Czasowe wstrzymanie wjazdów do USA, przedłużenie programu DACA i zmiany imigracyjne w dobie pandemii
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Agata Gostyńska-Frakt

Agata Gostyńska-Frakt


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Proklamacja Trumpa wstrzymująca wjazdy na niektóre wizy

22 czerwca prezydent Trump podpisał proklamację o czasowym wstrzymaniu (do końca roku 2020) wjazdów do USA osób na niektórych wizach stałego pobytu i niektórych wizach tymczasowych. Proklamacja ta jest przedłużeniem tej wydanej 22 kwietnia, ale obejmuje również tymczasowe wizy pracownicze i biznesowe.

Jeśli chodzi o wizy stałego pobytu, to proklamacja ta wstrzymuje wjazdy do USA dla osób, które są obecnie zagranicą, i które nie mają jeszcze w paszporcie wbitych wiz pobytu stałego. Proklamacja ta nie blokuje wjazdu lub wydawania wiz pobytu stałego dla małżonków lub nieletnich dzieci obywateli USA. Konsulat amerykański w Warszawie wznowił swoje usługi wizowe, a więc osoby z tej kategorii będą mogły odbyć swój proces konsularny i wjechać do USA pomimo proklamacji.

Proklamacja ta blokuje również wjazd do USA osobom na niektórych wizach tymczasowych. Dotyczy to osób na wizach pracowniczych H-1B i H-2B, na wizach biznesowych L, i na wizach J. Wizy J najczęściej wykorzystywane są przez studentów zagranicznych, którzy przylatują do USA, aby pracować latem w ramach programu Work and Travel, jak również jako osoby do opieki nad dziećmi, ale obejmują również inne zawody i oferty pracy tymczasowej.

Dodanie do proklamacji blokady wjazdów na wizach pracowniczych i tymczasowych zdenerwowało środowisko biznesowe, które ma dostęp do dobrej reprezentacji prawnej i funduszy na tę walkę w sądzie. Spodziewamy się wobec tego, że już niedługo proklamacja ta zostanie zasądzona do sadów federalnych jako niezgodna z prawem, i mamy nadzieję, że rezultatem tego będzie szybkie wstrzymanie działania tej proklamacji przez sąd.

Kogo i czego proklamacja nie blokuje?

Proklamacja ta nie blokuje wjazdu do USA obywatelom lub posiadaczom zielonych kart.

Proklamacja ta nie blokuje wjazdu lub wydawania wiz pobytu stałego dla małżonków lub nieletnich dzieci obywateli USA.

Proklamacja ta nie dotyczy osób, które posiadały już wizy pobytu stałego w paszporcie w dniu, w którym proklamacja weszła w życie, a więc 24 czerwca 2020. Osoby te mogą wjechać do USA.

Proklamacja ta nie dotyczy osób starających się o pobyt stały w USA. Osoby te dalej mogą składać aplikacje o pobyt stały i będą one przyjmowanie i procesowane przez biuro imigracyjne. Jedynie interview, a więc spotkanie z oficerami biura imigracyjnego są na razie opóźnione. Odbywają się, ale są opóźnione.

Proklamacja ta nie zmienia procesowania sponsorowania przez pracę w Departamencie Pracy lub składania petycji o pobyt stały przez wizę pracowniczą tzw. petycję I-140.

Proklamacja ta nie zmienia procesowania waiverów, a więc aplikacji o wybaczenie nielegalnego pobytu lub wjazdu do USA. Proklamacja ta nie opóźni procesowania waiverów. 

Proklamacja ta również nie wpływa na procesowanie formularzy na proces konsularny. National Visa Center dalej procesuje opłaty, formularze i dokumenty wspierające. Jedynie wstrzymane są spotkania w konsulacie, jeśli ktoś podlega jednej z kategorii wizowych blokowanej proklamacją.

Proklamacja ta nie dotyczy również pracowników służby zdrowia przybywających do USA na wizy stałego pobytu lub tymczasowe. 

Przedłużenie programu DACA

Program DACA wprowadzony został przez prezydenta Obamę w czerwcu 2012. Miał on chronić dzieci imigrantów, które przybyły do USA przed 16 rokiem życia i skończyły w USA szkołę średnią. Obama chciał, aby ta grupa dzieci otrzymała pobyt stały, ale nie mógł zrobić tego bez akcji Kongresu. Na czas, kiedy Kongres miał się zająć legislaturą w tej sprawie, Obama wprowadził swą deklaracją tymczasowy status protekcyjny dla tych aplikantów, tzw. Deferred action, który chroni ich przed deportacją i daje pozwolenia na pracę. Program ten nazwany został DACA.

Dzięki programowi DACA ponad 700 tysięcy młodych imigrantów otrzymało pozwolenie na pracę, które pozwoliło im pracować i kontynuować naukę w USA. 

Niestety, po objęciu przez Trumpa prezydentury, obiecał on, że zrezygnuje z programu DACA i spróbował program terminować 5 września 2017. Ugrupowania imigracyjne natychmiast odwołały się od tej terminacji do sądów i terminacja została wstrzymana przez sąd federalny, który stwierdził, że na czas walki w sądzie biuro imigracyjne musi przedłużać program DACA tym, którzy są już jego częścią, ale nie musi przyjmować nowych aplikacji. Walka w sądzie miała się zakończyć decyzją Sadu Najwyższego. Trzy lata później, 18 czerwca 2020, Sąd Najwyższy zdecydował, że terminacja programu DACA przez Trumpa nie jest zgodna z prawem, i program ten zostaje utrzymany.

Decyzja Sądu Najwyższego była dość wąska, i mówi o tym, że nie oznacza to, iż Trump nie może terminować programu DACA, tylko że nie zrobił tego w sposób prawidłowy. Nie dał on odpowiednio przekonywujących argumentów, że program powinien przestać istnieć. Praktycznie oznacza to, że Trump może ponownie wznowić walkę o terminację programu DACA, ale terminacja taka byłaby wstrzymana przez sądy do wyborów. Jeśli wybory wygra Joe Biden, to na pewno utrzyma on program DACA, bo zawsze był jego zwolennikiem. Przyszłość tego programu zależy więc od wyniku wyborów.

Na dzień dzisiejszy jaki jest praktyczny rezultat decyzji Sądu utrzymujący program DACA?

Biuro Imigracyjne wydało informacje, że będzie procesować aplikacje składane jedynie przez osoby, które już są częścią programu DACA lub były częścią tego programu w przeszłości. Nie będzie jednak przyjmować nowych aplikacji od osób, które nigdy wcześniej nie były częścią tego programu.

Osoby, których status DACA jest nadal aktualny, ale niedługo się kończy, będą mogły składać aplikacje o przedłużenie statusu DACA i pozwolenia na pracę.

Osoby, których status DACA skończył się już, ale mniej niż rok temu, również będą mogły złożyć aplikacje o przedłużenie tego statusu, zaznaczając na aplikacji prośbę o przedłużenie.

Osoby, których status DACA skończył się więcej niż rok temu, mogą ubiegać się z powrotem o ten status, ale będą traktowani jako nowi aplikanci, i muszą ponownie udowodnić wszystkie podstawowe kwalifikacje, i to, że były częścią programu wcześniej.

Osoby, których status DACA był z różnych powodów terminowany, również będą mogły się starać o jego przywrócenie.

Powolne otwarcie lokalnych biur sądów imigracyjnych w czasie pandemii

Lokalnie biuro imigracyjne wznowiło przyjmowanie aplikantów na spotkania (interview) i przysięgi imigracyjne. Na razie proces ten idzie bardzo powoli. Tylko kilku oficerów przyjmuje aplikantów. Dla porównania, przed epidemią Covid 19 aplikantów przyjmowało kilkudziesięciu oficerów.

Osoby, których interview zostało przełożone z powodu Covid 19, będą musiały cierpliwie czekać na wyznaczenie ponownego interview. Może to potrwać jeszcze kilka miesięcy zanim biuro imigracyjne upora się z kolejką spowodowana przez kwarantannę. 

Biuro imigracyjne na wiele nowych procedur przy przyjmowaniu petentów:

Nie można wejść do budynku biura bez umówionego spotkania. 

Każda osób musi mieć maskę przykrywającą usta i nos. Maskę można zdjąć jedynie na prośbę oficera w celu identyfikacji.

Wejść mogą tylko osoby zainteresowane i ich prawnicy. Osoby towarzyszące wejść nie mogą. Również nie mogą na razie wchodzić tłumacze. Tłumacze mogą być obecni jedynie telefonicznie.

Do budynku nie można wejść wcześniej niż 15 minut przed interview, lub 30 minut przed przysięgą na obywatelstwo.

Trzeba mieć swój długopis.

Oficerowie maja maski i siedzą za plastikową osłoną. 

Przysięgi na obywatelstwo odbywają się w mniejszych grupach (10- 50 osób), ale za to odbywają się szybciej i częściej.

Sąd imigracyjny również powoli się otwiera.

Sąd imigracyjny w czasie kwarantanny odbywał jedynie przesłuchania w sprawach osób przebywających w więzieniu. Od 6 lipca sąd rozpoczął również rozprawy niewięzienne.

Na razie w sądzie odbywają się jedynie rozprawy indywidualne, a więc te rozprawy końcowe. Nie odbywają się tzw. Master hearings, a więc grupowe krótkie rozprawy statusowe. Te są na razie wstrzymane.

Jeśli chodzi o rozprawy indywidualne, to przesłuchania prowadzi tylko po czterech sędziów tygodniowo. W związku z tym, jeśli ktoś z państwa spodziewa się wkrótce rozprawy końcowej, to powinien się skontaktować z prawnikiem, aby sprawdzić, czy ona się odbędzie, i który będzie jej wysłuchiwał sędzia. Czasem lepiej podjąć decyzję o przeniesieniu rozprawy na przyszłość, niż odbywać ją w tych obecnie trudnych warunkach. Każda osoba w sądzie musi mieć maskę, jedyne osoby zainteresowane, ich adwokaci i zeznający świadkowie mogą wejść do sądu. W wielu rozprawach tłumacze będą dostępni jedynie telefonicznie. To wszystko bardzo utrudnia reprezentację przed sądem.

Konsulat USA w Warszawie wznowił swoje usługi wizowe. Ale osoby, które podróżować mają z USA na interview w Warszawie muszą wziąć pod uwagę 14-dniową kwarantannę, którą wszyscy przybywający z USA musza odbyć. W czasie 14 dni od wlotu do Polski aplikant nie będzie wpuszczony ani na badania lekarskie, ani do konsulatu na wizytę. Trzeba odpowiednio wcześnie zaaranżować swą podróż, lub jeśli nie jest to możliwe, należy po prostu przełożyć interview kontaktując się z konsulatem emailem lub telefonicznie.

Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312-644-8000
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.