----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

- W Katmai żyje obecnie około 2 tysięcy niedźwiedzi. Dorosłe grizzli osiągają wagę do 450 kg, okres godów trwa od maja do połowy lipca. W listopadzie zwierzęta wchodzą do gawr, gdzie - podczas snu matki - w lutym rodzą się młode, ważące zaledwie pół kilograma! Niedźwiedź podczas snu zimowego może stracić do 40% wagi. W kwietniu misie budzą się z zimowego snu, maleństwa pozostają z matką przez dwa lata. Niedźwiedzice odczekują na kolejne potomstwo przez co najmniej kolejny rok. Każdy niedźwiedź jest indywidualistą, dlatego nigdy nie można przewidzieć jego reakcji podczas spotkania z człowiekiem.

- Wszystkie łososie Pacyfiku (w odróżnieniu od łososi atlantyckich) giną po odbyciu tarła.

- Większość niedźwiedzi na wodospadach Brooksa powraca tutaj co rok, mają swoje charakterystyczne kształty, barwy, i cechy charakteru. Strażnicy nadali im nawet imiona! Duże samce zwyczajowo zajmują najlepsze miejsca na kaskadach, samice umiejscawiają się poniżej a maleństwa czekają ukryte w krzakach, gdyż większe misie mogą je zabić i pożreć!

- W Katmai żyją liczne ptaki, m.in. orły przednie (w górach) i bieliki (tam gdzie są ryby), jastrzębie, sowy, łabędzie krzykliwe, nury arktyczne oraz pardwy. W ciągu lata spotkamy tutaj przedstawicieli około 40 gatunków ptaków śpiewających.

- Wybrzeża Parku zamieszkane są m.in. przez lwy morskie, foki, wydry morskie a także wieloryby szare, bieługi i orki.

- Siewka arktyczna jest słynnym w świecie "długodystansowcem" pokonującym w corocznych migracjach ponad 20 tysięcy kilometrów pomiędzy Syberią, Alaską i wyspami Południowego Pacyfiku!

- Flora Katmai jest stosunkowo uboga gatunkowo. Lasy obfitują w świerki, w niszach o łagodniejszym klimacie pojawia się więcej brzóz, osik, topoli i wierzby. W wyższych partiach dominuje tundra.

93

UWAGI

- Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia ani innego wielkiego ssaka, lub pozostawać przy nim bliżej niż 50 metrów. Ten dystans należy podwoić, kiedy zwierzę posiada obok młode!

- Zabrania się jeść w odległości bliższej niż 100 metrów od rzeki Brooks i na plaży nad jeziorem Naknek.

- Aby rozbić namiot w odległości do 8 km od rzeki Brooks River trzeba otrzymać specjalne pozwolenie. Żywność musi być zamknięta w budynku lub w p.zapachowym pojemniku.

- Połów łososia królewskiego wymaga zakupu osobnego znaczka, nie ma egzaminu, ale przepisy trzeba znać. W Katmai wolno używać tylko sztuczne przynęty. Kiedy mamy łososia na haku i zbliży się niedźwiedź, należy natychmiast uciąć żyłkę i spokojnie, tyłem, nie tracąc misia z oczu wycofać się ze stanowiska.

- W obrębie parku narodowego Katmai znajdują się tereny prywatne należące do Indian, gdzie - żeby się swobodnie poruszać - należy uzyskać osobne zezwolenie.

95

- Kilka szczytów na terenie Parku przekracza wysokość 2 tys. m. n.p.m.: Mt Denison (2318), MtSteller (2225m), Mt Megeik (2210), Mt Katmai (2047m). Słynny z erupcji wulkan Novarupta posiada po eksplozji wysokość 1481 m. n.p.m.

- Park Katmai odwiedziło rocznie do 56 tysięcy turystów, z czego większość stanowili ludzie przylatujący samolotem z Anchorage na standardową, jednodniową wycieczkę połączoną z obserwacją niedźwiedzi.

- Do północno-wschodnich granic Katmai przylega inny, słynący z licznych grizzli (około setki) rezerwat przyrody; McNeil River State Game Sanctuary. Nad kaskadami McNeil spotyka się nawet więcej niedźwiedzi naraz niż w Brooks Falls! Chętni muszą wziąć udział w loterii, gdyż władze rezerwatu limitują ilość odwiedzających to miejsce do zaledwie 10 osób dziennie.

- Długi odcinek (110 km) przylegającej do Parku rzeki Alagnak należy do ogromnej sieci 5100 km alaskańskich rzek objętych ochroną jako część swoistego rezerwatu przyrody - Wild and Scenic Rivers. Ta nieokiełznana.  "dzika" rzeka oferuje wodniakom wspaniałą scenerię (klasa 1-III), obfitość zwierzyny, ryb i sporą dawkę indiańskiej historii.

92

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, najbliższe terminy; 12 lipca, 14 i 25 sierpnia oraz 3 września 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: http://www.andrzejkulka.com/alaska.htm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----