----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

14 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

NIEDŹWIEDZIE

W Katmai żyje dużo dzikich zwierząt; renifery karibu, łosie, rosomaki, wilki, rysie, lisy, jeżozwierze nadrzewne, wydry rzeczne, bobry i niedźwiedzie. Właśnie za sprawą niedźwiedzi ten park stał się słynny na całym świecie, gdyż w lipcu i we wrześniu miśki gromadzą się w niezwykle dużych (jak na te drapieżniki) ilościach, m.in. przy 2-metrowej wysokości kaskadach na rzece Brooks River, łączącej jeziora Brooks i Naknek Lake. We wrześniu w bezpośrednim sąsiedztwie Brooks Camp przebywa 40 do 70 grizzli! Przy wspomnianych wodospadach zbudowano drewniane pomosty, z których ograniczona ilość turystów może dzień w dzień bezpiecznie obserwować te potencjalnie niebezpieczne i nieobliczalne zwierzęta.

79

Potężny samiec, Brooks Falls, Katmai

WULKANY I DOLINA 10,000 DYMÓW

Wzdłuż wybrzeży Cieśniny Shelikof znajduje się 15 czynnych wulkanów będących fragmentem Ognistego Pierścienia Pacyfiku. Cały region zalicza się do jednego z najbardziej pod tym względem aktywnych na świecie. Katastroficzne wybuchy pozostawiające w dolinach Katmai ogromne ilości popiołu wulkanicznego miały miejsce co najmniej 10 razy w ciągu ostatnich 7 tysięcy lat, ostatnio w 1912 roku. Z kilku stożków wulkanicznych - Mt Mageik, Mt Martin, Mt Griggs i mt Trident - co jakiś czas wydobywa się dym, co dowodzi, że wulkany są uśpione i w każdej chwili może dojść do kataklizmu.

Długa na 21 i szeroka na 5 km Dolina Dziesięciu Tysięcy Dymów jest wypełniona skonsolidowanym popiołem wulkanicznym z domieszką piasku, czyli skałą zwaną tufitem. Tufit jest miękki i z łatwością daje się erodować przez deszcze, wodę rzek, strumieni tworząc w rzeźbie krajobrazu malowniczo wcięte wąwozy i kaniony. Dostęp do doliny zapewnia żwirowa, długa na 40 km/23 mile droga, którą codziennie pokonują parkowe autobusy. Rezerwacje w sezonie są konieczne. Na końcu drogi znajduje się taras widokowy z drewnianym domkiem, gdzie przewodnik/kierowca serwuje lunch i objaśnia historię terenu. Stąd prowadzi 5-km szlak pieszy, schodzący 250 metrów na dno doliny. Można tam zejść na kilka godzin i powrócić tym samym autobusem do Brooks Camp lub pozostać na odludziu przez kilka dni uzgadniając datę powrotu z kierowcą. 

Widoki na dnie doliny są oszałamiające, zwłaszcza w dwóch miejscach; nad wodospadem na rzece Ukuk i w miejscu łączenia się trzech rzecznych strumieni.

Późnym latem zarówno przy drodze z Brooks Camp jak i na wspomnianym szlaku można ujrzeć "10 tysięcy... kozaków i rydzów", co rani serce każdego grzybiarza, gdyż nie wolno ich zabierać.

80

Grizzli na kaskadach Brooks, Katmai

Ciekawie prezentuje się oferta scenicznych przelotów ponad Katmai, z King Salmon i z Brooks Camp, skąd już po kilkunastu minutach lotu można podziwiać zapierające dech w piersi widoki dymiących stożków wulkanicznych, lodowców, poszarpanych grani, malowniczych jezior, rzek i zasypanych popiołem dolin.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, najbliższe terminy 14 i 25 sierpnia oraz 3 września 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----