----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

03 marca 2021

Udostępnij znajomym:

Jeżeli chcesz uczynić swoje dziecko milionerem, to najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie dla niego konta emerytalnego Roth IRA, regularne oszczędzanie i lokowanie środków w akcje przedsiębiorstw. Zanim to zrobisz, upewnij się, czy dziecko się kwalifikuje oraz poznaj wady i zalety tego posunięcia. Oto, co należy wiedzieć.

Co to jest Roth IRA

Roth IRA to wersja indywidualnego programu emerytalnego IRA (Individual Retirement Account), nazwana od nazwiska pomysłodawcy, senatora Williama Rotha. W odróżnieniu od tradycyjnego konta IRA, wpłaty na Roth IRA nie są odpisami podatkowymi, ale dziecko odpisów nie potrzebuje, bo miewa przeważnie tak mały przychód, że podatków nie płaci wcale. Dlatego dla młodych ludzi konto Roth IRA jest o wiele korzystniejsze od tradycyjnego IRA.

Jedną z zalet Roth IRA jest fakt, że podatki od zysków są zupełnie zniesione, a nie tylko odroczone, jak w przypadku innych programów emerytalnych. Ażeby mieć zyski całkowicie wolne od podatku, należy trzymać pieniądze na Roth IRA co najmniej przez 5 lat. Swoje wpłaty natomiast można wybierać w każdej chwili bez kary. Narosłe na koncie zyski, wypłacone przed ukończeniem 59.5 roku, są obłożone 10-procentową karą.

Ile można wpłacić?

W programie IRA jak również Roth IRA mogą uczestniczyć nie tylko osoby dorosłe, ale również nieletnie, pod warunkiem, że w danym roku pracowały i miały zarobki. Jeżeli junior sprzedawał w lecie lemoniadę, kosił sąsiadom trawę, czy pomagał rodzicom w ich biznesie, to rodzice mogą zdeponować jego zarobki na koncie emerytalnym, a dawać dziecku do ręki ich ekwiwalent.

Na konto Roth IRA można obecnie wpłacić do $5,500 rocznie ($6,500 dla osób po pięćdziesiątce), ale nie więcej niż wyniosły zarobki (earned income) danej osoby.

Przykład: Twój syn wyprowadzał psa sąsiadów, za co zarobił $500 w ciągu roku. Możesz otworzyć synowi konto Roth IRA, wpłacić tam tę kwotę, a w to miejsce dać dziecku $500 z twojej kieszeni. Tak niewielkiej kwoty nie musi się nawet deklarować na podatkowym rozliczeniu.

Gdzie otworzyć konto

Duże instytucje finansowe pozwalają na otwarcie konta emerytalnego dla dzieci (minor Roth IRA account). Przykładem może być Roth IRA for Kids firmy Fidelity (https://www.fidelity.com/retirement-ira/roth-ira-kids). Upewnij się, że bank czy fundusz powierniczy nie wymaga minimalnej wpłaty i nie będzie pobierał rocznych opłat.

Konto zostanie zarejestrowane na nazwisko nieletniej osoby, ale dorosła osoba (custodian) musi podpisać wniosek o jego otwarcie. Po osiągnięciu 18 lat młody człowiek staje się właścicielem swego konta emerytalnego i może dowolnie nim dysponować.

W co inwestować

Inwestycja dziecka jest bardzo długoterminowa, więc można ulokować środki na giełdzie, np. w jakimś Electronic Traded Funds (ETF) podążającym za którymś ze wskaźników giełdy, np. S&P 500 (SPDR, VOO) albo NASDAQ (QQQ).

W ostatnich trzydziestu latach, czyli od 1 stycznia 1990 roku do końca roku 2020, akcje w koszyku Standard & Poor’s 500 przyniosły wraz z dywidendami średnio 10 proc. rocznie, mimo kilku dotkliwych załamań. W ostatniej dekadzie wskaźnik S&P rósł 11.3 proc. rocznie, a z reinwestowanymi dywidendami – 13.5 proc. rocznie. W całym ostatnim stuleciu giełda średnio przyniosła 6.5 proc. zwrotu, a reinwestując dywidendy – 10.7 proc., co dokumentuje długoterminowy trend. Nic dziwnego, że bogaci (trzymający środki w akcjach przedsiębiorstw) bogacą się coraz bardziej.

Dane historyczne znajdziesz tu: https://dqydj.com/dow-jones-industrial-average-historical-return-calculator/.

Kiedy maluch zostanie milionerem?

To zależy od tego, kiedy zaczniesz wpłacać (im wcześniej tym lepiej), po ile, i w co będziesz inwestować. Jeżeli założymy, że do 10-go roku życia dziecko stopniowo zarobiło w sumie 6,000 dolarów, a ty zainwestowałeś te środki na Roth IRA w instrument podążający za S&P 500 (średnio 10 proc. zwrotu rocznie z reinwestycją dywidend), to wtedy do emerytury dziecka portfel inwestycyjny urośnie do ponad 1.7 mln dol., nawet jeżeli nic dokładać już nie będziesz. Gdybyś najpierw ty, a potem sam młody człowiek, dokładał do konta zaledwie 50 dolarów miesięcznie, to w ciągu 57 lat urośnie ono do 3.5 mln dol. Oczywiście, za pół wieku dolary te będą wart mniej niż dziś z powodu inflacji, ale ciągle będzie to niezła fortunka.

Rezultaty mogą być znacznie większe, jeżeli syn czy córka pomaga ci w twoim biznesie, za co im regularnie płacisz. Oni mają pieniądze na własne potrzeby, ty odkładasz im na przyszłość, a oprócz tego masz biznesowe odpisy. Porozmawiaj ze swoim księgowym.

Pomocny kalkulator znajdziesz na sieci: https://www.daveramsey.com/smartvestor/investment-calculator.

Wady oszczędzania na nazwisko dziecka

Jakkolwiek składanie przez dziecko pieniędzy na jego indywidualnym koncie uczy je oszczędności i samodzielności, to pomniejsza szanse na otrzymanie pomocy studenckiej. Konto dla dziecka ma sens wtedy, gdy rodzice są na tyle zamożni, że pociecha nie będzie się kwalifikować do otrzymania pomocy studenckiej, albo wtedy, gdy dziecko na studia iść nie zamierza.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in.: “Otwieram biznes” i “Praca w Ameryce”, „Życie od nowa, jak uporządkować sprawy w urzędach”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”. Są one dostępne w D&Z House of Books (5507 W. Belmont Ave. i 6601-15 W. Irving Park Rd. w Chicago) albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----