Kto pyta - nie błądzi, cz. 4
----- Reklama -----
Robert Sobczak

Robert Sobczak


Kontakt: (844) 654-5185

Udostępnij swoim znajomym:

Seria „kto pyta nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z Wami. Przedstawiamy pytania, które do nas wpływają i udzielamy na te pytania odpowiedzi.

Cykl ten będzie się pojawiał co dwa tygodnie na łamach Monitora.

Pani Alina:
Czy to prawda, że mogę zamienić mój plan Medicare Advantage raz w roku, a w niektórych przypadkach nawet i częściej?

Robert Sobczak:
Tak, to prawda. Większość osób może zamienić swój plan Medicare Advantage co najmniej raz do roku (w trakcie AEP – corocznego okresu zapisowego, pomiędzy 15 października, a 7 grudnia). Istnieje też Otwarty Okres Zapisowy OEP w pierwszym kwartale roku, kiedy to możemy jednorazowo zamienić plan Medicare Advantage lub wypisać się z planu typu Medicare Advantage i przejść na oryginalne Medicare. Są również specyficzne sytuacje, w których zamiana ta może nastąpić w innym okresie czasu. Dotyczą one na przykład osób posiadających jednocześnie świadczenia Medicare i Medicaid oraz osób, które przechodzą przez specyficzne sytuacje życiowe takie jak np. przeprowadzka do innego powiatu lub stanu, diagnoza choroby serca, raka, cukrzycy itd.

 

Pan Jan:
Mam suplement F do Medicare i słyszałem, że od stycznia 2020 nie są one już dostępne. Czy istnieje ryzyko, że ja również mogę utracić mój plan F?

Robert Sobczak:
Nie, nie straci Pan swojego planu. Jeżeli posiadacz Medicare zapisał się na suplement F przed rozpoczęciem 2020 roku, będzie mógł on utrzymać ten plan tak długo, jak chce, pod warunkiem, że opłaty będą uiszczane terminowo; lub zamienić go na inny plan F z innej firmy ubezpieczeniowej.

 

Pan Henryk:
Kiedy mogę zamienić mój part D (na leki)?

Robert Sobczak:
Zazwyczaj plan na lekarstwa (Part D) można zamieniać raz do roku, w trakcie AEP (rocznego okresu zapisowego). Istnieją jednak specjalne sytuacje, dzięki którym zamiany można dokonać w innym okresie, podobnie jak w pytaniu zadanym przez Panią Alinę, zamiany te dotyczą na przykład osób posiadających jednocześnie świadczenia Medicare i Medicaid oraz osób, które przechodzą przez specyficzne sytuacje życiowe, takie jak przeprowadzka do innego powiatu lub stanu, diagnoza choroby serca, raka, cukrzycy itd.

 

Pani Katarzyna:
Czy jadąc na miesiąc do Polski muszę zawiesić mój Medicare Advantage?

Robert Sobczak:
Wyjeżdżając z kraju, szczególnie na tak krótki okres czasu jak miesiąc, nie ma potrzeby zawieszania żadnych planów uzupełniających do Medicare.

 

Pan Daniel:
Mam 69 lat, czy mogę wykupić dodatek na szpital do mojego Medicare?

Robert Sobczak:
Jak rozumiem chodzi Panu o dodatek uzupełniający do planu Medicare Advantage pokrywający właśnie koszty pobytu w szpitalu. Jeśli tak, to jak najbardziej możliwe jest wykupienie takiego dodatku w Pana wieku. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że niektóre plany typu indemnity (bo o takich planach mówimy) mogą poddać swoich aplikantów weryfikacji zdrowotnej i od nich uzależnić jego aktywację.

 

Pani Agnieszka:
Ktoś mi powiedział, że istnieje coś takiego jak SEP. Co to jest?

Robert Sobczak:
SEP jest to skrót od Special Enrollment Period, czyli specjalnego okresu zapisowego. Specjalnej sytuacji, zatwierdzonej przez CMS i pozwalającej na zapisanie się lub zamianę planu Medicare Advantage (Part C) lub planu zniżkowego na leki na receptę (Part D).

 

Pan Janusz:
Ja i moja żona wchodzimy w Medicare. Nasz agent powiedział, że oboje musimy mieć ten sam plan uzupełniający. Czy to prawda?

Robert Sobczak:
Agent udzielił Panu nieprawdziwych informacji. Każda osoba posiadająca Medicare może dostosować swoje dodatki do Medicare do własnych, indywidulanych potrzeb, niezależnie od tego, jakie potrzeby i oczekiwania ma współmałżonek.

 

Pani Kamila:
Kiedy będzie roczny okres zapisowy na Medicare i co można wtedy załatwić?

Robert Sobczak:
Coroczny okres zapisowy przypada co roku pomiędzy 15 października, a 7 grudnia. W okresie tym możemy sprawdzić benefity planów typu Medicare Advantage (Part C) lub planów zniżkowych na leki na receptę (Part D) na przyszły rok po to by dostosować je do swoich bieżących potrzeb na rok następny. Wybrany plan wejdzie w życie 1 stycznia następnego roku.

 

8

Robert Sobczak
Agent Ubezpieczeniowy
Medicare po polsku
6020 W. Higgins Ave., Suite H
Chicago, IL 60630
www.obamacarehotline.com