Zadbaj o zęby sam! Jedna uncja prewencji to funt kuracji
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Dr Dorothy Anasinski

Dr Dorothy Anasinski


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Gdybyśmy sumiennie i właściwie dbali o zęby, to wizyty u dentysty byłyby rzadkością. Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że większość schorzeń jamy ustnej połączona jest z niewłaściwą higieną albo stylem życia.

Zdrowe i zadbane zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Uśmiech to nasza wizytówka. Uśmiech mówi więcej o człowieku niż słowa. Uśmiech to pierwsze wrażenie, jakie stwarzamy, które często pozostaje niezapomniane.

Codzienna higiena zębów jest niezbędna, aby jak najdłużej móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Dbanie o higienę jamy ustnej ma również pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu, oraz na nasze samopoczucie.

Profilaktyka, na którą składa się odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się.

Profilaktyka nie jest bolesna – zarówno dla zębów jak i dla kieszeni. Dbając o zęby w domu, pozbawiamy się stresu związanego z leczeniem, a także oszczędzamy pieniądze.

Najważniejszym narzędziem do codziennej higieny jamy ustnej jest szczoteczka do zębów. Powinna być dobierana indywidualnie - według wieku i potrzeb danej osoby. Szczoteczki manualne powinny być miękkie (soft). Twarde szczoteczki bardzo często uszkadzają dziąsła, mogą powodować ich krwawienie, a w przypadku mocnego “szorowania” nawet osuwanie się dziąseł i odsłanianie korzeni zębów.

Wszystkim pacjentom odwiedzającym Dental Specialists of Niles wręczamy po każdej wizycie bezpłatny zestaw do higieny jamy ustnej zawierający: miękką szczoteczkę do czyszczenia zębów, nitki dentystyczne i pastę do zębów.

Osobiście polecam pacjentom szczoteczki elektryczne. Szczoteczki elektryczne czyszczą zęby szybciej i dokładniej, są bardziej wygodne w użyciu i gwarantują usunięcie osadu nazębnego. Moją ulubioną firmą produkującą szczoteczki elektryczne jest Philips Sonicare. Szczoteczki tej firmy mają wbudowane wiele dodatkowych, pomocnych funkcji, które są bardzo przydatne przy codziennej pielęgnacji zębów.

Niezależnie od rodzaju używanej szczoteczek najważniejsza jest systematyczność oraz metoda mycia zębów.

Regularne szczotkowanie zębów pozwala na usunięcie miękkich złogów nazębnych, czyli jest pierwszym, podstawowym krokiem w profilaktyce chorób przyzębia i próchnicy. Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie. Jako lekarz periodonta polecam pacjentom mycie zębów po każdym posiłku.

Szczoteczkę powinno wymieniać się co 3 miesiące, podobnie jak główkę w szczoteczce elektrycznej.

Istotnym etapem codziennej higieny jamy ustnej jest stosowanie nitki dentystycznej. Nitka usuwa resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych.

Powinno się ją używać przed szczotkowaniem zębów. Zaleca się stosowanie nitki przynajmniej raz dziennie przed wieczornym myciem zębów.

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów nitek dentystycznych, o różnej grubości, z fluorem lub bez, o różnych smakach. Nitka dentystyczna jest niezbędna w codziennej profilaktyce jamy ustnej. Zapobiega próchnicy, chorobom dziąseł i przyzębia oraz usuwa resztki jedzenia i bakterie z trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

Pasta do zębów jest nieodłącznym elementem codziennego mycia zębów. Działa poprzez usuwanie z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów, głównie płytki nazębnej. Stanowi długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą i zapewnia świeży oddech. Zapobiega również powstawaniu chorób przyzębia. Pastę do zębów powinno dobierać się indywidualnie, można poprosić o radę lekarza stomatologa. Dobór pasty jest uzależniony przede wszystkim od potrzeb stanu jamy ustnej. Podstawowym składnikiem pasty do zębów są środki ścierne, takie jak węglany, fosforany, krzemiany, związki glinu, związki cyrkonu. Większość past obecnych na rynku zawiera w sobie bardzo ważny składnik - fluor, który wzmacnia szkliwo i uodparnia zęby na działanie kwasów.

Uzupełnieniem codziennej higieny jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Duży wpływ na wygląd naszych zębów ma też dieta i styl życia. Palenie papierosów, picie dużej ilości kawy czy herbaty powoduje przebarwienia zębów, a także suchość jamy ustnej.

Regularne wizyty u dentysty to ważna część profilaktyki. W trakcie takich wizyt lekarz bardzo szybko może ocenić stan naszych zębów i podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego leczenia, w momencie, kiedy problem jest jeszcze niewielki. Szybka diagnoza i niewielki ubytek to także oszczędność finansowa, oraz krótszy czas leczenia.

Wszystkim pacjentom polecam odwiedzanie lekarza dentysty raz na 6 miesięcy. Dwa razy do roku powinniśmy także korzystać z podstawowego czyszczenia zębów w gabinecie.

Czyszczenie zębów w gabinecie to zabieg, który wykonywany jest przez higienistkę. W trakcie zabiegu usuwany jest osad i kamień nazębny. Usunięcie osadu nazębnego i kamienia jest niezbędne dla zdrowia zębów i dziąseł. Osoby, u których występują już choroby przyzębia i paradontoza powinny korzystać z zabiegu głębokiego czyszczenia zębów, wykonywanego w specjalistycznych gabinetach dentystycznych, pod opieką lekarza periodonty.

Rocznie w Stanach Zjednoczonych wstawia się około miliona implantów dentystycznych. Implanty dentystyczne są drugą szansą posiadania pięknych, estetycznych zębów.

Implanty są długotrwałym rozwiązaniem, tylko wtedy kiedy wykonane są przez doświadczonego i wykwalifikowanego w tej dziedzinie lekarza ze specjalizacją implantologiczną, a po zabiegu pacjent przestrzega podstawowych zasad higieny.

O implanty dbamy tak jak o własne zęby. Należy myć implanty minimum dwa razy dziennie, nitkować przestrzenie wokół implantów oraz dwa razy do roku odwiedzać lekarza implantologa, który właściwie oceni stan implantu, stan dziąseł pracy protetycznej, oraz higienę.

Brak właściwego dbania o implanty może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych.

W klinice Dental Specialists of Niles zależy nam na zdrowiu pacjentów. Bardzo dużo czasu poświęcamy na rozmowę z pacjentami, w trakcie której nie tylko wysłuchujemy potrzeb i oczekiwań pacjentów, ale także odpowiadamy na ich pytania i pokazujemy szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej. Sukces powodzenia każdego zabiegu to współpraca lekarza, personelu medycznego i pacjenta. Chcemy, aby nasi pacjenci wiedzieli jak najwięcej o swoim zdrowiu i dbali o nie. A naszą klinikę odwiedzali z uśmiechem na ustach dwa razy do roku na kontrolne wizyty i profesjonalne czyszczenia zębów.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton
Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com