----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 marca 2021

Udostępnij znajomym:

Turlanie kolorowych jajek wielkanocnych to tradycja Białego Domu, z którą musi się zmierzyć każdy prezydent. Zadanie miłe, choć nie jest proste w realizacji, bo i jak opanować setki dzieci, szukające jajek czy biegające wokół przebranych królików...

Oficjalnie tradycja ta sięga roku 1878 za prezydentury Rutherforda B. Hayesa, ale nieoficjalnie... wspólne zabawy na Kapitolu rozpoczął T. Abraham Lincoln w 1870 roku. Podobno dziecięce zabawy stały się tak popularne i tłumne, że prezydent Ulysses S. Grant zakazał wspólnego radowania się, dbając o... krajobraz.

W 1878 roku grupa odważnych dzieci podeszła do bramy Białego Domu z nadzieją, że będą mogły bawić się tamtejszych ogrodach. Prezydent Hayes pozwolił dzieciom wejść, i wkrótce Wielkanocny Poniedziałek w ogrodach Białego Domu stał się doroczną tradycją, której - jedenaście lat później - zaczęła też przygrywać marszowo orkiestra (United States Marine Band).

Tak naprawdę organizowanie tych wielkanocnych uroczystości spoczywa na pierwszych damach i każda z nich przygotowuje je zgodnie ze swoimi upodobaniami, oczywiście poza turlaniem jajek, które wprowadziła pierwsza dama Pat Nixon, i tak pozostało. 

Powodów na zamknięcie ogrodów w Easter time było niewiele, choć bardzo poważne:
- 1917-1920 - I wojna światowa i reglamentacja żywności
- 1943-1945 - II wojna światowa i ponowne problemy aprowizacyjne
- 1946-1952 - konserwacja i rozbudowa Białego Domu

Na szczęście prezydent Dwight D. Eisenhower przywrócił tradycję w 1953 roku.

Oto kilka rozbawionych "zdjęcio-pamiętników" sprzed lat...
(źródło: https://www.stltoday.com/lifestyles/more-than-80-years-of-white-house-easter-egg-rolls-in-photos/collection_604728de-d466-5b99-a81d-098195871d2c.html#2)

73

72

71

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----