Obalamy mity dentystyczne
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Opierając się na opiniach znajomych, opowieściach przyjaciół, żon czy mężów, porad przeczytanych w internecie można mieć błędne informacje dotyczące opieki stomatologicznej i zdrowia zębów. W niektórych przypadkach takie porady są nieszkodliwe, ale zdarza się, że porady dentystyczne od znajomych, którzy nie są dentystami, mogą nas słono kosztować, być bolesne dla nas i naszych finansów.

Prowadząc od lat praktykę dentystyczną mam stały kontakt z pacjentami. Tysiącom ludzi podarowaliśmy nowy uśmiech, ocaliliśmy zęby, przywróciliśmy radość życia i wiarę w siebie. Moją dewizą jest właściwa informacja, edukacja i pomoc pacjentom uzyskać jak najlepsze rezultaty. Wizyta u dentysty łączy się u wielu pacjentów ze stresem, strachem przed bólem, niesprecyzowanymi oczekiwaniami i niewłaściwymi przekonaniami. Zdarza się, że w rozmowie z pacjentami dowiaduje się o powszechnie powielanych opiniach, które nie są prawdziwe.

W dzisiejszym artykule wyjaśnię najczęściej rozpowszechniane mity dentystyczne i pokaże ich prawdziwe oblicze.

Mit # 1: “Jestem już stary/stara nie potrzebuję zębów, sztuczna szczęka mi wystarczy”

Zęby pojawiają się w naszej buzi w wieku niemowlęcym nie bez powodu. Zęby są nam potrzebne przez całe życie. Utrata zębów albo pozbycie się ich rozpoczyna problem. Brak zębów wpływa na jakość życia. Rozpoczyna utratę kości w szczęce. Zmienia się wygląd twarzy, policzki zapadają się. Pacjent nie może jeść ani żuć. Sztuczna szczęka jest jakimś rozwiązaniem, niestety jej skuteczność w porównaniu do implantów czy własnych zębów jest dużo niższa i pacjent odczuwa znaczną różnicę w wykonywaniu podstawowych funkcji życiowych takich jak np: spożywanie pokarmów. Wszystkie zęby zapewniają nam 100% funkcjonalności i są odpowiedzialne za właściwe żucie, trawienie i dobre zdrowia. Protezy dentystyczne zapewniają tylko 20% funkcjonalności i niestety pacjenci z protezami nie mogą jeść bez konsekwencji wszystkiego tego, co jedli wcześniej, kiedy nie mieli protez.

Mit # 2: “Zły stan zębów jest dziedziczony”

Nie zawsze! Okazuje się, że dziedziczna skłonność do paradontozy, chorób przyzębia czy próchnicy dotyczy niewielkiego odsetka populacji. Niestety główną przyczyną złego stanu zębów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, niesystematyczne nitkowanie zębów i unikanie wizyt kontrolnych i prewencyjnych w gabinecie dentystycznym.

Mit # 3: “Nic mnie nie boli, zęby wyglądają dobrze, to nic się nie dzieje…

Nic bardziej mylnego. Choroby dziąseł i przyzębia rozwijają się bezobjawowo. Dopiero zaawansowany stan choroby daje widoczne i odczuwalne symptomy. Próchnica w początkowej fazie także jest bezbolesna i właściwie bezobjawowa. Kontrolne, systematyczne wizyty u dentysty, to najlepsza prewencja i inwestycja w zdrowie jamy ustnej. Dentyści i higienistki dentystyczne są przeszkoleni, aby przewidywać problemy dentystyczne jeszcze zanim się pojawią. Czynniki ryzyka, takie jak alkohol czy papierosy, tylko powiększają szanse na wystąpienie chorób dziąseł i przyzębia. Regularne wizyty u dentysty, dwa razy do roku zmniejszają ryzyko poważnych problemów dentystycznych i obniżają koszty leczenia.

Mit # 4: “Prześwietlenie zębów jest niepotrzebne/ boję się radiacji”

Rentgen szczęki stanowi dla lekarza dentysty dodatkowe i bardzo precyzyjne źródło informacji. Zdjęcie pantomograficzne pokazuje stan całego uzębienia wraz z zatokami szczękowymi. Jest szczególnie istotne przed leczeniem ortodontycznym oraz chirurgicznym. Pomaga w wykryciu i ocenie chorób przyzębia. Promieniowanie w trakcie prześwietlenia jest minimalne i podobnie jak przy kontroli na lotnisku nieinwazyjne.

Mit # 5: “Nie należy nitkować i szczotkować krwawiących, wrażliwych dziąseł”

Mit! Należy nitować i szczotkować zęby delikatnie. Najlepiej szczoteczką z miękką główką albo szczoteczka elektryczną. Zęby należy nitkować przynajmniej raz dziennie. Krwawiące dziąsła mogą być oznaką stanu zapalnego. Stan zapalny pojawia się, kiedy nie usuwamy z zębów osadu nazębnego.

Mit # 6: “Zamiast myć zęby wystarczy użyć płyn do płukania zębów”

Płyny do płukania zębów są bardzo pomocne, odświeżają oddech, sprawiają, że czujemy się lepiej, niektóre zawierające fluor nawet przeciwdziałają próchnicy, niestety nic tak nie wyczyści zębów i nie usunie osadu nazębnego jak szczotkowanie i nitkowanie.

Mit # 7: “Soki owocowe, woda z cytryną i dietetyczne napoje są nieszkodliwe dla zębów”.

Niestety to nieprawda. Soki owocowe są szkodliwe dla zębów, zawierają naturalne kwasy i cukier, które mogą powodować korozje szkliwa, co prowadzi do próchnicy. Najbezpieczniejszym napojem dla zębów jest woda. Wodę można pić po spożyciu soku, aby w naturalny sposób oczyścić zęby.

Mit # 8: “Implanty są drogie i dają tylko korzyści estetyczne”

Implanty dentystyczne to obecnie najlepsze rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie mają zębów. Implanty to inwestycja na całe życie. Walory estetyczne to tylko jedna z wielu zalet implantów. Najważniejszą zaletą implantów jest to, że funkcjonują jak naturalne zęby. Pacjent posiadający implanty nie tylko pięknie się uśmiecha, ale także może normalnie jeść i żuć. Leczenie implantologiczne może być finansowane bez dodatkowych odsetek.

Mit # 9: “Implanty są na całe życie”

Tak, to prawda, ale trzeba o nie dbać, tak jak o własne zęby. Implanty trzeba czyścić i przynajmniej raz do roku odwiedzić lekarza na wizytę kontrolną. Jeżeli pacjent nie dba o implanty tak jak o własne zęby, nie nitkuje i nie szczotkuje, to naraża się na infekcje, które mogą prowadzić do chorób dziąseł i utraty kości w szczęce.

Mit # 10: “Taniej jest wyleczyć zęby za granicą”

Niektórzy pacjenci są przekonani, że można zęby wyleczyć taniej w innym kraju. Choć koszt samej usługi może być niższy, to należy pamiętać, że w innych krajach obowiązują inne standardy jakości usług medycznych oraz odpowiedzialności lekarza za błędy. Istnieje także ryzyko powikłań lub dokonania poprawek, o które trudno zadbać, jeżeli lekarz przyjmuje za granicą. Sukces zabiegów dentystycznych polega na tym, że są zrobione raz a dobrze. Poprawianie błędów lekarskich jest znacznie bardziej pracochłonne i dużo droższe.

Mit # 11: “Będzie bolało”

Czasy, kiedy zabiegi dentystyczne były bolesne, dawno minęły. Dziś naszym celem jest dostarczenie pacjentom jak najprzyjemniejszych zabiegów. Przy większości zabiegów lekarze dentyści stosują znieczulenie miejscowe, a na życzenie pacjenta nawet usypiają przed zabiegiem. Obecnie leczenie dentystyczne jest bezbolesne.

Mity dentystyczne wprowadzają pacjentów w błąd. Informacje uzyskane z właściwych źródeł oszczędzają nam zdrowie, czas i pieniądze. Jeżeli usłyszycie coś, co brzmi niewiarygodnie, najlepiej sprawdzić to na rekomendowanej stronie American Dental Association, a w przypadku wątpliwości, najlepiej poradzić się lekarza dentysty. Przed niepożądanymi problemami zawsze uchronią nas profilaktyczne kontrole dentystyczne.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com