----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

12 maja 2021

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Alaska, cz. 1

Park Narodowy Denali (Denali National Park) położony jest w środkowej części Alaski, największego i najbardziej wysuniętego na północ stanu USA, obejmując powierzchnię blisko 25 tysięcy kilometrów kwadratowych środkowej części górskiego pasma Alaska. Północne zbocza tych gór - podobnie jak alaskański Interior - cechują się subarktycznym klimatem kontynentalnym z małymi opadami i ekstremalnymi temperaturami wahającymi się w wyjątkowo szerokim zakresie od -63.3C w zimie do +37.7C latem. Południowe stoki gór należą dla odmiany do strefy klimatu morskiego, z łagodniejszymi zimami i chłodniejszymi latami z wyraźnie większą ilością opadów. Najwyższa góra Stanów Zjednoczonych - Mt Denali (niegdyś Mount McKinley) - jest tak potężna, że tworzy własny mikroklimat.

50a Witamy na Alasce

Witamy na Alasce

Z punktu widzenia turysty najistotniejsze są warunki klimatyczne panujące wzdłuż jedynej drogi w parku - żwirowej Denali Park Road - prowadzącej od Visitor Center przy wjeździe aż do górniczej osady Kantishna, sto trzydzieści kilometrów dalej. Pogoda w czerwcu, lipcu i w sierpniu jest mniej więcej taka sama; temperatury wahają się w zakresie od 0 do +24C, co oznacza, że warto zabrać ze sobą czapkę, ciepły sweter i rękawiczki.

Wzmiankowana droga jest zamknięta dla pojazdów od połowy września do końca maja z powodu opadów śniegu, ale park pozostaje otwarty przez cały rok dla miłośników śnieżnej aury, których na Alasce nie brakuje.

Sezon turystyczny przypada praktycznie na czerwiec, lipiec i sierpień, a każdy miesiąc posiada swoje wyjątkowe korzyści. Zalety czerwca polegają na zaskakująco długim, 22-godzinnym dniu oraz braku zatłoczenia na trasach. Lipiec z kolei jest najcieplejszy (najwięcej przyjezdnych), a sierpień - pomimo że dzień jest krótszy, a noce chłodniejsze - daje nam nadzieję na ujrzenie unikalnego zjawiska, jakim jest zorza polarna. Jest to doskonały okres do zwiedzania z powodu wspaniałych barw tundry a także dużej aktywności zwierząt odbywających właśnie ruję i intensywnie żerujących w oczekiwaniu na srogą tutaj zimę. Wrzesień przynosi pochmurne niebo, opady deszczu i nie satysfakcjonuje ewentualnych turystów.

50c Sierpniowe niebo Alaski

Sierpniowe niebo Alaski

Stanowa droga Parks Highway zapewnia wygodną podróż z odległego o niecałe 400 km miasta Anchorage, a niezmotoryzowanym turystom można polecić spektakularną podróż koleją, obsługującą dwa składy dziennie zarówno z Anchorage jak i z Fairbanks.

Warto poświęcić kilka słów historii regionu. Indianie Atabaska, których przodkowie dotarli na Alaskę z Syberii podczas epok lodowcowych, wędrowali od tysiącleci poprzez tereny dzisiejszego Parku Denali polując na mamuty, mastodonty, renifery i łosie. Po Indianach nadeszli w 1905 roku biali kolonizatorzy wiedzeni gorączką złota, trzebiąc dla pożywienia zwierzęta okolicznych gór. W latach 1906 i 1907 podróżował tędy wybitny przyrodnik Charles Sheldon, który rozpoczął akcję ochrony dzikich zwierząt, szczególnie dziesiątkowanych przez myśliwych (dostarczycieli żywności dla poszukiwaczy złota) muflonów Ovis Dalla pozbawionych lęku przed człowiekiem. To właśnie jemu i jego wpływom w rządzie USA zawdzięczamy utworzenie Parku Narodowego McKinley National Park w lutym 1917 roku. Sheldon wędrował wraz z Harry Karstensem, który (nawiasem mówiąc) zdobył w 4-osobowej grupie szczyt McKinleya 7 czerwca 1913 i został pierwszym dyrektorem tego parku narodowego. W 1980 roku powiększono obszar parku o 16 tys. km. kw. zmieniając jego nazwę na Denali National Park and Preserve.

50e Jego Wysokosc Denali na wprost nas

Jej wysokość Denali

A propos zmian, należy wspomnieć, że najwyższa góra kontynentu Ameryki Północnej też przeżywała swoją dziwaczną "poprawnie polityczną" historię; od wieków znana była Indianom Atabaska jako Wielka, Wyniosła, czyli Denali. Władający Alaską Rosjanie adekwatnie ochrzcili ją "Bolszaja Gora". Majestatyczna góra, o tak pięknej indiańskiej nazwie została w 1896 roku przemianowana na Mount McKinley, na cześć pochodzącego z Ohio republikańskiego kandydata na prezydenta USA, człowieka, który nigdy na Alasce nie był i tej góry nigdy nawet nie widział na swoje oczy! Na szczęście, w 2015 roku oficjalnie przywrócono Wielkiej Górze jej należne miano Denali.

50d Mama grizli

Mama grizli

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z alaskańskim parkiem narodowym Denali włącznie, przez całe lato 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. 773-237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----