Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Szeryf powiatu McHenry został pozwany do sądu za odmowę uwolnienia więźnia, który, jak twierdzą jego prawnicy, powinien zostać zwolniony za kaucją na podstawie nowego stanowego prawa imigracyjnego.

Ustawa SB-31, znana pod nazwą Illinois TRUST Act, ogranicza współpracę władz i agencji stanowych z federalnymi służbami imigracyjnymi.

Prawnicy reprezentujący Niceforo Macedo-Hernandeza, mieszkańca Crystal Lake, twierdzą, że biuro powiatu McHenry nie stosuje się do nowego prawa, które bez nakazu sądowego zabrania aresztowania wyłącznie w oparciu o status imigracyjny.

Imigrant z Meksyku został aresztowany w sierpniu w związku z przemocą domową. Jego rodzina próbowała tydzień temu wpłacić kaucję w wysokości 500 dolarów, ale władze powiatu McHenry nie zgodziły się na zwolnienie Macedo-Hernandeza, powołując się na prawo imigracyjne. Ostatecznie przyjęto kaucję, ale zamiast wypuścić go na wolność, przeniesiono go do aresztu imigracyjnego i rozpoczęto postępowanie w sprawie deportacji.

Co najmniej dwóm innym więzionym imigrantom w areszcie powiatu McHenry również odmówiono wyjścia na wolność w podobnych okolicznościach już po wejściu w życie ustawy Trust Act.

Stanowa policja oraz biura szeryfa powiatów Cook, DuPage, Kane i Lake twierdzą, że stosują się do nowego prawa.

Szeryf powiatu McHenry, Bill Prim, wydał jednak oświadczenie 1 września, w którym podkreślił, że potrzebuje więcej czasu na wprowadzenie go w życie.

"Oskarżony poprzez swojego adwokata, zgodził się dać nam czas na dodatkowe zbadanie sprawy, kontynuując przesłuchanie sądowe w sprawie do następnego tygodnia" - powiedział.

Ale prawnicy Macedo-Hernandeza twierdzą, że szeryf złamał zawartą w dobrej wierze ugodę.

Biuro szeryfa odmówiło udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące interpretacji nowej stanowej ustawy imigracyjnej (Trust Act) oraz dlaczego przyjęło kaucję od Macedo-Hernandeza, ale potem nie wypuściło go na wolność.

46-letni Macedo-Hernandez od około 22 lat mieszka w powiecie McHenry, pracował przy pielęgnacji zieleni; ma troje dzieci.

Został aresztowany 9 sierpnia, po tym jak policję wezwała krewna, którą przy kłótni złapał za ramię i zadrapał - wynika z relacji jego prawników.

Oprócz Macedo-Hernandeza pozew przeciwko szeryfowi powiatu McHenry złożyło dwóch innych mężczyzn, którzy pozostali anonimowi.

Powód, nazwany John Doe nr 1, to kilkunastoletni mieszkaniec powiatu, który do Stanów Zjednoczonych przybył jako dziecko i złożył aplikację do programu DACA, zakończonego ostatnio przez prezydenta Donalda Trumpa.

Nie jest w więzieniu, ale z powodu jego statusu imigracyjnego, w połączeniu z odmową przestrzegania ustawy Trust Act przez szeryfa powiatu McHenry, zagrożony jest bezprawny aresztowaniem - wynika z pozwu.

John Doe nr 2 jest ponad 40-letnim mężczyzną, który został oskarżony o złamanie przepisów o ruchu drogowym w tym roku. W pozwie podkreślono, że ponieważ jego sprawa trwa, musi stawiać się w sądzie i wobec polityki szeryfa może mu grozić aresztowanie.

George Kililis, adwokat Macedo-Hernandeza, nazwał decyzję szeryfa w sprawie odmowy zwolnienia go z więzienia "oburzającą" i "nieludzką".

Nowe stanowe prawo imigracyjne (Trust Act) zabrania policji w Illinois przeszukiwania, aresztowania lub zatrzymywania osób ze względu na ich status imigracyjny, bez federalnego nakazu sądowego. Ponadto lokalne organy ścigania nie będą mogły tworzyć rejestrów opartych na rasie, religii i narodowości. "Dzięki temu przełomowemu ustawodawstwu Illinois staje się modelem polityki proimigracyjnej w czasach, w których ochrona jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek" - powiedziała demokratyczna stanowa kongreswoman, Lisa Hernandez z Cicero, współautorka projektu ustawy, którą gubernatora podpisał 28 sierpnia.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy

----- Reklama -----