Leczenie kanałowe – skuteczny sposób na uratowanie zębów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jedna z najważniejszych dewiz każdego lekarza brzmi: po pierwsze nie szkodzić. Jako lekarz periodonta z długoletnim stażem wiem, jak ważne dla każdego człowieka są własne zęby. Moim podstawowym zadaniem jest ocalić zęby pacjentów, zrobić wszystko, aby je uratować, a w przypadku, kiedy jest już za późno, zaproponować najlepsze rozwiązanie, które przyczyni się do funkcjonowania jamy ustnej ze wszystkimi niezbędnymi aspektami - żucia, gryzienia oraz estetyki.

Bolący ząb to jedna z tych sytuacji w życiu, o której nawet nie chcemy myśleć. Sama myśl o bolącym zębie przyprawia wielu ludzi o drgawki. Bolący ząb może być zmorą, która poważnie wpłynie na stan naszego zdrowia i samopoczucia.

Pacjenci, którzy regularnie odwiedzają lekarza dentystę, korzystają z zabiegów profilaktycznego, profesjonalnego czyszczenia w gabinecie dentystycznym rzadziej pojawiają się u dentysty z potwornym bólem zęba. Przyczyn bólu zęba może być wiele. Jedną z najczęstszych jest stan zapalny miazgi zęba.

Jedynym sposobem uleczenia stanu zapalnego, zatrzymania bólu i uratowania zęba jest leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe to skomplikowana procedura usunięcia miazgi zęba z zęba, w którym rozwija się stan zapalny. Miazga zębowa to unerwiona tkanka we wnętrzu zęba, która w przypadku zapalenia daje silne dolegliwości bólowe. Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi zęba jest rozwijająca się przez dłuższy czas, nieleczona próchnica. Nieleczona próchnica osłabia ząb, psuje szkliwo i powoduje, że bakterie przedostają się do wnętrza zęba.

Do leczenia kanałowego kwalifikują także: głębokie ubytki, nieleczona przez dłuższy czas próchnica, wielokrotne leczenie zęba, ułamany ząb lub ząb pęknięty.

Pierwsze objawy zapalenia miazgi zęba to pulsujący ból, ból podczas gryzienia albo spożywania ciepłych lub zimnych płynów.

Pulsujący ból z czasem staje się nie do wytrzymania dla pacjenta i wtedy najczęściej pacjent pojawia się w gabinecie dentystycznym.

Leczenie kanałowe to procedura skomplikowana, która musi być wykonana precyzyjnie i dokładnie. Nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe może prowadzić do powikłań i kolejnych zapaleń miazgi zębowej. Leczenie kanałowe wykonuje lekarz endodonta, który za pomocą mikroskopu dokładnie oczyszcza kanały zębowe z miazgi i bakterii. Największym wyzwaniem dla lekarza endodonty jest wyczyszczenie wszystkich kanałów zębowych, tak aby pozbyć się wszystkich ognisk zapalnych. Ząb może posiadać od jednego do czterech kanałów i mogą być one bardzo różnie zbudowane i umiejscowione.

Zabieg leczenia kanałowego wykonywany jest ze znieczuleniem. Obecnie gabinety dentystyczne posiadają różne rodzaje znieczulenia. Nowoczesna anestezja powoduje, że zabiegi są zupełnie bezbolesne.

Strach przed bólem powoduje, że wielu pacjentów szerokim łukiem omija gabinety dentystyczne, albo zwleka z wizytą do momentu, kiedy niezbędna jest interwencja dentysty. Rodzaj znieczulenia, a także formę jego podania można ustalić z dentystą przed zabiegiem.

Po usunięciu miazgi z kanałów zębowych i wypełnieniu ich materiałem dentystycznym ząb nie boli, z czasem zaczyna zmieniać kolor na ciemniejszy i staje się słabszy przez co jest bardziej podatny na pęknięcia lub złamania.

Zmiana koloru zęba, oraz pogorszenie jego jakości powoduje, że lekarze dentyści proponują pacjentom nałożenia na ząb po leczeniu kanałowym –koronki. Rolą koronki jest nie tylko zapewnienie estetyki zębom, ale przede wszystkim ich rekonstrukcja i ochrona przed złamaniem.

Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe pozwala pacjentom zachować własne zęby. Koronka nałożona na martwy ząb chroni ząb i pozwala mu normalnie funkcjonować w szczęce.

Średnia gwarancja funkcjonowania koronki to 10-15 lat.

Dobrze zrobiona koronka, o którą pacjent właściwie dba, może ochraniać martwy ząb nawet 25 lat.

Faktem jest, że nie wszystkie zęby potrzebują koronki. Zęby trzonowe, umiejscowione z tyłu mogą być z tej procedury wykluczone. O tym, czy ząb potrzebuje koronki po leczeniu kanałowym, powinien zadecydować lekarz dentysta.

Decydując się na leczenie kanałowe upewnijmy się, że gabinet, z którego usług korzystamy zatrudnia lekarza endodontę. Zabieg przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę zaoszczędzi nasz czas i pieniądze, a także uchroni przed komplikacjami i pozwoli ocalić własne zęby.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com