Urazy spowodowane przez psy
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jest wiosna. Na dworze widzimy coraz więcej osób - na rowerach, biegających, oraz biorących psy na spacer. Instytut Informacji o Ubezpieczeniach („Insurance Information Institute”) informuje, że w USA jest więcej niż 77 milionów psów, które są zwierzętami domowymi. Ponadto Amerykańska Fundacja Medycyny Weterynaryjnej („The America Veterinary Medical Foundation”) stwierdziła, że w Illinois około 32 procent wszystkich gospodarstw domowych posiada psa.

Przy takiej ilości występuje zwiększone ryzyko urazów spowodowanych przez psy. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom („Center for Disease Control and Prevention” – CDC) stwierdziło, że ukąszenia psów są odpowiedzialne za około 4.5 miliona obrażeń rocznie. Prawo w Illinois umożliwia ubieganie się o odszkodowanie, jeśli zostaniesz ugryziony przez psa oraz jeżeli doznasz innego rodzaju obrażenia z powodu ataku przez psa.

Zgodnie z prawem w Illinois, jeśli zostaniesz ugryziony lub inaczej zaatakowany przez psa, możesz udowodnić odpowiedzialność właściciela, stwierdzając, że:

1. Pies zaatakował, próbował zaatakować, lub cię zranił;
2. Pies nie został sprowokowany;
3. Zachowałeś się w sposób spokojny; oraz,

4. Miałeś prawo do bycia w miejscu, w którym zostałeś zaatakowany lub ranny.

Prawo, jak widać, nie koncentruje się wyłącznie na ukąszeniu przez psa. Ustawa przewiduje różne rodzaje zachowań psów, które mogą powodować obrażenia cielesne. Na przykład, może zaistnieć sytuacja, w której pies wskakując na kogoś, przewraca tę osobę na ziemię i powoduje uraz kręgosłupa lub złamane kości. Często zdarzają się przypadki mocnego podrapania przez psa.

Ponadto, według ustawy, właściciele zwierząt mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za ukąszenia oraz inne urazy, które powstają, gdy ich pies atakuje drugą osobę. Prawo ścisłej odpowiedzialności („strict liability”) zapewnia odpowiedzialność właściciela, nawet jeśli właściciel zwierzęcia nie popełnił żadnego błędu; nie jest konieczne udowodnienie, że właściciel w jakiś sposób zaniedbał psa. Są dwa wyjątki, jeżeli chodzi o możliwość uzyskania odszkodowania od właściciela jako rezultatu prawa ścisłej odpowiedzialności („strict liability”). Jeżeli sprowokujesz psa do ataku, to nie otrzymasz odszkodowania w przypadku doznania obrażeń cielesnych. Także jeżeli nie masz prawa przebywać w miejscu, gdzie pies cię zaatakował, to nie otrzymasz odszkodowania, jeżeli doznasz obrażeń cielesnych z powodu takiego ataku.

Gdy człowiek zostaje zraniony przez psa, należy działać natychmiast. Należy wszcząć postępowanie przeciwko właścicielowi psa w przeciągu dwóch lat, aby uniknąć przedawnienia sprawy. Niektóre sytuacje mogą wymagać szybszego działania – na przykład reakcji w ciągu 90 dni. Inne sytuacje mogą umożliwiać przedłużenie tego czasu.

O jaki rodzaj odszkodowania można się starać po obrażeniach cielesnych spowodowanych poprzez ukąszenie / atak psa?

  • dotychczasowe, bieżące i przyszłe rachunki medyczne;
  • utracone dochody, zarówno z powodu natychmiastowej szkody, jak i przyszłych utraconych dochodów w razie kalectwa;
  • ból i cierpienie, w tym nowy strach przed psami, szczególnie u dzieci, które mogą doświadczyć znacznych koszmarów po ataku;
  • uszkodzenie mienia (jeśli występuje); oraz,
  • utrata konsorcjum.

Jaka jest rola ubezpieczenia; jak właściciel psa może się zabezpieczyć?

Jeśli właściciel psa ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, prawdopodobne jest, że firma ubezpieczeniowa będzie płacić za obronę właściciela w roszczeniu, które zostanie złożone. W przeciwnym razie, zasoby finansowe właściciela psa mogą podlegać wyrokowi sądowemu.

Wiele polis ubezpieczeniowych dotyczących właścicieli domów pokrywać będzie koszty wynikające z ukąszeń psów i innych urazów powodowanych przez psy.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe odmawiają pokrycia kosztów w przypadku niektórych ras, które są generalnie uważane za nadmiernie groźne, takich jak pit bull lub rottweiler. Ukąszenia, które mają miejsce w samochodzie właściciela, mogą być objęte polisą ubezpieczenia samochodowego.

Zwierzęta oraz szczepienie na wściekliznę

Podczas swojej dotychczasowej kadencji, gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę dotyczącą szczepionek przeciwko wściekliźnie. Zasadniczo i zgodnie z tym prawem, jeśli osoba zostanie ugryziona przez psa lub kota, to zwierzę musi być poddane egzaminowi zgryzu w ciągu 24 godzin od zdarzenia. Jeśli szczepienie przeciw wściekliźnie nie zostanie podane zgodnie z zaleceniami, właściciel zwierzęcia może mieć nałożoną karę grzywny wysokości $2,500.00. Zachowanie się niezgodnie z tym prawem może stanowić wykroczenie karne typu „misdemeanor” klasy A, które może się wiązać z karą pieniężną oraz więzienną.

Przepisy dotyczące ukąszeń oraz innych urazów spowodowanych poprzez psy w stanie Illinois są skomplikowane, ponieważ są one zawarte w kodeksach stanowych, powiatowych, oraz miejskich. Dlatego najlepiej skontaktować się z adwokatem doświadczonym w przypadkach ukąszeń lub innych urazów spowodowanych przez psy, aby przedyskutować szczegółowe informacje dotyczące sprawy. W przypadku urazu spowodowanego przez psa, osoba poszkodowana oraz właściciel psa powinni konsultować się ze swoim adwokatem w celu ustalenia, co należy zrobić; adwokat służy radą w takiej trudnej sytuacji.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

 

Udostępnij swoim znajomym: