----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

LOT do Ekwadoru, 3 marca 2021

Jest to nasza pierwsza, zagraniczna podróż z grupą po niemiłym zaskoczeniu światowym "lockdownem" w marcu 2020. Celem jest tym razem Ekwador, a zwłaszcza jego egzotyczne wyspy Galapagos. Podróżowałem tam od dwudziestu lat, ale nigdy w tak nienormalnych okolicznościach. Co prawda od ubiegłego lipca można już było wjeżdżać do Ekwadoru okazując wyniki (negatywne) testu na obecność chińskiego wirusa, ale dopiero teraz wyjaśniły się szczegóły dotyczące realiów przemieszczania się po tym kraju.

W porcie lotniczym Chicago O'Hare panuje prawie normalny ruch ze słusznie zachowanymi rygorami bezpieczeństwa, odprawa biletowo-bagażowa przebiega szybko i już po godzinie wsiadamy do wypełnionego po brzegi odrzutowca. Pełen zestaw pasażerów na pokładzie samolotów obserwowałem już latem i jesienią 2020 roku lecąc z wycieczkami na Alaskę. Podobną sytuację widzę w Miami, gdzie nasz Airbus również nie ma ani jednego wolnego miejsca siedzącego.

1

Lot do stolicy Ekwadoru

Po niecałych czterech godzinach lotu, m.in. ponad Kubą i Panamą, lądujemy w stolicy Ekwadoru, gdzie na terminalu stoi samolot Iberii z Madrytu, a po chwili nadlatuje Boeing KLM z Amsterdamu. Widać, że turystyka z Europy nabiera rozpędu, zresztą wiem, że za kilka dni przybywa tu również grupa turystów z biura podróży w Polsce, a więc pierwsze jaskółki przylatują!

Odprawa imigracyjna przebiega sprawnie, wykonujemy pamiątkowe fotki pod napisem "Quito wita" i po niecałej godzinie przybywamy do "wypasionego" hotelu (jacuzzi w każdym pokoju) w biznesowym centrum miasta wzdłuż bulwaru Avenida Amazonas. Jest ciepło, około 20 stopni Celsjusza, dookoła zieleń i kwiaty, słowem wiosna. Pora na spacer po najbliższej okolicy, zakup tropikalnych owoców, pyszną kolację i zasłużony odpoczynek po podróży!

7

Tropikalne owoce - tanie jak barszcz

Jest czwartek, 4 marca 2021. Od samego rana zwiedzamy Quito, malowniczo położone na pagórkach pośród żyznych, zielonych dolin u podnóży potężnego wulkanu Pichincha. San Francisco de Quito - bo taka jest pełna nazwa stolicy - leży w Andach na wysokości pomiędzy 2,700 a 2,800 metrów n.p.m., dzięki czemu nie odczuwa się tutaj upału typowego dla miejsc położonych przecież na samym równiku naszej planety! Blisko dwumilionowe miasto, znane z zapisków hiszpańskich konkwistadorów z 1535 roku, posiada ciekawą starówkę. Ruch na ulicach prawie jak sprzed dwóch lat, kiedy byłem tutaj ostatnio. Z tym że obowiązuje noszenie maseczek na ulicach, co nam wcale nie przeszkadza, gdyż czujemy się bezpieczniej, a lepiej nie zachorować na jachcie na Galapagos, gdzie mamy przecież spędzić całe 8 dni/7 nocy! Większość biznesów - w tym restauracje i hotele - funkcjonuje, ale nadal rzadki jest widok turystów, co być może stanowi niepowtarzalną okazję, aby tu przyjechać zanim zwalą się tłumy.

3

Stolica Ekwadoru

Quito, piątek, 5 marca 2021. Przed wschodem słońca opuszczamy hotel i jedziemy na lotnisko, skąd o 7 rano startujemy w podróż do legendarnych Zaczarowanych Wysp. Rejs XL 1413 ekwadorskiej linii LATAM (czyż może istnieć lepsza nazwa dla powietrznego przewoźnika?) przebiega bez zakłóceń. Po godzinie lotu pod skrzydłami samolotu ukazują się pierwsze z Wysp Galapagos; San Cristobal i malownicze wysepki Leon Dormante oraz Lobos, gdzie będziemy pływać już za kilka dni! Widać też piękną, rozległą plażę przy Górze Wiedźmy, a także bliźniacze wysepki Plazas, które z lotu ptaka wyglądają jak dwa przecinki ustawione wklęsłością obok siebie. W tej właśnie cieśninie planujemy spędzić naszą trzecią z kolei noc na jachcie. Po chwili ukazuje się wielka Santa Cruz w całej okazałości, dwa wystające nad powierzchnię oceanu wierzchołki wulkanów Daphne Mayor i Daphne Minor, potem North Seymour (znana z ogromnej kolonii gniazdujących fregat) i w końcu szczęśliwie lądujemy na wyspie Baltra.

8

Dyplom przekroczenia Równika 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z EKWADOREM, GALAPAGOS oraz AMAZONIĄ włącznie, w maju, lipcu i listopadzie 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.