Czy wizyta u dentysty jest bezpieczna?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Dr Dorothy Anasinski

Dr Dorothy Anasinski


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Jak gabinety dentystyczne zmniejszają ryzyko zarażenia się Covid 19

Po kilku miesiącach przerwy spowodowanej pandemią Covid 19 gabinety dentystyczne w całych Stanach Zjednoczonych wznowiły swoją działalność. Rutynowe zabiegi dentystyczne, czyszczenie zębów, wypełnianie ubytków, wstawianie implantów, leczenie kanałowe i periodontyczne jest znów możliwe.

Niektórzy pacjenci zastanawiają się czy wizyta u dentysty jest bezpieczna. Ich obawy wynikają z przekonania, że kontakt z lekarzem lub personelem medycznym może zwiększyć ryzyko zarażenia się wirusem.

Wytyczne federalne nakazują gabinetom dentystycznym dostosować działalność do najwyższych standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego, a eksperci w temacie uważają, że zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla całego zdrowia człowieka i bez względu na okoliczności dbanie o zęby i dziąsła jest bardzo ważne.

Dziś wizyta u dentysty wygląda inaczej. Przepisy Centers for Disease Control and Prevention oraz ADA zawierają szczegółowe wytyczne dla lekarzy dentystów dotyczące rozprzestrzenianiu się wirusa Covid 19. Główne wytyczne to ograniczenie liczby osób w gabinecie, zachowanie wymaganej odległości, oraz monitorowanie pacjentów i personelu pod kątem objawów choroby.

Jeszcze przed pandemią od gabinetów dentystycznych wymagano dość ścisłych praktyk higienicznych. Wszystkie praktyki dentystyczne są zgodne ze standardami OSHA dotyczącymi czyszczenia i odkażania wszystkiego za pomocą zatwierdzonych przez EPA środków dezynfekujących, zaprojektowanych specjalnie do stosowania w placówkach opieki zdrowotnej w celu zabijania wirusów, bakterii i innych patogenów. Ponadto od dawna standardowym protokołem dla całego zespołu opieki dentystycznej jest noszenie sprzętu ochronnego, w tym rękawiczek, masek chirurgicznych i okularów ochronnych, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia zarazków.

Po wybuchu pandemii Covid 19 do istniejących już standardów higieny i bezpieczeństwa dołączono nowe wytyczne:

 • planowanie wizyt pacjentów poniżej możliwości placówki dentystycznej, tak aby ograniczyć liczbę pacjentów w gabinecie.
 • Wyeliminowanie oczekiwania w poczekalni, usunięcie przekąsek oraz kawy, herbaty i innych napojów. Proszenie pacjentów o oczekiwanie na wizytę w samochodzie i zaproszenie ich do kliniki dopiero po opuszczeniu placówki przez pacjenta, który korzystał z wizyty wcześniej.
 • Unikanie aerozoli – stosowanie urządzeń dentystycznych, które nie rozpylają powietrza
 • Inna konfiguracja pomieszczeń dentystycznych, operacyjnych i biur, tak aby zachować jak największy dystans między personelem i pacjentami.
 • Konserwacja systemów grzewczo-chłodzących i zainstalowanie nowych filtrów,
 • Zwiększenie warunków sanitarnych, stosowanie narzędzi jednorazowych
 • Podejmowanie środków ochrony osobistej. Dentyści podczas pracy noszą maski na twarzy i inne środki ochrony osobistej (w tym siatki na włosy, osłony twarzy, rękawiczki oraz fartuchy i kombinezony na całe ciało). Obecne wytyczne zalecają, aby cały personel medyczny zmieniał środki ochrony indywidualnej pomiędzy pacjentami, aby zminimalizować ryzyko zakażenia krzyżowego.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas wizyty u dentysty?

Oto kilka wskazówek jak dbać o własne bezpieczeństwo w trakcie wizyty u dentysty:

 • porozmawiaj z osobą z gabinetu dentystycznego przed wizytą. Większość gabinetów dentystycznych przypomina pacjentom o wizycie, dzwoniąc wcześniej. Jeżeli pacjent nie czuje się dobrze, lub ma symptomy choroby, powinien powiadomić o tym osobę z kliniki dentystycznej i przełożyć wizytę.
 • W gabinecie dentystycznym personel zmierzy temperaturę ciała przed wejściem do pokoju dentystycznego.
 • Noś maskę. W trakcie rozmowy z personelem, konsultacji z lekarzem, oraz w poczekalni. Maskę oczywiście należy zdjąć w trakcie zabiegu dentystycznego.
 • Myj i dezynfekuj ręce po wejściu do gabinetu i po skończonej wizycie.
 • Jeżeli to możliwe, powstrzymaj się od dotykania klamek, drzwi i blatów.

Gabinety dentystyczne od wielu lat podlegają kontrolom sanitarnym i przestrzegają najwyższych standardów bezpieczeństwa. Lęk przed zakażeniem się wirusem nie powinien spowodować, że przestaniemy dbać o zęby. Opóźnienie wizyty dentystycznej może potencjalnie zwiększyć zagrożenie utraty zęba, chorób dziąseł lub innych dolegliwości związanych z brakiem specjalistycznej opieki stomatologicznej. Opóźnianie wizyt dentystycznych może prowadzić także do innych problemów zdrowotnych, takich jak np. niekontrolowane infekcje, które mogą prowadzić do chorób ogólnoustrojowych lub nasilać problemy układu krwionośnego, w tym serca.

W obecnej sytuacji bardziej niż zwykle powinniśmy stosować się do zaleceń lekarzy. Lekarz stomatolog dbający o zdrowie pacjenta jest w stanie ocenić, czy pacjent potrzebuje natychmiastowej wizyty, czy może przełożyć ją na inny termin. Lekarz udzieli także wszystkich niezbędnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na terenie placówki medycznej.

Pamiętajmy – łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć.

Dr Dorothy Anasinski

Doktor Anasinski specjalizuje się w periodontologii i implantach dentystycznych. Doktor jest profesorem w zaawansowanym programie nauczania periodontologii na University of Illinois. Posiada tytuł Dyplomaty przyznawany przez American Board of Periodontology and Dental Implant Surgery, który jest najwyższym wyróżnieniem w tej dziedzinie. Tylko niespełna 1/3 periodontologów praktykujących w USA posiada tak wysokie kwalifikacje uznane przez branżę stomatologiczną i tytuł Dyplomaty.

Doktor Anasinki przyjmuje pacjentów w klinice Dental Specialists of Niles pod adresem 8216 W. Oakton w Niles. Numer telefonu 847-685-6686, w internecie www.dentalspecialistsofniles.com