----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

28 kwietnia 2021

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Galapagos 2021

8 marca 2021

Około godziny 22 poprzedniego dnia przypłynęliśmy do cieśniny rozdzielającej dwie niewielkie, lecz bardzo ciekawe wysepki Plaza South oraz Plaza North (Plaza Sur i Plaza Norte), wyniesione ruchami tektonicznymi ponad powierzchnię wody tuż przy wschodnim brzegu Santa Cruz. Wysepki mają kształt wyprostowanych półksiężyców zwróconych wklęsłością ku sobie. Pierwsza z nich została udostępniona dla zwiedzania, druga pozostaje ścisłym rezerwatem przyrody. O ile brzegi wewnętrzne są łagodne, brzegi zewnętrzne tworzy stromy klif będący doskonałym schronieniem dla ptactwa. Oba skrawki lądu mają po ok. 2 km długości i 500 m szerokości. Przez środek i wzdłuż wybrzeży wiedzie 2 km szlak pieszy, pokonywany zazwyczaj spacerkiem w ciągu 2-2.5 godziny.

2

Wysepki Plazas z samolotu

O godzinie 6:45 spożywamy na jachcie śniadanie, o 7:15 wykonujemy tzw. "suche lądowanie" (dry landing), gdzie na kamiennej “przystani” wylegują się morskie lwy. Wydawane przez nie intrygujące dźwięki towarzyszyły nam przez całą noc, słyszane przez iluminatory pośród pokładowej ciszy. Wysiadamy w asyście dziesiątków tych pociesznych zwierząt figlujących w płytkiej wodzie i leżących na rozgrzanych słońcem, nabrzeżnych głazach. Lwy nie bardzo chcą nam ustąpić miejsca na wygodnych, gładkich i ciepłych schodkach, ale po kilku chwilach prób i błędów uzyskaliśmy w końcu wolny wstęp na stały ląd.

1

Ścieżka na Plaza Sur z iguaną obok opuncji

Tuż obok nas, przy samej ścieżce, pośród soczystej zieleni i kwitnących krzewów żerują teraz śliczne iguany lądowe, których jest tutaj ponad 2,000 sztuk. Pośród roślinności wyróżniają się ogromne, kwitnące na żółto opuncje drzewiaste, żyjące do 200 lat. Pośród nich uwijają się zięby kaktusowe, a opadłe owoce ze smakiem są zjadane przez wspomniane iguany.

4

Smok z zamierzchłych epok

Na Galapagos jest kilka odmian lądowych jaszczurów, różniących się ubarwieniem ciała, wielkością i kształtem. Legwany mają małą głowę, oczy o dobrze wykształconych powiekach, kończyny o pięciu niepołączonych błoną palcach, krótki język i ogon o długości równej tułowiowi. Występują wyłącznie w Ameryce zwrotnikowej, na Madagaskarze, wyspach Fidżi i właśnie na Galapagos. Lokalny legwan, stosunkowo duży konolof (legwan z Galapagos, Conolophus subcristatus) prowadzi naziemny tryb życia, jest bardzo powolny, ma jaskrawoczerwoną szyję, żółte kończyny i głowę. Żywi się głównie kaktusami z rodzaju opuncja, podobnie jak znany tylko z jednego miejsca legwan z Santa Fe (Conolophus pallidus). Legwany z Galapagos zostały pod koniec XIX stulecia zdziesiątkowane przez sprowadzone przez ludzi psy. Obecnie, z racji objęcia wysp ochroną jako park narodowy, nie grozi im już zagłada.

5

Kwitnąca opuncja

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z EKWADOREM, GALAPAGOS oraz AMAZONIĄ włącznie, w maju, lipcu i w listopadzie 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----