----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 maja 2021

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: U stóp Wielkiej Góry, cz. 2

Wielka, wysoka na 6,190 m (20,320 ft) góra Mt Denali jest atrakcją najwyższej, światowej klasy najbardziej popularnego i najsłynniejszego parku narodowego Alaski. Widok szczytu sprawia ogromne wrażenie, może nawet większe niż Mt Everesty czy andyjskie kolosy, bowiem granitowy masyw sięga w niebo z równiny leżącej na wysokości zaledwie 700 m nad poziomem morza. Park Denali, dzięki późnej kolonizacji Alaski i wcześnie podjętej ochronie, zachował się do naszych czasów w stanie niemal niezmienionym, takim, jakim od wieków znali go Indianie Atabaska.

50i Mt Denali Alaska

Mt Denali, Alaska

Podróżując po Denali oczekujemy sporych wrażeń dostarczanych głównie przez spotkanie z dzikimi zwierzętami i krajobrazem gór, gdzie wielkim przeżyciem jest widok odsłoniętego majestatycznego szczytu. Z pogodą w tym regionie Alaski bywa różnie. Wielka Góra skutecznie chroni swoje majestatyczne oblicze przed oczami turystów; w lecie widoczna jest w całości zaledwie przez 2-3 dni w miesiącu, za to zimą, kiedy Alaska pustoszeje, tkwi wysoko na niebie całymi tygodniami! Piękna pogoda posiada swoje dobre i złe strony; gwarantuje nam niezapomniane widoki pokrytych śniegiem i lodowcami szczytów, ale zwierzęta - przystosowane do niskich temperatur - będą raczej unikać słońca. Gdy pochmurne niebo skryje góry, wtedy na pewno ujrzymy więcej niedźwiedzi i reniferów. W Denali żyje obecnie około 300 grizli, 200 misiów czarnych, 3 tys. reniferów karibu, 2.5 tysiąca łosi, 2.4 tysiąca muflonów Dalla i około 80 wilków. Dodajmy do tego lisy, arktyczne wiewiórki ziemne, świstaki, orły przednie i jastrzębie, a otrzymamy obraz subarktycznego safari.

50n Klempa z cielakiem

Klempa z cielakiem

Poruszanie się po parku wymaga objaśnienia; otóż wspomniana, jedyna tutaj przejezdna droga Denali Road, jest otwarta dla prywatnych pojazdów jedynie do mostu na rzece Savage River (mila 14.8). Dalej można się poruszać wyłącznie pieszo albo parkowymi autokarami kursującymi pomiędzy świętami Memorial (koniec maja) i Labor Day (początek września). Autobusy (pożyczane na lato od szkół, nie można więc oczekiwać komfortu) oferują ograniczoną ilość miejsc, dlatego chcąc się dostać na konkretny rejs należy wykupić bilet przez internet lub wcześnie rano zająć miejsce w kolejce do okienka biletowego. Władze Parku oferują kilka krótszych bądź dłuższych tras, z których najciekawsze są: 130-kilometrowa - 11-godzinna eskapada do Wonder Lake, 100-kilometrowa - 8-godzinna wyprawa do Eielson oraz 60-kilometrowa - 5-godzinna objazdówka do Toklat - wszystkie godne polecenia. Podczas przejazdu autobus przystaje w co ciekawszych widokowo miejscach, a także wszędzie tam, gdzie w pobliżu pojazdu pojawi się zwierzyna. Z autobusu można wyjść w dowolnym miejscu trasy i np. spacerować po okolicy w oczekiwaniu następnego połączenia (w miarę dostępności miejsc) do kolejnego postoju. Zwiedzanie Denali w swojej najprostszej formie jazdy autobusem jest zawsze wielkim przeżyciem, w dodatku niewymagającym wysiłku ani dobrej, fizycznej zaprawy. Widokowo najwspanialszą panoramę oferuje postój na przełęczy Polychrome Pass oraz przystanek w Eielson, najwyżej położony fragment tej trasy mierzy zaledwie 1,300 m npm.

50j Malusienki grizli nadrabia wzrostem

Mały grizli nadrabia wzrostem

Paradoksalnie, ten ogromny obszar zamieszkały przez wielkie ssaki jest pokryty zaskakująco drobną, wręcz karłowatą roślinnością. Poza nielicznymi, leżącymi poniżej 900 m n.p.m. dolinami ze świerkami (las typu tajgi), prawie cały park porośnięty jest arktyczną tundrą z pokładami wiecznej zmarzliny tuż pod powierzchnią gleby. Żyje tutaj ponad 650 gatunków roślin kwiatowych, liczne mchy, porosty, grzyby i algi. Tylko najlepiej przystosowane do surowego klimatu organizmy są w stanie przetrwać. Z drzew przeważają karłowate brzozy, karłowate dęby i wierzby. Pomimo skromnej flory, jej znaczenie jako pokarm dla mieszkających tutaj lub migrujących roślinożerców jest ogromne. Ubóstwo flory wynika nie tylko z klimatu, ale i z faktu, że minęło "zaledwie" 10-14 tysięcy lat od ostatniego zlodowacenia, od kiedy mogła się tworzyć życiodajna gleba. To co oglądamy w Denali jest więc krajobrazem stosunkowo młodym.

50l Karibu z Denali

Karibu z Denali

Wycieczki piesze to najbardziej ekscytujący sposób na zwiedzanie. Ze względu na klimat, góry, zmienną pogodę i obecność dzikich zwierząt, wędrówki po Denali przeznaczone są tylko dla doświadczonych turystów. Pozostając na noc w parku należy zarejestrować się i otrzymać zezwolenie zwane Backcountry permit. Dla turystów o mniejszych ambicjach lub niedysponujących czasem proponuję krótkie szlaki w okolicy Visitor's Center: Horseshoe Lake Trail (2 km), Mount Healy Overlook Trail (10 km), Triple Lakes Trail (10 km), Morino Loop Trail (2 km) lub Rock Creek Trail (4 km). Piesze wędrówki pod względem atrakcyjności może pobić tylko wejście na Mt Denali.

50h Kolory Denali

Kolory Denali

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z alaskańskim parkiem narodowym Denali włącznie, przez całe lato 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----