozwala przesyłać dane drogą bezprzewodową. W tym celu wykorzystywany jest wbudowany moduł Wi-Fi. Co najciekawsze, dysk i inne urządzenie, z którego będą transferowane dane nie muszą być podłączone do tej samej sieci bezprzewodowej. Możliwe to jest dzięki specjalnej technologii Fasetto ARCH, która umożliwia bezpośrednie przesyłanie danych.

Fasetto Link można jednocześnie podłączyć do nawet 20 urządzeń, ale strumieniowanie danych może odbywać się w tym samym czasie do maksymalnie 7 urządzeń. Prędkość przesyłania danych wynosi do 2500 Mbps.

Dysk SSD Fasetto choć jest bardzo mały, tak może pomieścić aż 2 TB danych. Warto także wspomnieć, że całość zamknięto w obudowie odpornej na wodę. Oprogramowanie Lasetto umożliwia także tworzenie kopii zapasowej danych w chmurze.

Opracował:  Daniel Odroniec                                            
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.