04 października 2018

Udostępnij znajomym:

Administracja Trumpa chce wprowadzić kolejne utrudnienia w staraniu się o pobyt stały. Dotyczy to sponsorowania przez rodzinę. Przynajmniej na razie zmiany te nie dotyczą ani sponsorowania przez pracę ani starania się o obywatelstwo USA.

Zmiany dotyczą zagadnienia korzystania z pomocy państwowej, dotacji rządowych. Otóż, od dawna prawo imigracyjne wymaga od oficera zatwierdzającego aplikację o zieloną kartę, aby stwierdził, czy osoba starająca się o pobyt stały, może w przyszłości korzystać z programów dotacji rządowych, tzw. public charge. Do tej pory ewaluacja ta sprowadzała się praktycznie do ustalenia tego, czy osoba miała sponsora finansowego. Jeśli miała, to nie była traktowana jako ryzyko, że w przyszłości z takich programów skorzysta. Teraz, wedle nowych przepisów, ta określenie tego, czy aplikant na pobyt stały stanowi „ryzyko korzystania w przyszłości” z programów dotacji rządowych, stanie się bardzo ważną częścią ewaluacji aplikacji i podstawą ewentualnych odmów aplikacji o pobyt stały.

Biuro imigracyjne proponuje dwie zmiany. Po pierwsze, rozszerzenie listy programów pomocy społecznej, które powodowałyby dyskwalifikację aplikanta. Po drugie, aby ewaluacja prawdopodobieństwa korzystania z programów społecznych była teraz ważną częścią procesowania aplikacji o pobyt stały.

Na razie są to przepisy proponowane, muszą przejść pewną administracyjną drogę, aby stały się operacyjne. Ale administracja Trumpa już od dawna ostrzegała, że korzystanie przez imigrantów z dotacji społecznych będzie ich następną walką polityczną, i to staje się rzeczywistością.

Wedle proponowanych przepisów, aplikant byłby dyskwalifikowany, jeśli skorzystał z jednego z następujących programów: Medicaid (ale nie „emergency Medicaid”), Medicaid Part D Low Income Subsidy, food stamps, programy długotrwałej opieki, Section 8 Housing Voucher Program, Section 8 Rental Assistance, Public Housing. Dodatkowe programy mogą być dodane do listy.

Nawet jeśli aplikant nie korzystał z tych programów, ale kiedyś się o nie starał i został zakwalifikowany, to będzie to miało negatywny wpływ na jego aplikację.

A nawet jeśli dana osoba nie korzystała z dotacji państwowych, to oficerowie imigracyjni mają przeprowadzić ocenę tego, na ile jest „prawdopodobne”, że aplikant z takich programów w przyszłości skorzysta. I mają tu brać pod uwagę: wiek, zdrowie, status rodzinny, status finansowy, edukację i doświadczenie lub umiejętności aplikanta. Aplikanci będą musieli przedstawić udokumentowaną historię pracy, dokumenty dotyczące edukacji, treningu, obecnych i przeszłych dochodów, ofert pracy, sytuacji zdrowotnej, która mogłaby powodować problemy ze znalezieniem pracy, posiadania ubezpieczenia, posiadanego majątku i źródeł materialnych.

Przepis ten, jeśli dojdzie do skutku, znacznie utrudniałby staranie się o pobyt stały osobom, które nie mają dobrej historii pracy, mają niskie dochody, są na emeryturze lub mają problemy ze zdrowiem. Jeśli przepisy te wejdą w tej proponowanej formie, to znacznie zmieni to proces interview na pobyt stały, gdzie nawet jeśli osoba spełnia wymagania prawne, a nie spełnia finansowych (wedle subiektywnej oceny oficera), to będzie jej groziła odmowa aplikacji o pobyt stały.

Jeśli znajdują się państwo w sytuacji, w której te proponowane przepisy mogą was dotyczyć, bo albo korzystali państwo z programów dotacji, albo mają nienajlepszą historię pracy lub dochody, to dobrze byłoby wystąpić o pobyt stały zanim przepisy te wejdą w życie lub przygotować się do złożenia przyszłych dokumentów o pobyt stały już teraz, dokumentując historię pracy, przygotowując dokumenty pokazującą dobrą sytuację finansową, itd.

Większość z czytelników prawdopodobnie nie korzysta z dotacji społecznych, ale ta druga zmiana, gdzie ocena „prawdopodobieństwa korzystania w przyszłości” stanie się teraz ważną częścią procesowania na pobyt stały przez rodzinę, powoduje, że do takiego złożenia trzeba być teraz zupełnie inaczej przygotowanym.

Zanim złożą państwo aplikację o pobyt stały, podając historię pracy, edukacji, pokazując podatki, poddając się badaniom lekarskim, warto poradzić się prawnika, czy informacje te nie będą w przyszłości powodem do odmowy aplikacji. Są to zupełnie nowe aspekty prawa, zupełnie nowa ewaluacja. Trzeba być ostrożnym, bo dokumenty lub informacje podane w aplikacji przy jej składaniu, nie mogą być już potem zmienione, a mogą mieć zgubne konsekwencje.

Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny I rodzinny
Tel. 312-644-8000
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor