----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Choroby ogólnoustrojowe wpływają bezpośrednio na stan jamy ustnej. Cukrzyca jest jedną z chorób systemowych, której wpływ na zdrowie jamy ustnej jest niebagatelny. Co ciekawe związek między cukrzycą a zdrowiem jamy ustnej ma charakter obukierunkowy. Cukrzyca wpływa na zdrowie jamy ustnej, a stan zdrowia jamy ustnej przesądza o przebiegu cukrzycy.

Cukrzyca ma wpływ na ilość śliny wydzielanej przez ślinianki. Zmniejszone wydzielanie śliny prowadzi do suchości w jamie ustnej, zmiany Ph śliny, a także może wywołać grzybicę w obrębie jamy ustnej.

Cukrzyca w negatywny sposób wpływa na rozwój chorób przyzębia. Chorzy na cukrzycę doświadczają przyśpieszonej utraty kości w szczęce i zapalenia przyzębia. Niekontrolowane zapalenie przyzębia prowadzi do utraty zębów.

Co ciekawe doświadczony lekarz dentysta, po szczegółowym badaniu jamy ustnej może rozpoznać cukrzycę. Jak to się dzieje? Jeżeli pacjent ma zmiany na błonie śluzowej, suchość w ustach, pieczenie w jamie ustnej, choroby przyzębia i ropienie, to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpi także na cukrzycę.

Osoby chore na cukrzycę mają większą zapadalność na paradontozę i próchnicę. Paradontoza prowadzi do tworzenia się kieszonek wokół zębów i implantów, oraz do osłabienia kości. W porównaniu do osób zdrowych cukrzycy częściej cierpią na grzybicę jamy ustnej, owrzodzenia i pieczenie języka. Częstą przypadłością jest suchość jamy ustnej, która prowadzi do problemów z przełykaniem, mówieniem oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Zmniejszone wydzielanie śliny w dość krótkim czasie powoduje rozwój próchnicy.

Przeszło 40% chorych na cukrzycę typu 2 i 26% chorych na cukrzycę typu 1 ma paradontozę lub stan zapalny w jamie ustnej.

Od przeszło 20 lat prowadzone są badania dotyczące tego, czy nienajlepszy stan zdrowia jamy ustnej może powodować wystąpienie cukrzycy lub wpływać na jej przebieg. Okazuje się, że liczba powikłań cukrzycowych u pacjentów z zapaleniem przyzębia jest znacznie wyższa. Jeżeli pacjent cierpi na choroby przyzębia, to często dodatkowo boryka się z podwyższoną opornością na insulinę i trudnością w kontrolowaniu przebiegu tej choroby. Z drugiej strony badania dowodzą, że lecząc choroby przyzębia poprawiamy wyniki wyrównania cukrzycy. Leczenie periodontyczne poprawia nie tylko stan zębów i dziąseł, ale także wpływa pozytywnie na choroby systemowe. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Japonii w ciągu ostatnich dziesięciu lat pokazały, że u pacjentów z zapaleniem przyzębia występuje dużo wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Powszechność występowania chorób przyzębia sprawia, że mogą być one traktowane jako choroba społeczna, podobnie jak cukrzyca. Zapalenie przyzębia może powodować stan zapalny w całym organizmie.

Silny związek między cukrzycą a chorobami jamy ustnej sprawia, że pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zostać objęci stałą i szczególną opieką dentystyczną i periodontyczną.

Tylko doświadczony lekarz periodonta może skutecznie powstrzymać i kontrolować rozwój chorób przyzębia.

Czy cukrzycy mogą mieć implanty dentystyczne?

Z nowych badań wynika, że u osób z cukrzycą, u których jest ona dobrze kontrolowana, implanty są bezpieczną formą uzupełnienia brakujących zębów. Jest to dobra wiadomość dla ludzi z cukrzycą poszukujących bezpiecznych i trwałych rozwiązań leczenia, oraz dla tych, którzy chcą zastąpić protezy implantami. Jednocześnie te same badania dowodzą, że pacjenci z niekontrolowaną cukrzycą, mają nie tylko zwiększone ryzyko paradontozy, lecz także dużo częstsze infekcje po zabiegach, oraz mniejszą skuteczność w utrzymaniu implantów. Proces gojenia u cukrzyków może być wolniejszy, stąd tak ważna jest współpraca specjalisty implantologa z lekarzem internistą każdego pacjenta, aby właściwie kontrolować i monitorować cukrzycę przed zabiegiem wstawienia implantów.

Stosując właściwą higienę zębów na co dzień możemy uchronić się przed chorobami przyzębia. Właściwa higiena obejmuje mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, nitkowanie zębów i usuwanie płytki bakteryjnej z zębów raz dziennie, oraz wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym dwa razy do roku.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com