Serce jak dzwon i pocałunki bez ograniczeń
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Luty to za sprawą Dnia Świętego Walentego miesiąc zakochanych. W środowisku medycznym luty to miesiąc świadomości chorób dziąseł i miesiąc poświęcony naszemu sercu.

Choroby dziąseł są główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, powiązane są bezpośrednio z chorobami serca.

Choroba dziąseł jest częstą chorobą zakaźną. Bakterie wywołujące tę infekcję mogą przenosić się z człowieka na człowieka poprzez zachowania związane z bezpośrednim kontaktem, takie jak całowanie. Choroba przyzębia, potocznie zwana chorobą dziąseł, to zakażenie tkanki otaczającej zęby spowodowane odkładaniem się płytki nazębnej. Nieleczone choroby dziąseł mogą powodować krwawienie dziąseł, problemy z żuciem i utratę zębów.

Choroba niedokrwienna serca, znana jako choroba serca, to zaburzenie naczyń krwionośnych w sercu, które może prowadzić do zawału serca. Do zawału serca dochodzi, gdy dopływ krwi do części serca jest blokowany przez zakrzep. Jeśli skrzep całkowicie zatrzyma przepływ krwi, część mięśnia zaopatrywana przez dotkniętą tętnicę zaczyna obumierać.

Osoby z chorobami dziąseł są dwa do trzech razy bardziej narażone na zawał serca, udar lub inne zdarzenia sercowo-naczyniowe. Badania naukowe nadal wskazują na związek między chorobami dziąseł a chorobami serca, ponieważ bakterie wywołujące chorobę dziąseł przemieszczają się w krwiobiegu do serca. Naukowcy odkryli, że ryzyko chorób serca wzrasta u osób z krwawiącymi dziąsłami, ponieważ bakterie z jamy ustnej są w stanie przedostać się do krwiobiegu i przywierać do płytek krwi, które następnie mogą tworzyć skrzepy krwi, przerywając dopływ krwi do serca.Ciekawostką jest fakt, że chirurdzy ortopedzi wymagają, aby pacjenci przed wykonaniem operacji ortopedycznej, takiej jak wymiana stawu biodrowego, sprawdzili stan zdrowia jamy ustnej, w celu upewnienia się, że nie ma infekcji, gdyż jeśli pacjent ma infekcję jamy ustnej, może to spowodować zakażenie stawu biodrowego po leczeniu chirurgicznym.

Fakt, że posiadamy piękne, białe zęby, nie wyklucza choroby dziąseł. Według aktualnych badań naukowych aż 85% dorosłej populacji w Stanach Zjednoczonych cierpi na choroby przyzębia. Choroby przyzębia to najczęstsza przewlekła infekcja znana człowiekowi. Jest uważana za chorobę zakaźną i łatwo rozprzestrzenia się w rodzinach i kręgach przyjaciół za sprawą pocałunków, dzielenia się jedzeniem lub piciem.

Kontrolowanie choroby dziąseł ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Badania wykazały powiązania między chorobą dziąseł a przedwczesnym porodem, a także innymi komplikacjami podczas ciąży. Choroby przyzębia mogą pogorszyć cukrzycę, a sama cukrzyca ma wpływ na choroby przyzębia.

Choroba dziąseł to stan zapalny, który jest niebezpieczny dla każdego organu i każdej komórki ciała. Stan zapalny jest główną przyczyną prawie wszystkich chorób zwyrodnieniowych, w tym raka. Jak każda aktywna infekcja bakteryjna, także ta jest zaraźliwa. Można się nią zarazić poprzez pocałunki a także dzielenie się napojami i jedzeniem. Choroby przyzębia przez bardzo długi czas nie wykazują nawet najmniejszych symptomów, a pierwsze objawy pojawiają się zwykle w jej środkowym lub późnym stadium.

Według badań stomatologicznych jedna trzecia populacji ma genetyczny marker tej choroby. Posiadanie markera genetycznego oznacza, że pacjent jest bardziej podatny na daną chorobę. Każdy może być przebadany pod kątem markera genetycznego chorób przyzębia za pomocą prostego testu śliny DNA-PCR, ale test genetyczny nie jest konieczny dla każdego pacjenta. Według American Academy of Periodontology w przypadku rozpoznania choroby przyzębia u jednej osoby w rodzinie należy zbadać całą rodzinę. Tkanka miękka w jamie ustnej jest najbardziej wrażliwą tkanką w organizmie, a żyjące w jamie ustnej bakterie przyzębia należą do najbardziej agresywnych bakterii występujących w całym organizmie. W związku z tym leczenie chorób przyzębia musi być wieloaspektowe i uwzględniać nie tylko leczenie w gabinecie dentystycznym, ale też zmianę diety i przyzwyczajeń dotyczących higieny jamy ustnej.Probiotyki są bardzo ważne i pomocne w leczeniu chorób przyzębia. Pomagają jamie ustnej w zwiększaniu ilości dobrych bakterii, nie pozostawiając miejsca dla złych bakterii.Bezpośrednie powiązanie chorób dziąseł z chorobami układu krążenia czyni zdrowie dziąseł priorytetem. Profilaktyka jest zawsze najlepszym lekarstwem. Aby mieć serce jak dzwon i całować bez ograniczeń warto zadbać o zdrowie dziąseł.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com