Pożegnanie ośmioklasistów w szkole im. Gen. Kazimierza Pułaskiego
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

15 maja w szkole im. Gen. Kazimierza Pułaskiego, która w tym roku celebruje 70. rocznicę istnienia, odbyła się uroczystość pożegnania 26 absolwentów klas ósmych tej szkoły, którą otworzyły absolwentki Liwia Zachara i Karolina Starczynski.

Uczniów, pedagogów oraz zaproszonych gości powitały dyr. placówki Agata Michalkiewicz i prezes szkoły Agata Wozny, a uczennica Antonina Rygiel recytowała wiersz na powitanie.

Również wierszem swoich podopiecznych powitał wychowawca klasy 8a Stanisław Wolsza, który wraz ze swoją koleżanką z klasy 8b Małgorzatą Rząsą po raz ostatni odczytali listę obecności prezentując swoich wychowanków. Pani Małgorzata gratulując dotarcia do końca nauki na poziomie szkoły podstawowej mówiła o potrzebie łączenia wiedzy naukowej z mądrością życiową. Gratulując ośmioklasistom ukończenia szkoły wyraziła nadzieję, że większość podejmie kolejne wyzwanie, jakim jest realizacja nauczania w liceum. „Dzisiaj po raz ostatni przeczytałam listę obecności. Od dzisiaj moi drodzy nie jesteście już uczniami, a absolwentami tejże szkoły. Zakończyliście jeden bardzo ważny etap w życiu, a otwieracie nową drogę – drogę dalszej edukacji, drogę dorosłości. Życzę wam wielu sukcesów. A przede wszystkim wiary w swoje możliwości na dalszych etapach kształcenia”.

Do tych gratulacji dołączył wicekonsul Piotr Semeniuk, który wskazał na tegoroczne trudności nauczania związane z pandemią i zaangażowanie rodziców i nauczycieli w proces nauczania. Mówiąc o potrzebie znajomości języka polskiego przez Amerykanów polskiego pochodzenia zwrócił między innymi uwagę na historyczne uwarunkowania obecności Polaków na amerykańskim lądzie.

„To jest wielka radość, że możemy spotkać się w tak pięknej atmosferze wiele tysięcy mil od Polski. Język polski w Ameryce słyszymy od ponad 400 lat. Można powiedzieć, że trwa tutaj bardzo długo, a państwo jako Polacy macie pełne prawo czuć się jak u siebie. Dla mnie wielką radością jest to, że macie tylu absolwentów, którzy znają język polski, historię i geografię Polski. To dzięki rodzicom i gronu pedagogicznemu”.

DAR 8271

Birety ośmioklasistów poszybowały w górę

Gratulacje absolwentom i pedagogom złożył również prezes Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, który powiedział, że szkoła im. Gen. Kazimierza Pułaskiego to jedna z najstarszych szkół sobotnich, która w tym roku celebruje jubileusz 70-lecia istnienia. Wskazał na duże poświęcenie uczniów oraz rodziców i nauczycieli, którzy zamiast w sobotę wypoczywać lub zajmować się własnym hobby idą do szkoły, aby tam poznawać język i historię kraju pochodzenia.

Absolwenci klas ósmych przyjęli w tym roku sakrament bierzmowania. W imieniu o. Tomasz Wilka siostra Anna Kalinowska wręczyła młodzieży świadectwa z religii. W uznaniu za wieloletnią pracę pedagogiczną w szkole wicekonsul Piotr Semeniuk wręczył dyplomy uznania trzem najdłużej pracującym w tej placówce nauczycielkom: Grażynie Kołtyś – 26 lat pracy, Agacie Michalkiewicz – 25 lat i Barbarze Cieślak, która pracuje w szkole od 20 lat. Podobne dyplomy uznania wręczyła prezes szkoły Agata Wozny. W gronie uhonorowanych dyplomami znaleźli się również rodzice, którzy w sposób szczególnie aktywny włączają się w działalność szkoły. Dyplomy odebrali: Agata Starczynski, Marlena Szalast i Zygmunt Rygiel. Trzy specjalne dyplomy i wyróżnienia finansowe ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową odebrały absolwentki: Karolina Starczynski, Natalia Wlodyka i Liwia Zachara. Antonina Rygiel i Karolina Starczynski zostały także wyróżnione nagrodami książkowymi za udział w przygotowywanych w szkole programach artystycznych oraz reprezentowaniu szkoły na zewnątrz. Uroczystość pożegnania absolwentów uświetnił spektakl poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów klas ósmych. Gościnnie wystąpiła w nim utalentowana skrzypaczka młodego pokolenia, uczennica klasy 7a oraz Akademii Muzycznej Paderewski Symphony Orchestra Livia Krupinski.

Tekst i zdjęcia: NEWSRP