----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

28 października 2021

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Dzienniki z podróży; narciarska Alyeska

Cały dzień przeznaczamy na oddanie się zimowym radościom na stokach najsłynniejszego alaskańskiego resortu narciarskiego Alyeska w miejscowości Girdwood, niecałą godzinę jazdy z Anchorage. Alyeska to szeroka dolina wcięta głęboko w góry Czugacz, obramowana malowniczo trzema fotogenicznymi, wiszącymi lodowcami. Określenie Alyeska - co w języku Aleutów oznacza Wielki Kraj - stało się, jako Alaska, nazwą całego stanu!

Jedna z gór, obrzeżająca dolinę od wschodu, posiada świetne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Całe miasteczko Girdwood wydaje się zresztą egzystować wyłącznie w oparciu o amatorów białego szaleństwa. Mamy w grupie kilku zaawansowanych narciarzy i parę nastolatków zamierzających odbyć kurs pod okiem doświadczonego instruktora, mamy też kilka osób, które postanowiły udać się na wielogodzinną jazdę skuterami po zasypanych śniegiem alaskańskich bezdrożach. Osobiście zamierzam ubrać śnieżne rakiety (snowshoes) i zrelaksować się spacerując godzinami po zamarzniętej tafli uroczego jeziora Portage.

3i Szlak przez jezioro Portage

Szlak przez jezioro Portage

Narciarskie trasy na stokach Mount Alyeska są otwarte codziennie w godzinach 10:30 - 17:30, a w weekendy do 9 wieczorem. Zaplecze kulinarne dla narciarzy jest doskonałe: liczne bary szybkiej obsługi i restauracje znajdują się zarówno na terenie hotelu Alyeska, jak i przy górnej stacji kolejki linowej. Są tutaj sklepy, wypożyczalnie sprzętu, szkółki dla początkujących, a dla ambitnych resort oferuje snowmobiling oraz heliskii!

3cKolejka Alyeska

Kolejka Alyeska

Alyeska oferuje trasy dosłownie dla każdego; łatwe zielone, średniotrudne niebieskie i czarne dla samobójców. Oceniamy szlaki zjazdowe; górna część tras leży na wys. 1,200 m n.p.m., baza jest na wysokości zaledwie 80 metrów n.p.m., przez co prawdopodobnie jest to rekordowy, gdyż najniżej położony resort narciarski na świecie! Sezon trwa od połowy listopada do końca kwietnia, z weekendami w maju w wyższych partiach gór. Opady śniegu wynoszą tutaj od 18.8 metrów u góry do 16 metrów w środku zbocza. Do dyspozycji mamy 5 wyciągów krzesełkowych i jedną kolejkę linową.

3d Trasy zjazdowe w Alyeska

Trasy zjazdowe w Alyeska

Niektórzy z nas błyskawicznie wypożyczyli narty i ruszyli na stok, na cały dzień, inni natomiast zdecydowali się na wielogodzinną eskapadę na śnieżnych skuterach. Jest to niewątpliwie wielka turystyczna atrakcja, gdyż można ujrzeć okolice zupełnie niedostępne w innych porach roku: absolutne bezdroża w przepięknej, zimowej scenerii. Trzygodzinna jazda skuterami kosztowała $180 od osoby, wypad na 5 godzin - $225. Przeważnie prowadzi się pojazd samemu, ale można również siedzieć wygodnie jako pasażer za plecami kierowcy. Na dłuższą trasę - docierającą do czoła odległych lodowców - zapisała się dzisiaj grupka żądnych mocniejszych wrażeń turystów z Austrii.

3f Wzgorze

Wzgórze

Żegnam narciarzy i kontynuuję jazdę na wschód wzdłuż Seward Highway. Tuż za ostatnimi zabudowaniami Girdwood droga biegnie malowniczo wzdłuż zatoki Turnagain Arm, południowymi zboczami gór Czugacz. Po prawej stronie, za wodą widnieje półwysep Kenai, po lewej, wysoko na stokach, widać poruszające się białe plamki - koziorożce Dalla. To wszystko w odległości zaledwie godziny jazdy od Anchorage!

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest właścicielem chicagowskiego biura podróży Exotica Travel, które organizuje wycieczki po USA i całym świecie, z zimową Alaską włącznie. Najbliższy wyjazd już 26 lutego 2022. Informacje na stronie http://www.andrzejkulka.com/alaska_zima.htm, tel. 773 237 7788.

Polecamy obejrzenie galerii zdjęć z poprzednich wypraw na Alaskę.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----