13 kwietnia 2017

Udostępnij znajomym:

Wymiana handlowa, współpraca wojskowa oraz sprawy imigracyjne znalazły się wśród tematów poruszonych podczas poniedziałkowego spotkania gubernatora Bruce'a Raunera z przebywającym z wizytą w naszym mieście ambasadorem RP w Waszyngtonie Piotrem Wilczkiem oraz konsulem generalnym RP w Chicago Piotrem Janickim.

"W Chicago i jego okolicach mieszka ponad milion Amerykanów polskiego pochodzenia i jest to największa koncentracja osób polskiego pochodzenia poza Warszawą. Ważne jest, abyśmy doceniali tę prosperującą społeczność oraz wkład Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w stan Illinois" - powiedział gubernator.

Ze spotkania z gubernatorem Brucem Raunerem zadowolony był ambasador Piotr Wilczek. "Było wiele konkretnych tematów" - relacjonował ambasador RP w Waszyngtonie w wywiadzie udzielonym radiu 1030AM/1300AM i 104.7FM/107.1FM oraz telewizji Polvision.

"Spotkanie było poświęcone konkretnym projektom współpracy między Polską a stanem Illinois, bo musimy pamiętać, że Polska prowadzi oprócz całych Stanów Zjednoczonych także współpracę z poszczególnymi stanami, na przykład Nevadą, Kalifornią, Illinois, czy Connecticut, gdzie byłem niedawno. Rozmawialiśmy o tym, co już udało się dokonać, w tym o znakomitej współpracy z Gwardią Narodową, która trwa już wiele lat” - relacjonował.

Ambasador Piotr Wilczek powiedział, że zachęcał gubernatora Bruce'a Raunera do złożenia pierwszej wizyty w Polsce. "Namawiałem go, aby przyjechał na Kielecki Salon Przemysłu Obronnego we wrześniu" - pokreślił.

Podczas rozmowy pojawił się temat powstania biura Agencji Promocji Handlu i Inwestycji. "Dawne biura radcy handlowego będą teraz działać w nowej formule i byłem bardzo zdziwiony, że w Chicago jeszcze takiego biura nie ma i może wszyscy uważają, że tutaj go nie potrzeba, bo jest tylu Polaków, a bardzo potrzeba takich biur. Gubernator obiecał wesprzeć nasze starania" - powiedział ambasador RP w Waszyngtonie.

Profesor Piotr Wilczek dodał, że gubernator Rauner poruszył sprawę przyszłorocznych obchodów 200-lecia stanu Illinois i 100-lecia niepodległości Polski. Pojawił się pomysł połączenia niektórych imprez.

"Było wiele konkretnych tematów i to, co nas interesuje, to wymiana handlowa, współpraca wojskowa oraz współpraca na rzecz spraw imigracyjnych, chociaż nie są to bezpośrednie kompetencje gubernatora. Kłopoty, które mają na przykład Polacy przylatujący do Chicago na lotnisku O'Hare pośrednio dotyczą stanu, na terenie którego się to dzieje, i o tym też rozmawialiśmy. Była to pożyteczna, konkretna i stosunkowo długa rozmowa" - podsumował ambasador Wilczek w wywiadzie udzielonym w polskim radiu.

Podczas wizyty w Chicago w dniach od 8 do 10 kwietnia ambasador Wilczek spotkał się z liderami społeczności polonijnej w Chicago, a także wziął udział w obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku organizowanych przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicę Smoleńską przy Związku Klubów Polskich.

Podczas spotkań z liderami polonijnymi w Muzeum Polskim w Chicago, Zjednoczeniu Polskim Rzymsko-Katolickim w Ameryce oraz spotkania otwartego z Polonią w Parafii Świętej Konstancji, ambasador Piotr Wilczek rozmawiał o bieżących sprawa istotnych z punktu widzenia chicagowskiej Polonii, m.in. działalności biznesowej, kulturalnej i edukacyjnej oraz reprezentacji Polonii wobec partnerów lokalnych.

10 kwietnia ambasador Wilczek wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na cześć architekta budynku Konsulatu Generalnego, Benjamina Marshalla, słynnego mistrza architektury Chicago i autora najsłynniejszych budynków w tym mieście.

Ambasador Piotr Wilczek

Piotr Wilczek urodził się 26 kwietnia 1962 r. w Chorzowie. Jest historykiem literatury i kultury, a także pisarzem i tłumaczem. W roku 1986 ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim, gdzie uzyskał również doktorat (1992) i habilitację (2001). Do roku 2008 był związany ze swoją Alma Mater, gdzie był profesorem, a przez sześć lat również dziekanem Wydziału Filologicznego. Jego zainteresowania obejmują literaturę porównawczą, filologię i historię intelektualną w kontekście kultury na przestrzeni dziejów. W roku 2006 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W roku 2008 przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie związał się ze środowiskiem tworzącym obecnie Wydział “Artes Liberales”. Był pierwszym dyrektorem Kolegium Artes Liberales. Kierował również założonym przez siebie Ośrodkiem Badań nad Reformacją i Kulturą Intelektualną w Europie Wczesnonowożytnej. Od roku 2010 prowadził również studia doktoranckie na Wydziale “Artes Liberales”. Jako uczony i wykładowca z doświadczeniem europejskim i amerykańskim promował w tych działaniach ideę kształcenia w duchu “liberal arts” (“sztuk i nauk wyzwolonych”), która przełamuje granice między tradycyjnymi dyscyplinami i specjalizacjami uniwersyteckimi, tradycyjnie preferowanymi w Europie kontynentalnej.

Zaangażowanie na rzecz kształcenia interdyscyplinarnego związane jest z jego doświadczeniem międzynarodowym w zakresie nauki, wymiany akademickiej i dyplomacji kulturalnej. Otrzymał liczne granty i stypendia zagraniczne. Odbył staż podyplomowy na Uniwersytecie w Oxfordzie (1988) oraz staże podoktorskie w Instytucie Warburga na Uniwersytecie w Londynie (1996, 1998). Przebywał dwukrotnie jako visiting translator w The British Centre for Literary Translation na University of East Anglia (1994, 1996). W latach 1998-2001 był profesorem wizytującym na uniwersytetach w USA (Rice University, University of Illinois at Chicago, University of Chicago), przebywał też jako visiting scholar w Boston College i w Cleveland State University, wykładał gościnnie w Harvard University oraz University of Texas at Austin.

Piotr Wilczek jest aktywnym członkiem Amerykańskiej Grupy Studyjnej przy Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie, skupiającej ekspertów, dziennikarzy i naukowców zainteresowanych wydarzeniami społecznymi, politycznymi i kulturalnymi w Stanach Zjednoczonych oraz ich konsekwencjami dla Polski, Europy i wspólnoty transatlantyckiej. Do czasu nominacji na stanowisko ambasadora w Stanach Zjednoczonych był przedstawicielem w Polsce Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku, organizacji zasłużonej dla wymiany edukacyjnej, naukowej i artystycznej między Polską a USA. Był też prezesem zarządu Fundacji Kościuszkowskiej Polska.

Piotr Wilczek jest autorem i redaktorem 22 książek naukowych oraz autorem ponad 100 rozpraw, publikowanych po polsku i angielsku w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jest członkiem wielu zespołów redakcyjnych, rad naukowych i komitetów doradczych w Europie i USA.

21 października 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nominację prof. Piotra Wilczka na stanowisko Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz we Wspólnocie Bahamów.

Źródło waszyngton.msz.gov.pl

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor