Dlaczego pies nie jada smakołyków?
----- Reklama -----
Anna Czerwińska

Anna Czerwińska


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Dla wielu psów jedzenie jest najcenniejszą nagrodą i w sumie nie ma w tym nic dziwnego. Jedzenie jest podstawową potrzebą każdego psa. Zaspokajając ją, poprawiamy jego nastrój i sprawiamy, że jego motywacja do współpracy z nami rośnie. Są jednak też takie psy, dla których jedzenie nie jest zbyt dużą motywacją. Powodów takiej sytuacji może być wiele.

Mało atrakcyjne smakołyki

Częstym powodem, dla którego pies nie je smakołyków jest to, że ich po prostu nie lubi. Kupując różne ciasteczka w sklepach zoologicznych czy supermarketach rzadko sprawdzany jest ich skład. A potrafią się w nim znaleźć sztuczne barwniki, konserwanty, tanie wypełniacze i inne substancje, które nie są zbyt zdrowe i smaczne. Generalnie im bardziej naturalny i aromatyczny smakołyk tym lepiej. Dlatego też wiele psów od wysoko przetworzonej karmy woli suszone mięso czy suszone ryby, smakołyki z ziołami, które uzupełniają ich dietę w minerały i witaminy, chętnie szukane przez psiaki w specjalnego gatunku trawach, itd.

Oczywiście każdy pies jest inny i ma swoje indywidualne preferencje. Warto też pamiętać o tym, że gust naszego psa może się zmieniać w zależności od danej sytuacji. Dlatego też wybierając smakołyki dla psa nie powinniśmy kierować się reklamami czy opiniami sprzedawców w sklepach. Najlepiej dać mu kilka różnych przysmaków do wyboru i zobaczyć, który najbardziej mu zasmakuje.

Stres lub nadmierna ekscytacja

Jeżeli pies zwykle chętnie zjada swoje smakołyki, ale w sytuacji treningowej nie jest nimi zainteresowany, to może oznaczać, że jest nadmiernie podekscytowany lub zestresowany. Psy potrafią okazywać stres w różny sposób. Jednym z pierwszych wyznaczników, że coś jest nie tak, jest właśnie odmowa jedzenia. Źródłem stresu dla psa może być jakiś zapach, dźwięk, obcy człowiek lub pies. Problemem może też być zbyt duża presja wywierana przez przewodnika.

Nadmierna ekscytacja również może wpłynąć na pogorszenie motywacji twojego psa. Podczas treningów czy spacerów zwykle chcemy mieć psa, który entuzjastycznie podchodzi do współpracy czy zabawy. Jednak po przekroczeniu pewnego stopnia pobudzenia pies nie jest już w stanie w pełni kontrolować swojego zachowania i na pewno nie będzie zainteresowany jedzeniem. Tak mocno pobudzonego czy zestresowanego psa nie da się niczego nauczyć czy zainteresować zabawa. Najlepiej wówczas przerwać formę treningu i zastanowić się co można zrobić, by poprawić samopoczucie naszego czworonoga. Zwykle zwiększenie dystansu do bodźca, który nadmiernie stresuje lub pobudza psa jest wystarczającym rozwiązaniem.

Choroba

Brak apetytu może też świadczyć o chorobie psa. Jeżeli Twój psiak zwykle jest silnie zmotywowany na jedzenie i nagle przestaje jeść smakołyki, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Gdy do gorszego apetytu dochodzą inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, wymioty, biegunka, to nie ma na co czekać. Natychmiast należy wybrać się z psem do weterynarza.

Nie należy podkarmiać psa między posiłkami

Zwykle nie zwraca się uwagi na wszystkie przysmaki i gryzaki, które pies dostaje w ciągu dnia pomiędzy posiłkami. Gdyby zebrać je wszystkie w jedno miejsce, mogłoby się okazać, że stanowią spory posiłek. Najedzony pies nie będzie zainteresowany smakołykami. Chyba że ogromnie mu smakują, a szczególnie te z ziołami, które wspomagają jego trawienie. Jednak wmuszanie w niego kolejnych przysmaków może stanowić nawet formę kary, a nie nagrody.

Nie rozpieszczaj psa

Psy bardzo szybko uczą się co należy zrobić, by znaleźć się w centrum uwagi. Potrafią wykorzystywać twoje słabości i szybko przyzwyczajają się do luksusów. Dlatego też radzę unikać rozpieszczania psów w postaci „dosmaczania” posiłków, karmienia z łyżki czy wyłącznie z ręki. Jeśli przyzwyczaimy psa, że wystarczy chwilę powybrzydzać, by w misce pojawiło się coś smaczniejszego, to w rezultacie twój pies zamieni się w rozkapryszonego niejadka.

Jestem bardzo ciekawa jak wygląda motywacja na smakołyki u waszych psów? Czy popełniacie jakieś błędy, które zmniejszają ich atrakcyjność? A może macie odwrotny problem i wasz pies skupia zbyt dużą uwagę na jedzeniu?

47

 

 

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.