Rejs łodzią o szklanym dnie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Park narodowy Biscayne - klejnot przedmieścia, cz. 3

Brak umiejętności nurkowania nie zamyka nam wrót parku, nadal możemy podziwiać jego podwodne cuda korzystając z rejsów łodzią o szklanym dnie (reef cruise aboard a glassbottom boat). Duże, prostokątne szyby znajdują się w środkowej części pokładu, tak więc siedzący na ławkach pasażerowie oglądają morskie dno przesuwające się pod nimi jak w najlepszym kalejdoskopie. Płyniemy ponad piaszczystym i mulistym, porośniętym wodorostami dnem, a następnie wypływamy na teren porośnięty koloniami koralowców. I to jest właśnie gwóźdź programu. Wprawne oko dostrzeże pośród załomów i szczelin w koralach liczne zwierzęta: żółwie morskie, krewetki, homary, kraby, ostrygi, ślimaki, wielkie konchy i mureny. Na piasku można czasem zauważyć na wpół zagrzebaną płaszczkę (southern stingray). W wielu miejscach rafa koralowa pokryta jest gąbkami i wachlarzami fioletowych gorgonii, które też należą do grupy koralowców.

Ponad tym fantastycznie ukształtowanym, barwnym dnem żyją ryby, których ichtiolodzy doliczyli w Biscayne ponad 200 gatunków! Mogą to być ławice pelagicznych lub rafowych ryb: wzmiankowane ustniczki, pokolce, motylki, papugoryby, rogatnice, alutery, kostery, rozdymki, graniki, rurecznice, iglicznie, hajduki, laktorie...  Wycieczki łodzią o szklanym dnie wyruszają z Convoy Point, trwają około 3 godzin i cieszą się dużą popularnością wśród zwiedzających, dlatego konieczne są wcześniejsze rezerwacje.

Poza wspomnianym rejsami należy absolutnie skorzystać z wypraw nurkowych (scuba diving), obejmujących zazwyczaj dwa zejścia pod wodę. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu, konieczne są rezerwacje. Obowiązuje posiadanie odpowiedniej licencji: PADI, NAUI, CMAS, BSAC lub SSI.

Informacja, ważne telefony, noclegi, rezerwacje

Telefon do władz parku: 305-230-1144, adres do korespondencji: Biscayne National Park Headquarters, P.O.Box 1369, Homestead, Florida 33090. Informacja, tel. 230-7275. Rezerwacja rejsów: tel. 230-1100, adres: Biscayne National Underwater Park, Inc. P.O.Box 1270, Homestead, Florida 33090. Dla dysponujących własną łodzią ważna informacja: w parku są dwa pola namiotowe: w Boca Chita Key i Elliott Key, z limitem 14 dni, dostępne na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Dla wygodniejszych turystów w pobliżu są hotele, m.in. Comfort Inn, tel. 248-4009 oraz Days Inn, tel. 245-1260.

Opłaty

Park nie pobiera opłaty za wstęp, płatne są natomiast rejsy oraz cumowanie prywatnych łodzi.

Uwagi

Niektóre z fascynujących i pięknych stworzeń Zatoki Biscayne i jej rafy koralowej stwarzają zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia: rekiny, barrakudy i niebieskie meduzy- parzydełkowce zwane portugalskimi żeglarzami.

Ciekawostki

* Na terenie Biscayne znajduje się najdłuższy w USA, niezagospodarowany fragment morskiego wybrzeża porośniętego mangrowcowymi zaroślami.

* Płytkie, przybrzeżne wody zatoki Biscayne zamieszkałe są przez manaty zwane też “morskimi krowami”. Te wielkie, powolne w ruchach morskie ssaki żywią się wodorostami, niestety zagrożone są wymarciem będąc zbyt często narażone na uderzenia śrubami motorówek.

* Rafa koralowa podziwiana w parku narodowym Biscayne jest fragmentem jedynej rafy w kontynentalnej części USA, ciągnąc się 400 km na południowy zachód aż do Key West. Inne rafy w USA występują na Hawajach.

* W zależności od ruchliwości wody, koralowiec Acropora cervicornis buduje w płytkiej, bardziej burzliwej wodzie kolonie w kształcie spłaszczonych pucharów przypominających "łopaty łosia", a w głębszych wodach - ostre kolonie wyglądające jak "poroże jelenia".

* Na terenie parku znajduje się ponad 50 wraków statków - prawdziwy raj dla płetwonurków.

* Nazwa parku pochodzi od Zatoki Biskajskiej, między Francją a Hiszpanią, lub od... nazwiska legendarnego żeglarza Vixcayno, przetrzymywanego w niewoli na wysepkach Biscayne.

* Angielski wyraz Key pochodzi od hiszpańskiej nazwy cayo określającej małą wyspę.

Biscayne jest naturalnym parkiem dla mieszkańców pobliskiego Miami, stanowiąc fantastyczne miejsce wypoczynku i ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku dla wszystkich dysponujących jachtami, żaglówkami i motorówkami.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z południową Florydą włącznie, zimą oraz wiosną 2020/21. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. 773-237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.