----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Park Narodowy Saguaro

Położenie geograficzne i klimat

Park Narodowy Kaktusów Saguaro składa się z dwóch niewielkich odległych od siebie o 50 km jednostek leżących na wschodnich i zachodnich obrzeżeniach miasta Tucson w południowej Arizonie. Całość obejmuje powierzchnię 370 km kwadratowych krajobrazu charakterystycznego dla pustyni Sonora.

Ta część Stanów Zjednoczonych leży w strefie klimatów zwrotnikowych, skrajnie suchych, kontynentalnych. Zimowe dni są ciepłe, ze średnią +19 stopni C, w nocy do +5 stopni Celsjusza. W środku lata temperatury często dochodzą do 41oC (w cieniu), ze spadkiem wieczorami do 22 stopni. Najcieplejszy statystycznie jest czerwiec, najchłodniejszy - styczeń. Rekordowo wysoką temperaturę 47oC zanotowano w 1960 roku, rekordowo najniższą: minus 13oC w 1954 roku. Najwięcej opadów przypada na sierpień - 68.3 mm, najmniej na kwiecień - 5.6 mm.

34d Kwiat kaktusa saguaro

Kwiat kaktusa saguaro

Komunikacja

Najwygodniejsze połączenie lądowe z odległym o 2,890 km (1,794 mile) polonijnym Chicago oferuje autostrada I-55 do St. Louis, I-44 do Oklahoma City, I-40 do Flagstaff w Arizonie i w końcu I-17 na południe do Tucson. Z Nowego Jorku (4,070 km/2,526 mil) najlepiej wyjechać autostradą I-78, a następnie I-70 na zachód do wspomnianego St. Louis. Najszybsze dotarcie do parku narodowego Saguaro zapewniają samoloty, z licznymi połączeniami do Tucson.

34e Kaktusy saguaro

Kaktusy saguaro

Najlepsza pora na zwiedzanie

Najodpowiedniejszy na zwiedzanie parku okres trwa od października do kwietnia, kiedy nie dokuczają upały, a w nocy bywa nawet chłodno. Pomiędzy styczniem a marcem możemy spodziewać się łagodnych, przelotnych deszczów, w środku lata - gwałtownych burz.

34f Pustynny maczek kalifornijski

Pustynny maczek kalifornijski

Zarys geologiczno-historyczny

Najstarsze skały zidentyfikowane na terenie parku Saguaro to prekambryjskie lawy wskazujące na imponujący wiek 1.7 miliarda lat! Paleozoiczne morza pozostawiły tutaj ślady licznych ingresji i regresji w postaci osadów zarówno wapiennych jak i piaszczystych. Era dinozaurów zaznaczyła się na terenie obecnej Arizony działalnością wulkaniczną, wzmożoną pod koniec Kredy, 65 milionów lat temu, skąd datują się najwyższe pasma górskie regionu. Kolejne erupcje wulkanów połączone z gwałtowną tektoniką miały miejsce w Trzeciorzędzie, zwłaszcza w okresie od 30 do 15 milionów lat wstecz. Wtedy to właśnie uformował się dzisiejszy, południkowy układ gór i kotlin całego Południowego Zachodu Stanów Zjednoczonych, związany zasadniczo z konfliktem kontynentalnej kry Ameryki Północnej i podłoża Pacyfiku. Pod koniec Czwartorzędu, 11 tysięcy lat temu, dotarł tutaj człowiek odnajdując bogate w zwierzynę ziemie. Pośród stepów żyły mamuty, konie, wielbłądy... Ich szczątki świetnie zachowały się do dzisiaj. Pierwsi ludzie polowali na grubą zwierzynę, po nich nastał lud Hohokan; twórcy ceramicznych naczyń. Potomkami Hohokan są najprawdopodobniej Indianie Tohono O’otam, żyjący w tym rejonie do czasów przybycia Europejczyków. Przez setki, a może i tysiące lat Indianie Tohono doskonale radzili sobie na sonorańskiej pustyni wykorzystując m.in. figokształtne owoce kaktusów saguaro. Strącali je na ziemię długimi kijami i wytwarzali z nich dżemy, syropy a także specyficzny rodzaj wina. Indianie jedli nasiona kaktusów i karmili nimi swoje kury. Ze zdrewniałych prętów tworzących nośny szkielet rośliny budowali ogrodzenia i ściany chat!

Stoki gór wokół Tucson pokryte są wspaniałymi zagajnikami kolosalnych cereusów. Aby je uchronić utworzono w 1933 roku Park Narodowy Saguaro.

34c Kaktus saguaro

Kaktus saguaro

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z parkiem narodowym Saguaro włącznie; 30 kwietnia 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/dziki_zachod.htm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----