----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----
Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij znajomym:

Większość osób otrzymała już trzeci czek stymulacyjny. Warto pamiętać, że ustawa American Rescue Plan z marca tego roku dała nam nie tylko zastrzyk gotówki, ale oprócz tego inne formy bezpośredniej rządowej asysty, które dla wielu osób są warte więcej niż same stymulacyjne płatności.

Pomocowy czek #1: po 1,400 dolarów na osobę

Przypomnę, że ustawa przeznaczyła po 1,400 dol. na osobę w rodzinie: 1,400 dol. dla samotnego podatnika, 2,400 dol. dla małżeństw rozliczających się razem, plus po 1,400 dol. na każde dziecko, jak i każdą dorosłą osobę na utrzymaniu podatnika, co jest dużą zmianą w porównaniu z rundą pierwszą i drugą. I tak małżeństwo z dwojgiem dzieci może otrzymać do 5,600 dol. zasiłku stymulacyjnego plus więcej tytułem hojnych kredytów na dzieci, o czym dalej.

Pełną kwotę dostają osoby samotne, które mają przychód do 75,000 dol. rocznie, małżeństwa rozliczające się razem o przychodzie 150,000 dol. oraz głowy rodziny z przychodem do 112,500 dol. Górny pułap przychodów jest jednak znacznie niższy niż w pierwszej i drugiej rundzie pomocowej, i powoduje, że zasiłek wygasa szybko, w miarę jak przychód rośnie. Osoby samotne o dochodzie przekraczającym 80,000 dol. i małżeństwa zarabiające 160,000 dol. nie dostaną nic.

Aby dostać czek, nie można być cudzoziemcem oraz trzeba mieć dobry numer Social Security. Ale jeżeli ktoś nie ma legalnego statusu imigracyjnego ani dobrego SSN, to zasiłek dostanie, jeżeli na rozliczeniu podatkowym jego rodziny ktoś ma dobry numer.

Jeżeli nie dostałeś któregoś z trzech stymulacyjnych czeków, sięgnij po tekst „Kto może odzyskać zaległe zasiłki stymulacyjne” w poprzednim numerze Monitora.

Pomoc #2 na dzieci: po 3,000/3,600 dol. na dziecko

Trzy czwarte amerykańskich rodzin otrzymało rozszerzony podatkowy kredyt na dzieci (odpis od podatku - Child Tax Credit) w wysokości do 3,000 dol. na dziecko w wieku 7-17 lat i do 3,600 dol. na dziecko do 6-go roku życia. Dziecko ma być na utrzymaniu podatnika i mieszkać z nim przez co najmniej sześć miesięcy w ciągu roku. Poprzednio Child Tax Credit wynosił 2,000 dol. na dziecko i należał się nawet bogatym. Teraz limit dochodu wynosi 112,500 dol. dla głów rodziny i 150,000 dol. dla par rozliczających się razem, powyżej czego kredyt maleje i znika przy zarobkach 200,000 i 400,000 dol. rocznie. AGI został ustalony na podstawie rozliczenia podatkowego z 2020 roku, a w razie jego braku – z roku 2019.

Kredyt na dzieci wypłacany będzie w formie strumienia gotówki po 300 lub 320 dol. miesięcznie. Płatności mają się rozpocząć w lecie i potrwać do grudnia, a pozostała część zostanie wypłacona jako kredyt podatkowy w 2021 roku. Uprawnione rodziny dostaną je automatycznie.

Pomoc #3: kredyt podatkowy na opiekę nad dziećmi: do 8,000 dol.

American Rescue Plan czyni hojniejszym kredyt podatkowy na opiekę nad dziećmi i osobami na utrzymaniu – Child and Dependent Care Tax Credit, co pomoże Amerykanom ubiegać się o tysiące dodatkowych dolarów na pokrycie kosztów opieki dzieci albo osób niepełnosprawnych.

Ustawa daje kredyt w wysokości do 4,000 dol. na jedno dziecko albo 8,000 dol. na dwoje lub więcej dzieci. Poprzednie limity IRS wynosiły odpowiednio 3,000 i 6,000 dol. Aby się kwalifikować, musisz zapłacić za opiekę nad dzieckiem do 12. roku życia, abyście ty i twój współmałżonek mogli pracować. Rodziny zarabiające mniej niż 125,000 dol. rocznie są uprawnione do pełnego kredytu, a te o przychodach od 125,000 do 400 000 dol. dostaną kredyt częściowy.

Uwaga: Płać za opiekę nad dzieckiem czekiem i weź od opiekunki jej numer Social Security albo numer podatnika przedszkola, bo są wymagane na podatkowej deklaracji.

Child and Dependent Care Tax Credit jest kredytem zwracalnym, czyli wypłacanym w formie gotówki, gdyby przekraczał należność podatkową rodziny. Przez to kredyt na opiekę pomoże rodzinom, które podatków płacą mało, albo wcale.

Pomoc #4: dla bezrobotnych

Nowa ustawa przedłużyła zasiłek dla bezrobotnych o kolejne 25 tygodni, do 6 września. Federalny dodatek do stanowych zasiłków dla bezrobotnych został na poziomie 300 dol. tygodniowo, ale okres jego wypłaty jest przedłużony również do 6 września 2021 roku.

Ponadto zasiłki dla bezrobotnych do kwoty 10,200 dol. stały się wolne od podatków dla osób samotnych, których przychody plasują się poniżej 75,000 dol., a dla gospodarstw domowych – poniżej 150,000 dol. rocznie. Zwolnienie to dotyczy tylko świadczeń otrzymanych w roku 2020, więc powinny być roszczone na zeznaniu za rok 2020.

Ustawa Americal Rescue Plan weszła w życie w środku marca, kiedy wiele osób już posłało swoje podatkowe rozliczenia. Urząd podatkowy IRS ogłosił, że bezrobotne osoby nie muszą słać poprawek (amended tax return), bo on sam dokona przeliczenia i odeśle nadpłacone podatki. Zobaczymy, jak się z tego wywiąże.

Pomoc #5: w opłaceniu ubezpieczenia zdrowotnego

Ustawa tymczasowo zwiększyła dotacje dla osób kupujących ubezpieczenie zdrowotne za pośrednictwem Obamacare. Osoby w każdym przedziale dochodów płacić będą mniej, a ci najbardziej zamożni nie zapłacą więcej niż 8.5% zarobków.

Ustawa pomaga też tym, którzy stracili pracę, w utrzymaniu ubezpieczenia zdrowotnego, które posiadali za pośrednictwem pracodawcy, pokrywając pełny koszt składek w ramach federalnego programu COBRA do września 2021 roku. Jest to bardzo istotna pomoc dla bezrobotnych, w której warto skorzystać. Porozmawiaj ze działem kadr w swoim zakładzie pracy (Human Resources Department).

Pomoc #6: dla ubogich

Świadczenia w ramach SNAP, czyli programu dodatkowej pomocy żywieniowej, zostały zwiększone przez druga ustawę pomocową o 15% dla wszystkich odbiorców do czerwca, a trzeci pakiet stymulacyjny przedłuża ten okres do września. Zgodnie z nowymi zasadami jedna osoba może otrzymać do 234 dol. miesięcznie, a czteroosobowa rodzina 782 dol., a nawet więcej w niektórych stanach.

Co jeszcze

Na sześciuset stronach ustawy rozpisane zostały liczne przywileje dla osób indywidualnych (studentów, najemców mieszkań, właścicieli domów, posiadaczy ubezpieczeń medycznych, przedsiębiorców, kolejarzy itp.), a jeszcze więcej dla lokalnych administracji, szkół, uniwersytetów, muzeów, szpitali, rządowych agend. Wiele wydatków tam rozpisanych nie ma nic wspólnego z pandemią. Z treścią ustawy można zapoznać się na stronie: https://www.congress.gov/bill/117th-congress/house-bill/1319/text.

Warto znać przepisy, by otrzymać to, co się nam należy. Skorzystaj z danych ci przywilejów przez staranne wypełnienie podatkowej deklaracji, na co masz czas w tym roku do 17 maja. Porozmawiaj ze swoim doradcą podatkowym, albo znajdź w witrynie www.PoradnikSukces.com tekst pt. „Jak wypełnić podatkową deklarację, żeby odzyskać należne zasiłki stymulacyjne”.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Jak oszczędzać na podatkach” i „Jak chować pieniądze przed fiskusem”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.poradniksukces.com.