----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

07 kwietnia 2021

Udostępnij znajomym:

Rozwód często jest trudnym okresem dla rodziny - emocjonalnie oraz finansowo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co się z tym wiąże i ile może kosztować sądowe postępowanie rozwodowe. W zależności od sytuacji może być konieczne zapłacenie za różne usługi (nie tylko honorarium adwokata/ów) podczas rozwodu.

To, jakie będą ostateczne koszty rozwodu, zależy od wielu czynników. Czynniki, które mogą wpłynąć na koszt rozwodu, obejmują złożoność sprawy.

Jeśli w grę wchodzą duże długi, liczne posiadane nieruchomości, problemy z opieką nad dziećmi lub problemy z przemocą domową, więzieniem, nadużywaniem substancji odurzających, sprawa prawdopodobnie zajmie więcej czasu i będzie kosztować więcej.

Kiedy ktoś zatrudnia adwokata do pomocy prawnej przy sprawie rozwodowej w stanie Illinois, pisemna umowa zaangażowania z tym adwokatem będzie zawierać postanowienie dotyczące honorarium adwokata, które należy zapłacić za świadczone usługi prawne.

Należy jednak pamiętać, że rozwód wiąże się również z dodatkowymi kosztami.

Takie koszty mogą obejmować:

 • Koszty sądowe („court costs”) – np. pisemne stawienie się do sądu („written appearance”);
 • Koszty notarialne („notary costs”);
 • Koszty oficjalnego doręczenia dokumentów przez szeryfa („sheriff’s service of proces”);
 • Wycena(y) nieruchomości („real estate appraisal(s)”);
 • Wyceny przedsiębiorstw („business valuation(s)”);
 • Kurs(y) dla rodziców („parenting courses”);
 • Komunikacyjne aplikacje na telefon dla rodziców („shared parenting apps”) - np. „Our Family Wizard”;
 • Koszt ekspertyzy np. księgowego;
 • Koszty pisarza stenograficznego („court reporter”) i transkrypcji przesłuchań („hearing transcript”);
 • Poradnictwo psychologiczne („counseling”); i,
 • Koszty przeprowadzki i wynajmu mieszkania.

Powyższa lista nie jest wyczerpująca.

Ponadto, jeśli w danej sprawie zostanie wyznaczony przedstawiciel ds. dzieci („child representative”) lub kurator sadowy („Guardian and Litem” pub „GAL”), naliczone zostaną również opłaty za honorarium należne przedstawicielowi ds. dzieci („child representative”) lub kuratorowi sadowemu („GAL”).

Na ogół im więcej kwestii zawiera postępowanie sądowe, tym wyższe będą koszty. Jeśli para może uzgodnić takie kwestie, jak opieka nad dzieckiem, alimenty, podział majątku, lub podział długów, obniży to koszty.

Proces („trial”) zwiększa koszty

Zatrudnienie i dochody obu stron mogą również wpływać na koszty rozwodu.

Poniżej kilka propozycji, jak obniżyć koszty podczas rozwodu:

 • W miarę możliwości, para może postarać się uzgodnić kwestie ze swoim współmałżonkiem poza sądem;
 • Nie należy traktować swojego adwokata jako terapeuty („therapist”) – adwokata honorarium obliczane jest za czas spędzony z adwokatem oraz za czas spędzony przez adwokata przy pracy nad daną sprawą;
 • Nie należy ukrywać istotnych informacji przed swoim adwokatem - może to spowolnić sprawę oraz ostatecznie kosztować więcej czasu i pieniędzy.

Dodatkowe sposoby na potencjalnie obniżenie kosztów i ochronę finansów podczas rozwodu

Najlepiej nie otwierać nowych kart kredytowych, nie dokonywać większych zakupów ani nie zaciągać większych długów do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy oraz wyroku rozwodowego. Dług może zostać podzielony między strony podczas rozwodu, a cały majątek, w tym nowe zakupy, może być do podziału.

Zalecane jest zamknięcie wszelkich wspólnych kont, które się ma ze swoim współmałżonkiem. Zamiast wspólnych kont, para może otworzyć oddzielne konta bankowe tylko w swoim imieniu. Należy najpierw poinformować o tym współmałżonka, aby nie zostać oskarżonym o ukrywanie majątku. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie wszystkich kont, które para może mieć (w tym także kont emerytalnych) oraz raportów kredytowych („credit reports”). Specjalista finansowy lub księgowy może być pomocny w zrozumieniu finansów rodzinnych.

Sama rozmowa lub konsultacja z adwokatem nie zobowiązuje osoby do podjęcia jakichkolwiek działań dążących do rozwodu.

Rozwód może być uważany za ostateczną opcją, i można mieć wrażenie, że konsultacja z adwokatem jest pierwszym krokiem na drodze do zakończenia małżeństwa.

Ważne jest, aby zrozumieć, że rozmowa lub konsultacja z adwokatem niekoniecznie oznacza początek postępowania rozwodowego.

Ponadto adwokat nie będzie po prostu zachęcał do zakończenia małżeństwa - zamiast tego adwokat wyjaśni prawa i odpowie na pytania dotyczące procesu rozwodowego.

Jeśli ktoś nie jest zaznajomiony z prawem rodzinnym stanu Illinois, obawia się, jak rozwód wpłynie na dom, finanse, relacje z dziećmi i wszelkie aktywa, które współmałżonkowie mogą posiadać wspólnie, adwokat może wyjaśnić te kwestie, pozwalając na zachowanie spokoju oraz na możliwość otrzymania odpowiedzi na wszelkie pytania. Adwokat może także pomóc podjąć kroki w celu ochrony swojej osoby oraz aktywów, w przypadku, gdy dana osoba zdecyduje się na rozwód w przyszłości.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----