----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij znajomym:

Ogromny spadek wartości kryptowalut. W środę cena bitcoina spadła poniżej 34,000 USD po raz pierwszy od trzech miesięcy, po tym, jak Chiny narzuciły nowe ograniczenia na kryptowaluty.

Pekin zakazał bankom i firmom płatniczym świadczenia usług związanych z transakcjami kryptowalutowymi. We wtorek ostrzegł również inwestorów przed spekulacyjnym handlem kryptowalutami. Wynika z tego, że bitcoin spadł o ponad 10% w zeszłym tygodniu po tym, jak Tesla zapowiedziała, że nie będzie już akceptować tej waluty. W środę po południu bitcoin odrobił straty, choć nadal spadał o -10/4% do $38,131. Tymczasem inne waluty cyfrowe, takie jak Ether, który działa jako paliwo dla sieci blockchain Ethereum, oraz Dogecoin straciły odpowiednio aż 22% i 24%.

W tym samym czasie akcje Tesli spadły o ponad 3% na Wall Street, prawdopodobnie z powodu ekspozycji producenta samochodów elektrycznych na bitcoin. Firma, której właścicielem jest Elon Musk, nadal posiada kryptowalutę o wartości około 1.5 miliarda dolarów.

Co dzieje się w Chinach?

Handel kryptowalutami jest nielegalny w Chinach od 2019 roku w celu ograniczenia prania brudnych pieniędzy. Jednak ludzie nadal mogą handlować walutami takimi jak bitcoin. We wtorek trzy organizacje wspierane przez państwo, w tym National Internet Finance Association of China, China Banking Association oraz the Payment and Clearing Association of China, wydały ostrzeżenie w mediach społecznościowych, mówiąc, że konsumenci nie mieliby ochrony, gdyby ponieśli jakiekolwiek straty z transakcji inwestycyjnych w kryptowalutach. Dodali, że niedawne gwałtowne wahania cen kryptowalut „poważnie naruszają bezpieczeństwo aktywów ludzi” i zakłócają „normalny porządek gospodarczy i finansowy”.

Neil Wilson z Markets.com powiedział: „Chiny od jakiegoś czasu wywierają presję na przestrzeń kryptowalut, a oznacza to intensyfikację - inne kraje mogą teraz podążać za nimi, gdy banki centralne będą dążyć do własnych walut cyfrowych. „Do tej pory zachodnie organy regulacyjne były dość spokojne w kwestii bitcoina, ale to może się wkrótce zmienić”.

Co z Teslą?

W marcu szef Tesli Elon Musk nieoczekiwanie ogłosił, że producent samochodów elektrycznych pozwoli klientom kupować samochody za pomocą bitcoin, ale w zeszłym tygodniu zmienił zdanie i zawiesił zakupy pojazdów za pomocą bitcoin z powodu obaw o środowisko. Jego obawy koncentrują się na wydobywaniu bitcoinów - energochłonnym procesie, w którym generowana jest cyfrowa waluta przy użyciu komputerów o dużej mocy. Często opiera się na energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych, zwłaszcza węgla. „Jesteśmy zaniepokojeni gwałtownym wzrostem wykorzystania paliw kopalnych do wydobywania bitcoinów i transakcji, zwłaszcza węgla, który ma najgorszą emisję spośród wszystkich paliw” - napisał Musk. „Kryptowaluta to dobry pomysł... ale nie może się to wiązać z dużymi kosztami dla środowiska”. Powiedział, że producent samochodów elektrycznych nie zamierzał sprzedawać żadnego ze swoich bitcoinów i chciał przywrócić transakcje kryptowalutowe, gdy wydobycie przestawi się na korzystanie z bardziej zrównoważonych źródeł energii. Chociaż cyfrową walutą nie można handlować w Chinach, ponad 75% wydobycia bitcoinów na całym świecie odbywa się właśnie tam.

Dla każdego, kto od jakiegoś czasu śledził scenę kryptowalut, wydarzenia ostatnich tygodni są historią znaną. Pewne przypadkowe wydarzenie - powiedzmy, tweet od Elona Muska ogłaszający, że Tesla będzie akceptować płatności w kryptowalutach - wysyła bitcoin do nowych szczytów, a ludzie zaczynają mówić, że zdobywa akceptację głównego nurtu. Potem następuje inne przypadkowe wydarzenie, być może zmiana kursu potentata Tesli. Znowu sytuacja się odwraca, a rozmowa o tym, że przechodzi do głównego nurtu, znika w tle.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.