----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij znajomym:

Projektory pozwalają na osiągnięcie ogromnych obrazów, ale duże telewizory osiągnęły obecnie bardzo atrakcyjne ceny.

Wiele lat temu obraz telewizora i projektora były zupełnie inne, a każdy dodatkowy cal w wielkości TV kosztował krocie. Za mniej więcej 50-calowy telewizor można było kupić projektor i ekran, który miał cztery razy większą powierzchnię. 100-calowa powierzchnia sprawia, że oglądanie wszystkiego jest wydarzeniem. Lepsze projektory miały również znacznie lepsze współczynniki kontrastu, a zatem lepszą jakość obrazu niż większość ówczesnych telewizorów. Obecnie można dostać 75-calowe telewizory za mniej niż 1,400 USD lub 77-calowe w cenie 3,000 USD. Nadal nie jest to 100 cali, ale są naprawdę duże, jasne i w przeciwieństwie do wielu podobnych projektorów, bardzo dobrze radzą sobie z HDR i szeroką gamą kolorów. Rozdzielczość Ultra HD jest fantastyczna na większych ekranach, ale wiele projektorów 4K ma swoje własne problemy. Mówiąc prościej, cena dużych telewizorów gwałtownie spadła, a ich wydajność znacznie wzrosła, w obu przypadkach znacznie szybciej niż w przypadku projektorów. Owszem, możemy kupić niedrogie i jasne projektory, ale ich ogólna jakość obrazu blednie w porównaniu z większością telewizorów.

HDR, czyli wysoki zakres dynamiki, to problem w projektorach. Chociaż wiele projektorów akceptuje wideo HDR, prawie wszystkie mają problemy z wyświetlaniem wideo HDR. Po pierwsze, nawet najlepsze projektory domowe nie są tak jasne, przynajmniej w porównaniu do przeciętnego telewizora. Po drugie, tańsze projektory również nie mają współczynnika kontrastu potrzebnego do pokazania HDR w najlepszym wydaniu. Wiele modeli w ogóle nie jest w stanie wyświetlić szerokiej gamy kolorów. Teraz projektory z wyższej półki mogą dobrze sobie radzić z HDR, ale za znacznie wyższą cenę niż duży telewizor. Nawet najlepsze i najjaśniejsze projektory to wciąż tylko ułamek jasności telewizora. Jasność to nie wszystko, ale jeśli chodzi o moc światła HDR, to znacznie ważniejsza sprawa.

Największy problem z jakością obrazu w projektorach - światło otoczenia. Projektor rzuca światło na ekran, ale każde inne światło w pomieszczeniu jest również od ekranu odbijane. Nie ma to dużego wpływu na najjaśniejsze części obrazu, ale na ciemniejsze. Oznacza to, że jeśli oglądamy sport lub coś, co ogólnie jest jasne, wszystko jest w porządku. Jeśli oglądamy ciemny film lub gramy w mroczną grę wideo, będzie to trudne do zobaczenia. Tak, istnieją ekrany odrzucające światło z otoczenia, ale są drogie. Bez względu na to, jak dobry jest ekran w zmniejszaniu wpływu światła otoczenia, nadal będzie wyglądał gorzej niż ten sam ekran w ciemnym pokoju. Jeśli chcemy oglądać obraz z projektora w ciągu dnia w pomieszczeniu z wieloma oknami i cieszyć się najlepszą jakością obrazu, będziemy potrzebować wielu zasłon. Telewizor stworzy znacznie jaśniejszy obraz niż jakikolwiek projektor, który lepiej sprawdza się w jasnych pomieszczeniach.

W dzisiejszych czasach posiadanie projektora oznacza poświęcenie różnych rzeczy, takich jak jakość obrazu, żywotność, być może cena, a wszystko to w imię największego możliwego obrazu. Obraz jest oczywiście niesamowity, ale teraz znacznie trudniej go uzasadnić, biorąc pod uwagę, o ile lepsze i tańsze stały się naprawdę ogromne telewizory. To nie jest koniec, projektory nie są w zastoju. Stają się coraz jaśniejsze, a ich kontrast i możliwości kolorystyczne stale się poprawiają. Modele wykorzystujące lasery i diody LED, choć wciąż często w tyle pod względem wydajności w porównaniu z rodzeństwem z lampami UHP, są coraz lepsze. Projektory nie znikną w najbliższym czasie. Po prostu zmieniła się ich wartość w porównaniu z telewizorami. Dla tych z nas, którzy nadal nie są zadowoleni z ekranów 75-, 85- lub nawet 98-calowych, jedynym wyjściem są projektory. Przynajmniej do momentu spadku ceny MicroLED.

Teraz kupisz Teslę za Bitcoin!

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy Model S, Model 3, Model X czy Model Y, nowa opcja dla kryptowaluty pojawi się na stronie kasy Tesli.

Około dwa miesiące temu dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, zrobił szum, mówiąc, że konsumenci wkrótce będą mogli kupić nową Teslę za pomocą Bitcoin. Dziś jest ten dzień. Musk ogłosił na Twitterze wcześnie we środę, że firma akceptuje teraz kryptowalutę, dodając: „Bitcoin zapłacony Tesli zostanie zatrzymany jako Bitcoin, a nie zamieniony na walutę fizyczną”.

PARIS, FRANCE - NOVEMBER 29: New Tesla Model S showroom has arrived in Paris, France. Tesla is an American company that designs, manufactures, and sells electric cars

W zeszłym miesiącu Musk and Co. zainwestował 1.5 miliarda dolarów w Bitcoin, aby zmaksymalizować zwroty gotówkowe, co spowodowało wzrost Bitcoina o 13%. Podczas gdy Musk w ostatnich tygodniach otwarcie wypowiadał się na temat kryptowalut, w tym żartobliwej kryptowaluty „Dogecoin”, Tesla złożyła wniosek o swoją inwestycję w Bitcoin w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Nikt w Tesli, w tym Musk, nie zasugerował, że producent samochodów zaakceptuje jakąkolwiek inną kryptowalutę w przyszłości (w tym Dogecoin, aby było jasne).

Akcje Bitcoin ( BTC ) wzrosły o prawie 2.5% od zeszłej środy.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.