----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat

Ten niedawno utworzony rezerwat przyrody położony jest w środkowej części stanu Południowa Karolina, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy pasmem Appalachów a wybrzeżem Atlantyku. Park Narodowy Bagien Congaree (Congaree Swamp National Park) obejmuje powierzchnię 90 km kwadratowych (22,200 akrów) płaskiego, lewego brzegu meandrującej rzeki Congaree pozostając w całości w strefie klimatu podzwrotnikowego, morskiego. Średnia maksymalna temperatura dla lipca wynosi 35C (95F), dla stycznia 14.5C (58F). Średnia minimalna dla lipca to 22C (72F), dla stycznia 2C (36F). Rekord najwyższej temperatury zanotowano w 1999 roku - 43C (109F), najmniejszej w 1985 roku - minus 17C (1F). Opady są najobfitsze w lipcu (132,1 mm / 5.20 cala), najmniejsze w październiku (73.4 mm / 2.89 cala).

7m Jezioro Wise Lake

Jezioro Wise Lake

Najdogodniejszy dojazd z odległego o 1,375 km (855 mil) Chicago oferują międzystanowe autostrady I-65 do Indianapolis, następnie I-74 do Cincinnati, I-75 do Knoxville, I-40 do Asheville, I-26 do Columbia, a w końcu - ze stolicy Południowej Karoliny - stanową drogą SC48 na wschód 16 km (10 mil) do pierwszego z wjazdów do parku. Z odległego o 1,150 km (715 mil) Nowego Jorku dojazd jest znacznie prostszy i krótszy; jedziemy autostradą I-95 na południe aż do skrzyżowania z I-20 we Florence już na terenie Południowej Karoliny. Stąd czeka nas tylko 130 km (80 mil) do Columbia i kilkanaście mil po wspomnianej powyżej drodze SC48 do Congaree. Do samego parku wiodą trzy podrzędne drogi z SC 48; Old Bluff Road do rampy Bannister Bridge Canoe Access dla łódek na strumieniu Cedar Creek, Mt View Road bezpośrednio do Ośrodka Informacji Turystycznej (Harry Hampton Visitor Center) oraz South Cedar Creek Road do rampy Cedar Creek Canoe Access. Poruszanie się w obrębie parku narodowego ograniczone jest do ścieżek dla pieszych i szlaków wodnych. Większość obszaru parku pozostaje jednak niedostępna dla człowieka.

7e Kladki ulatwiaja spacery po moczarach

Kładki ułatwiają spacery po moczarach

Najlepsza pora na zwiedzanie

Ze względu na klimat, park nadaje się do zwiedzania praktycznie o każdej porze roku. W lecie należy się jednak liczyć ze znaczną temperaturą, a przede wszystkim z pogarszającą komfort zwiedzania wysoką wilgotnością powietrza. Z punktu widzenia temperatury najlepszym okresem jest więc wiosna i jesień. Zima posiada również swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza dla fotografików. Brak liści znakomicie poprawia widoczność w piętrze leśnego poszycia ujawniając detale skryte dla oczu piechura w innych porach roku.

7f Refleksy

Refleksy

Zarys historyczny

Jeszcze w połowie XIX stulecia południowe i wschodnie tereny USA pokrywały dziewicze lasy poddane systematycznemu wycinaniu w latach 1880 - 1930. Do początku XXI wieku pozostało ich niewiele, w zaledwie kilku niedostępnych zakątkach Południowej Karoliny. Jednym z takich unikalnych ekosystemów były lasy obfitujące w cenne dla przemysłu gatunki drzew, lasy cyklicznie nawiedzane powodziami. Z pierwotnego areału 24 MILIONÓW akrów od zatoki Chesapeake, poprzez południowy-wschód aż po lasy Teksasu, zostało do dzisiaj... zaledwie 22 TYSIĄCE! W samym tylko stanie Karolina Południowa z areału 1.2 mln pozostało jedynie 12 tysięcy akrów. Fakt, że lewy brzeg rzeki Congaree poniżej Columbia uniknął wycięcia zawdzięczamy niedostępności terenu i nastawionej na ochronę przyrody postawie jednego z właścicieli tartaków - Francisa Beidlera - działającego na tym obszarze w latach 1890-1905. Kiedy popyt na drewno zmalał, a przemysł drzewny przeniósł się bliżej gór Smoky Mountains, w zagajnikach nad środkowym biegiem rzeki Congaree zamilkły piły drwali. Harry Hampton (założyciel South Carolina Wildlife Federation), jeden ze stanowych przyrodników stwierdził w latach 50-tych, że las nad Congaree to jeden z nielicznych pozostałych przy życiu fragmentów oryginalnej puszczy regionu. Dzięki jego staraniom, w październiku 1976 roku powstał rezerwat przyrody Congaree Swamp National Monument, przekształcony w listopadzie 2003 na park narodowy.

7n Korzenie cedrow

Korzenie cedrów

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Parkiem Narodowym Congaree włącznie w listopadzie i w grudniu 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.