Zdrowa dieta = zdrowe zęby
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Końcówka roku to czas zdominowany przez jedzenie. Firmy i korporacje organizują przyjęcia przedświąteczne, znajomi i przyjaciele spotykają się we własnym gronie, członkowie organizacji dzielą się opłatkiem na spotkaniach opłatkowych. Te wydarzenia to piękna tradycja wspólnych spotkań, serdecznych życzeń i jedzenia. Tradycyjnie Wigilia i Święta też odbywają się przy stole.

Jedzenie jest nieodzowną częścią naszego życia i oprócz podstawowych funkcji odżywczych ma również ważny aspekt społeczny i kulturowy. Odżywianie ma wymiar zarówno wspólnotowy, jak i symboliczny.

Hipokrates kładąc fundamenty współczesnej medycyny wierzył, że ludzkie ciało posiada wrodzoną zdolność samoleczenia, jedzenie powinno mieć moc leczącą.

Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że pożywienie to nasza główna siła napędowa, odpowiedzialna za nasze samopoczucie. Współczesna medycyna widzi bezpośrednie zależności między stylem życia i odżywania się a stanem zdrowia. Przyczyny chorób cywilizacyjnych – takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca, powiązane są z niewłaściwą dietą.

Nie inaczej jest też w przypadku zdrowia jamy ustnej. Nasze ciało jest jednym, połączonym systemem. Produkty niezdrowe dla ogólnego stanu organizmu wpływają także niekorzystnie na stan jamy ustnej, zęby i dziąsła. Spożywanie dużej ilości słodyczy, cukierków, ciastek napojów słodzonych, soków i mało odżywczych przekąsek między posiłkami przyczynia się do powstawania próchnicy. Próchnica powstaje z reakcji mieszanki cukru z bakteriami w jamie ustnej na szkliwo zęba. Wyeliminowanie cukru z diety, bądź spożywanie niewielkich jego ilości wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdrowia zębów. Lekarze i dietetycy zalecają czytanie informacji na opakowaniach produktów spożywczych. W Stanach Zjednoczonych producenci żywności zobowiązani są do umieszczania na opakowaniach informacji dotyczącej składu danego produktu, w tym zawartości cukru. Cukier znajduje się w produktach przetworzonych, puszkach, zupkach, sosach i pieczywie. Szczególnie niekorzystne dla zębów są cukierki zawierające karmel, ciągnące się, które pozostają na zębach. Dużą ilość cukru mają też suszone owoce: żurawina, rodzynki, morele i inne.

Picie dużej ilości wody w ciągu dnia pomaga nie tylko w zachowaniu optymalnego poziomu wody w organizmie, ale także zapobiega suchości jamy ustnej i wpływa korzystnie na stan zębów i dziąseł. Woda wypłukuje zęby, zmywając z nich pozostałości cukru.

Dieta uboga w składniki odżywcze, składająca się głównie z produktów przetworzonych, zawierająca niewielkie ilości pełnowartościowych ziaren, owoców i warzyw nie działa korzystnie na nasze dziąsła. Choroby dziąseł to jeden z głównych powodów utraty zębów w dorosłym życiu.

Dbając o zęby pamiętajmy o witaminach, szczególnie z grupy A i D oraz K, spożywaniu produktów bogatych w błonnik oraz probiotyków.

Zmorą wielu pacjentów jest nieświeży oddech. Przyczyn nieświeżego oddechu może być kilka – jedną z nich jest spożywanie niektórych pikantnych potraw, czosnku, cebuli, oraz palenie papierosów i picie alkoholu.

Ciekawostką jest, że niektóre warzywa i owoce takie jak jabłka czy seler naciowy mogą odświeżyć nasz oddech.

Nie jest tajemnicą, że spożywane produkty mają też wpływ na wygląd naszych zębów. Wszyscy chcemy mieć śnieżnobiałe zęby. Picie dużej ilości kawy czy herbaty powoduje powstawanie brązowych przebarwień na zębach. Czerwone wino także pozostawia plamy i przebarwienia na zębach. Zielone wyciskane soki również pozostawiają ślad na zębach, Zaleca się picie ich przez słomkę.

Od lat jestem zwolenniczą holistycznego podejścia do zdrowia i traktowania organizmu ludzkiego, jako całości. Spożywane jedzenie ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, wagę, wygląd, ale także na zdrowie całego organizmu, w tym jamy ustnej. Lata doświadczenia dały mi przekonanie, że prewencja jest kluczowa w zachowaniu dobrego zdrowia.

We wcześniejszych artykułach pisałam o połączeniu zdrowia jamy ustnej z ogólnym zdrowiem człowieka i o tym, że wiele chorób rozpoczyna się właśnie w jamie ustnej, albo związana jest z chorobami dziąseł lub przyzębia. Przestrzeganie zdrowej diety jest jednym z tych zaleceń, o które sami możemy się zatroszczyć. Innym, które jest w naszej gestii jest prewencja i regularne wizyty u lekarza dentysty. Zwykło się uważać, że jak nic nie boli to się nic nie dzieje. Otóż nie! Choroby przyzębia rozwijają się bezboleśnie, a pierwsze odczuwalne przez pacjenta symptomy to objaw zaawansowanej choroby.

W gorącym sezonie przedświątecznym, świątecznym i noworocznym dbajmy o zęby – szczotkujmy, nitkujmy, zwracajmy uwagę na to co spożywamy, a jednym z postanowień noworocznych niech będzie kontrolna wizyta u lekarza dentysty.

Życzę Państwu Zdrowych i Wesołych Świąt!

Do zobaczenia w Nowym Roku w Dental Specialists of Niles.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com