----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

01 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Park Narodowy Katmai, cz. 1

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE i KLIMAT

Park Narodowy Katmai znajduje się u nasady Półwyspu Alaska, w strefie klimatu arktycznego, morskiego. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią maksymalną temperaturą 18oC (64F), średnią minimalną 9C (48F), z rekordem 29C (85F) w 1971 roku. Podobnie jest w czerwcu i w sierpniu. Silne wiatry i deszcze są częste, mżawka może trwać całymi dniami. Błękitne niebo panuje nad Katmai tylko przez około 20% lata, najwięcej opadów przypada na sierpień - 73.4 mm. W czerwcu notuje się tylko 43.2 mm a w lipcu 54.6. Najchłodniejszy jest luty, ze średnią maksymalną minus 4C (24F), średnią minimalną minus 14C (7F) z rekordem minus 44C (-48F) w 1989 roku. Chroniony prawnie teren parku narodowego (wraz z rezerwatem Aniakchak oraz Alagnak Wild River) obejmuje ogromny obszar 19,130 km kwadratowych.

119

KOMUNIKACJA

Do Katmai można dotrzeć wyłącznie drogą powietrzną, a połączenia oferują prawie wszystkie duże linie lotnicze USA obsługujące port Anchorage, największym mieście Alaski, są to m.in. American Airlines, Alaska Air i United. Od Anchorage dzieli nas jeszcze 500 km (300 mil) do lotniska w King Salmon, głównego portu lotniczego w pobliżu Katmai, 10 km od granicy Parku Narodowego. Ten segment obsługują Alaska Airlines i Pen Air. Z King Salmon lecimy hydroplanem 55 km (35 mil) do Brooks Camp, czyli miejsca, skąd idzie się pieszo ścieżką przez las do kaskad ze słynnym nagromadzeniem niedźwiedzi grizzli. Na terenie parku Katmai istnieje też krótka droga od Brooks Camp do tarasu widokowego na spektakularną Dolinę 10,000 Dymów. Wzdłuż niej codziennie kursują autobusy firmy Katmailand oferując wycieczkę od 8:30 rano do godziny 16:30.

117

NAJLEPSZA PORA NA ZWIEDZANIE

Park Narodowy Katmai pozostaje otwarty co prawda przez cały rok, ale w praktyce odwiedzany jest tylko w miesiącach letnich, kiedy działa regularna komunikacja z Anchorage. O ile z punktu widzenia piechurów najkorzystniejszym miesiącem jest czerwiec (najmniej opadów), to amatorzy spotkań z niedźwiedziami wybiorą oczywiście lipiec, gdyż najwięcej grizzli pojawia się nad wodospadami Brooksa od około 25 czerwca do ok. 25 lipca. Sierpień i wrzesień pozostaje amatorom spokojnego wypoczynku, bez tłumów, w pięknej scenerii i... nadal w obecności miśków, które od końca sierpnia znowu gromadnie nachodzą ujście rzeki Brooksa, tym razem żerując na wymęczonych po tarle łososiach.

116

115

118

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, najbliższe terminy; 12 lipca, 14 i 25 sierpnia oraz 3 września 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/alaska.htm

 

 

ZARYS GEOLOGICZNO-HISTORYCZNY

Na terenie Katmai łączą się dwa wielkie pasma: łańcuch Gór Alaska i pasmo Aleuckie. Na ich styku zaznacza się wyjątkowo silna działalność sejsmiczna, a także wulkaniczna.

Badania archeologiczne wskazują, że ludzie żyli w Katmai od co najmniej 6 tysięcy lat, a najprawdopodobniej od 10 tysięcy, czyli ostatniego zlodowacenia. W tym czasie okoliczne wulkany siedmiokrotnie notowały potężne eksplozje!

Nad brzegami rzeki Brooks River udokumentowano blisko 1,000 struktur pochodzących z epoki faraonów! Pierwotni Indianie/Aleuci przybywali skuszeni obfitością pożywienia; ryb, reniferów, łosi, jagód... Niektóre grupy mieszkały tutaj na stałe, inne pozostawały w Katmai tylko podczas hojnego lata.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----