16 grudnia 2017

Udostępnij znajomym:

Shazam to aplikacja do rozpoznawania muzyki. Możliwe, że niedługo będzie miała nowego właściciela i będzie nim firma Apple. Techcrunch raportuje, że gigant z Cupertino może być bliski przejęcia tej platformy.

Szacuje się, że transakcja może opiewać na 300 mln funtów brytyjskich, czyli około 400 mln dolarów. Możliwe, że plotki zostaną oficjalnie potwierdzone już w najbliższym tygodniu. Wtedy może dojść do ogłoszenia przejęcia.

Po co Apple miałoby kupić Shazam? Aplikacja z pewnością pozwoliłaby na rozbudowanie usług muzycznych, które ma firma z Cupertino. Najpewniej rozwiązania zostaną zintegrowane bezpośrednio z oprogramowaniem Apple. Nie jest więc jasnym, jaka przyszłość czeka platformę na innych systemach, jak chociażby Android.

Samsung Galaxy S9

Nowy model Samsunga został już sfinalizowany pod kątem hardware. Firma ma gotowe prototypy, które już testuje i niedawno pojawiły się plotki, jakoby Koreańczycy mieliby rozciągnąć ekran na dłuższej krawędzi. Telefony miały rzekomo dostać panele o proporcjach 21:9. Serwis GalaxyClub, który często dostarcza sprawdzone informacje z obozu Samsunga, dementuje te doniesienia.

Galaxy S9 i S9+ dostaną ponownie ekrany o proporcjach 18.5:9. To oznacza, że będą to panele zbliżone do tych ze smartfonów Galaxy S8 oraz S8+. Zdawał się to potwierdzać wcześniej także Evan Blass, który twierdził, że wielu zmian w nowych flagowcach względem poprzedników nie mamy co się spodziewać.

Samsung Galaxy S9 i S9+ zostaną pokazane pewnie w lutym lub marcu. Wiemy już, że tylko większy model dostanie podwójny aparat fotograficzny i zwiększoną do 6 GB pamięć RAM. Pojawią się też szybsze procesory. W przypadku ekranów nie spodziewajmy się także zmiany w rozdzielczości. Nadal będą to panele QHD+ (1440 x 2960 pikseli).

Google Chrome 63

Chrome 63 jest już dostępny do pobrania. Google w końcu zdecydowało się na odświeżenie modułu chrome://flags, który daje dostęp do eksperymentalnych funkcji. Ten przybudowano i trzeba przyznać, że zmiany są zdecydowanie na plus. Przede wszystkim z racji dodania wyszukiwarki, która pozwala szybko odnaleźć konkretne opcje. Przebudowano także menu, które wyświetlane jest po kliknięciu na ikonkę kłódki po lewej stronie paska adresu. Teraz wyświetlanych jest tutaj mniej informacji.

Google załatało także wiele błędów związanych z bezpieczeństwem. Chrome 63 wprowadza aż 37 poprawek zabezpieczeń. Szukaczom dziur wypłacono łącznie ponad 40 tysięcy dolarów.

Wartość Bitcoina przekroczyła 15 tysięcy dolarów

Bitcoin kontynuuje swój pochód zwycięstwa. Najpopularniejsza na świecie kryptowaluta osiągnęła właśnie kolejny próg finansowy. I choć staje się kompletnie nieprzydatna, to rynek finansowy z ciekawością śledzi rozpychanie tej bańki. A także przy okazji czeka, kiedy cała sprawa dozna wielkiego krachu.

Co dalej? Nie wiadomo. Większość analityków zgadza się tylko co do jednego: nie mają pojęcia, jak potoczy się ten szalony skok wartości Bitcoina. Sama waluta stała się obecnie w zasadzie bezużyteczna do nabywania towarów choćby ze względu na znaczny wzrost wartości, a częściowo ze względu na bardzo powolny czas transakcji. Wiele osób podejrzewa więc, że ta bańka niedługo może pęknąć. Pytanie tylko kiedy.

25 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS

Dziś, w dobie komunikatorów pokroju np. WhatsApp, nie pamiętamy już jak ważny w naszym życiu był prosty SMS. A system ten obchodzi właśnie okrągłą, 25. rocznicę. Pierwszy SMS wysłano bowiem właśnie teraz, w okresie bożonarodzeniowym, zaś autorem był inżynier Neil Papworth.

Pierwszy SMS nie został wysłany przez telefon. Zrobiono to za pomocą komputera, ponieważ dawne telefony mogły tylko otrzymywać wiadomości tekstowe. Pierwsza taka wiadomość wysłana zatem została 2 grudnia 1992 roku przez Neila Papwortha, brytyjskiego inżyniera, który napisał po prostu "Merry Christmas". Odbiorcą był Richard Jarvis z Vodafone.

Dopiero rok później Nokia wdrożyła funkcję SMS w swoich telefonach. Usługa ta miała ograniczenie 160 znaków. Możliwość wysyłania SMS pomiędzy różnymi sieciami komórkowymi wprowadzona została zaś dopiero w 1999. Sam Papworth przyznaje, że w 1992 roku nie miał pojęcia, jak popularne stanie się pisanie wiadomości tekstowych i że z niego zrodzą się zarówno komunikatory internetowe, jak i emoji. Według Papwortha ten pierwszy SMS był jednak pewnym momentem zwrotnym w historii komunikacji mobilnej.

Obecnie SMS jest raczej w odwrocie, głównie ze względu na rozliczne aplikacje służące do komunikacji, takie jak WhatsApp czy Telegram.

Apple Heart Study

Rocznie ze względu na migotanie przedsionków umiera 130 tys. osób, zaś kolejne 750 tys. jest hospitalizowanych. Naprzeciw problemom diagnostycznym postanowiło wyjść Apple, które przy pomocy swojego Apple Watch oraz nowej aplikacji będzie sprawdzać, czy dana osoba nie ma przypadkiem tego schorzenia kardiologicznego.

Pozwala ona na monitorowanie pracy serca, a także zbieranie danych przez czujnik na Apple Watch. Celem są badania nad nieregularnymi rytmami serca i powiadamianie użytkowników, którzy mogą doświadczać tzw. migotania przedsionków. Pilotażowy program dotyczy na razie Stanów Zjednoczonych.

Opracował: Daniel Odroniec               
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor