Świątynie zdrowia
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Park Narodowy Arkansas Hot Springs - część 1

Położenie geograficzne i klimat

Park Narodowy Gorących Źródeł znajduje się w całości w administracyjnych granicach miasta Hot Springs w środkowej części stanu Arkansas, 100 km (63 mile) od stolicy stanu Little Rock. Park obejmuje obszar 22.5 km kw. na wzgórzach Zig Zag Mountains, we wschodniej krawędzi pasma Ouachita. Najwyższa góra w parku - Music Mountain - wznosi się na wysokość zaledwie 428 m npm. Omawiany teren leży w strefie klimatu podzwrotnikowego z upalnym, wilgotnym latem i łagodną zimą.

Komunikacja

Najszybciej dostaniemy się na miejsce korzystając z przelotu samolotem do Little Rock, a następnie jadąc międzystanową autostradą nr I-30 do Hot Springs. Little Rock leży w odległości 1050 km (650 mil) od Chicago, z łatwym dojazdem autostradami I-57, I-55 oraz I-30. Z Nowego Jorku trzeba przejechać 2 tys. km (1248 mil) autostradami I-78, I-81, I-40 oraz I-30. 

Najlepsza pora na odwiedziny

Wyjątkowo w przypadku tego parku narodowego trudno mówić o zwiedzaniu sensu stricto, jest to bowiem miejsce służące celom leczniczym, gdzie każda pora roku jest odpowiednia na wyjazd. Biorąc jednak pod uwagę spędzanie wolnego czasu poza łaźniami, warto wybrać się tam na wiosnę lub jesienią, kiedy nie ma tłumów, nie doskwiera upał, a kwitnące drzewa lub jesienne barwy liści upiększają krajobraz. 

Zarys geologiczno-historyczny

Budowa geologiczna tej części gór sprzyja wsiąkaniu wody opadowej głęboko w skalne podłoże. Wnętrze naszej planety jest rozżarzoną, płynną magmą a w miarę wzrostu głębokości rośnie jej temperatura. Stopień geotermiczny, czyli liczba metrów przypadających na wzrost temperatury o 1C wynosi 33 dla Europy i około 140 m dla północnych Stanów Zjednoczonych. Dzieje się tak do głębokości 70-100 km, następnie stopień wzrasta wolniej. W jądrze Ziemi temperatura nie jest wyższa niż 5000C. W przypadku porowatych, zeszczelinowaconych skał woda może dostać się bardzo głęboko ulegając znacznemu ogrzaniu, a następnie, przy sprzyjających warunkach wydostaje się z powrotem na powierzchnię zachowując wysoką temperaturę. Na dodatek, w trakcie tej swoistej podróży w głąb Ziemi, woda rozpuszcza niektóre pierwiastki wzbogacając swój skład chemiczny. Taka właśnie jest geneza źródeł Hot Springs, gdzie nie stwierdzono obecności ogniska wulkanicznego pod powierzchnią.

Indianie od dawna korzystali z leczniczych właściwości źródeł. Pierwszymi białymi ludźmi, którzy dotarli do Hot Springs, byli najprawdopodobniej uczestnicy hiszpańskiej ekspedycji Hernando de Soto z 1541 roku.

W 1832 roku, czyli 40 lat zanim Yellowstone został pierwszym w świecie parkiem narodowym, prezydent Andrew Jackson podpisał decyzję o prawnej ochronie Hot Springs ustanawiając rezerwat przyrody. Od tamtej pory źródła cieszyły się rosnącą popularnością, osiągając szczyt powodzenia na przełomie XIX i XX wieku. W marcu 1921 roku źródła w Hot Springs uzyskały status parku narodowego.

Wraz z rozwojem medycyny tradycyjne metody leczenia w sanatoriach straciły na popularności, ale Hot Springs nadal posiada i znajduje nowych zwolenników. Wizyta tamże jest dla niektórych nostalgicznym wspomnieniem specyficznego stylu życia bezpowrotnie minionej epoki.

Największe atrakcje parku

Największą i jedyną atrakcją parku są źródła gorącej, mineralnej wody wypływającej u podnóża góry Hot Springs Mountain w miejscu, gdzie obecnie biegnie ulica Central Avenue. Jak sugeruje nazwa, jest to jednocześnie centralna część parku i miasta.

Każdego dnia z 47 źródeł wypływa 850 tysięcy galonów (3 miliony 221 tysięcy litrów) mineralnej wody o temperaturze 62C, czyli 143F. Woda spływała niegdyś po skalnych zboczach do strumienia, jednak uzasadniona obawa przed zanieczyszczeniem doprowadziła do zamknięcia obiegu w system studni i rurociągów obsługujących łaźnie, sanatoria i hotele. Kilka źródeł udostępniono szerokiej publiczności jako fontanny z kranami, gdzie każdego dnia zbierają się setki ludzi w swoistym rytuale nalewając do butelek cenną wodę. Do dyspozycji kuracjuszy są gorące kąpiele, łaźnie parowe, klasyczne i wodne masaże.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Arkansas Hot Springs włącznie, w kwietniu 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. 773-237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

{gallery}hot-springs1{/gallery}