----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Felieton historyczny

Udostępnij swoim znajomym:

 • Mur śmierci

  09-30-2021 Tomasz Leszkowicz

  Przez prawie trzy dekady był widocznym znakiem zimnej wojny i „żelaznej kurtyny” dzielącej Europę. Jego upadek stał się symbolem zakończenia globalnej rywalizacji, który przyćmił polskie zasługi dla wolności. Mur berliński, bo o nim mowa, powstał prawie dokładnie 60 lat temu.

  W wyniku

  ...
  Czytaj wiecej
 • Światowy policjant

  09-02-2021 Tomasz Leszkowicz

  Dramatyczne wycofanie się Amerykanów z Afganistanu po raz kolejny przypomniało wielką dyskusję o międzynarodowej roli USA jako głównego obrońcy demokracji i praw człowieka, angażującego się w interwencje na całym świecie. Ta naturalna do niedawna polityka wykuwała się przez długi

  ...
  Czytaj wiecej
 • Afgański dramat

  08-19-2021 Tomasz Leszkowicz

  Afganistan znów jest na ustach całego świata. Wycofanie wojsk amerykańskich z tego kraju, ofensywa talibów, załamanie się dotychczasowego rządu w Kabulu, a także obrazy uciekinierów tłoczących się na lotnisku wstrząsnęły światową opinią publiczną. Afganistan znów okazał się bagnem, które pochłania

  ...
  Czytaj wiecej
 • Układ Sikorski-Majski: blaski i cienie

  07-22-2021 Tomasz Leszkowicz

  Lato 1941 roku i atak hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki okazały się przełomem nie tylko w historii świata. Również dla Polski był to ogromny przełom – dotychczasowy okupant na chwilę stał się sojusznikiem.

  Gdy nad ranem 17 września 1939 roku jednostki Armii Czerwonej przekraczały

  ...
  Czytaj wiecej
 • Pianista, który został premierem

  07-07-2021 Tomasz Leszkowicz

  W końcu czerwca minęło 80 lat od śmierci Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego Polaka, jednego z Ojców Niepodległości, męża stanu i wielkiego artysty. Jego postać w szczególny sposób związana jest ze Stanami Zjednoczonymi i Polonią amerykańską.

  Pokolenie polityków, którzy w 1918 roku

  ...
  Czytaj wiecej
 • Cisza – ulubienica dyktatorów

  06-10-2021 Tomasz Leszkowicz

  Przełom lat 80. i 90. XX wieku miał według niektórych komentatorów przynieść schyłek dyktatur i kolejną falę demokratyzacji inspirowaną przez euroatlantycki „Zachód”. I choć w ciągu kilku dekad po upadku komunizmu w Europie uczyniono wiele kroków w kierunku demokracji, systemy autorytarne wciąż miewają się

  ...
  Czytaj wiecej
 • Białoruskie problemy

  05-27-2021 Tomasz Leszkowicz

  Ostatnie wydarzenia na Białorusi – zmuszenie do lądowania cywilnego Boeinga 737 w Mińsku i porwanie opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza – znów zwróciły uwagę na autorytarny reżim Alaksandra Łukaszenki. Władza postradzieckiego dyktatora w ostatnim czasie osłabła, na co reaguje on coraz większą

  ...
  Czytaj wiecej
 • Konflikt izraelsko-palestyński: tragedia dwóch narodów

  05-13-2021 Tomasz Leszkowicz

  Powracające wybuchy konfliktu żydowsko-palestyńskiego są stałym elementem krajobrazu polityki międzynarodowej i problemem bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Ostatnie wydarzenia – zamieszki i ataki po obydwu stronach – kolejny raz przypominają, jak zapalny jest to region.

  Trudno opisać

  ...
  Czytaj wiecej
 • Gdy gospodarka potrzebuje nowej energii…

  04-29-2021 Tomasz Leszkowicz

  Trudne czasy wymagają działania z rozmachem, przekraczającego dotychczasowe standardy. Działania rządów wobec kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19 pokazują prawdziwość tej zasady. Rządzący mogą jednak czerpać wiele z doświadczeń przeszłości.

  W rok od początku pandemii

  ...
  Czytaj wiecej
 • Kosmiczna rywalizacja

  04-15-2021 Tomasz Leszkowicz

  Podbój kosmosu to wyzwanie dla nauki, temat dla popkultury i marzenie wielu młodych ludzi. Dzieje przekraczania kolejnych granic obecności człowieka w przestrzeni kosmicznej to ważna część dziedzictwa całej ludzkości. Przy okazji to także element historii zimnej wojny.

  Jednym ze skutków II

  ...
  Czytaj wiecej
 • Jeźdźcy piekieł ze wschodu

  04-01-2021 Tomasz Leszkowicz

  Wczesną wiosną 1241 roku spokój średniowiecznych ziem polskich przerwał nagły, niespodziewany wróg. Pojawienie się azjatyckich koczowników wstrząsnęło całym krajem, niosąc za sobą wiele tragicznych konsekwencji.

  Europa od najdawniejszych wieków zmagała się z najazdami koczowniczych plemion

  ...
  Czytaj wiecej
 • Marzec, który stworzył II RP

  03-18-2021 Tomasz Leszkowicz

  Rzadko zdarza się, by w ciągu czterech dni doszło w jednym kraju do tylu fundamentalnych wydarzeń, co w Polsce w trzecim tygodniu marca 1921 roku. Między 17 a 20 marca ustanowiono ustrój państwa, wschodnią granicę i zademonstrowano prawa do ważnego gospodarczo regionu.

  Odzyskanie

  ...
  Czytaj wiecej
 • Jadwiga i Jagiełło

  02-18-2021 Tomasz Leszkowicz

  To było wydarzenie, które wywarło ogromne konsekwencje dla przyszłych dziejów Polski. 635 lat temu w katedrze na Wawelu doszło do ślubu polskiej pary królewskiej – Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły.

  Skąd na tronie polskim wzięli się i kim w ogóle byli Andegawenowie? Korzenie

  ...
  Czytaj wiecej
 • Burza na pustyni

  02-03-2021 Tomasz Leszkowicz

  30 lat temu rozpoczęła się operacja „Pustynna Burza” („Desert Storm”) – międzynarodowa akcja zbrojna pod egidą USA wymierzona w agresywne zamiary Iraku. Jej sukces stworzył pozytywny mit amerykańskich sił zbrojnych, jednocześnie zaś był początkiem kłopotliwego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na Bliskim

  ...
  Czytaj wiecej
 • Treść ocenzurowana

  01-21-2021 Tomasz Leszkowicz

  Zablokowanie kont odchodzącego prezydenta USA Donalda Trumpa w mediach społecznościowych wywołało dużą dyskusję o cenzurze i wpływie cyfrowych gigantów na dyskurs publiczny. Zjawisko cenzurowania treści było obecne w historii od zawsze, co ciekawe – w różnych kontekstach.

  Pierwszą

  ...
  Czytaj wiecej
 • Stany Zjednoczone: dom podzielony

  01-07-2021 Tomasz Leszkowicz

  Stanami Zjednoczonymi od zawsze wstrząsają konflikty polityczne i społeczne. Państwo, przez wielu uznawanych za jeden z wzorców demokracji, mierzył się i wciąż mierzy się z problemami, które osłabiają jego system polityczny.

  Pierwszy spór pojawił się już u początków istnienia

  ...
  Czytaj wiecej
 • Szczepionka: jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkości

  12-21-2020 Tomasz Leszkowicz

  Rozpoczęcie szczepień na Covid-19 ponownie wzbudziło zainteresowanie wakcynologią – działem medycyny, zajmującym się szczepieniami ochronnymi. Niestety, uwaga ta związana jest częściowo z działalnością tzw. antyszczepionkowców, na których strachu, niewiedzy i braku zaufania żerują

  ...
  Czytaj wiecej
 • Listopadowy zryw

  11-24-2020 Tomasz Leszkowicz

  Wraz z końcem listopada minie kolejna rocznica ważnego wydarzenia w polskiej historii – antyrosyjskiego powstania z lat 1830-1831, zapamiętanego jako „listopadowe”. Dlaczego przegrany zryw wybuchł i czy mógł zakończyć się sukcesem?

  Po upadku Napoleona i przywróceniu „starego porządku”

  ...
  Czytaj wiecej
 • Łamanie szyfrów – polska specjalność

  11-12-2020 Tomasz Leszkowicz

  Informacja może być potężną bronią – wiedzą o tym wszyscy stratedzy i wojskowi sztabowcy, którzy planując swoje działania starają się dowiedzieć, co planuje przeciwnik. Stąd też rozwój wywiadu i chroniącego przed nim kontrwywiadu. Obok działalności szpiegów ważną rolę w zdobywaniu informacji odgrywa dostęp

  ...
  Czytaj wiecej
 • Wódz zwycięski i nieustraszony

  10-29-2020 Tomasz Leszkowicz

  Był jednym z największych wodzów dawnej Rzeczpospolitej. Rzucił na kolana Rosję, zajmował najważniejsze urzędy, starał się obronić Kresy. W początkach października minęło 400 lat od śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

  Rzeczpospolitą Obojga Narodów zamieszkiwały tysiące takich

  ...
  Czytaj wiecej