----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat

Największe atrakcje

Wjazd do Malowanej Pustyni i Skamieniałego Lasu otwiera przed nami zadziwiający krajobraz. Na pierwszy rzut oka są to li tylko pastelowo zabarwione wzgórza, ale kiedy zjedziemy z autostrady i zobaczymy coś więcej niż piękny pejzaż, odkryjemy prawdziwą skarbnicę wiedzy o zamierzchłej przeszłości.

33 26 Skamieniale kłody 1900

Skamieniałe kłody

Przez park przebiega szosa, wzdłuż której mieszczą się najciekawsze, doskonale oznaczone i opisane miejsca. Północna część parku zwie się Malowaną Pustynią (Painted Desert), południowa zaś to właściwy Skamieniały Las (Petrified Forest).

Nie przykładam zbytniej wagi do północnej części, gdyż najpiękniejsze kolory skał, czyli malowana pustynia sensu stricto, ukazują się w najpiękniejszym wydaniu w Blue Mesa, akurat w południowej części parku. Zresztą to przecież skamieniałe drzewa są naszym głównym celem, dlatego lepiej nie tracić czasu na Malowaną Pustynię i po wizycie w centrum informacji Painted Desert Visitor Center najlepiej od razu ruszyć do Newspaper Rock. Jest to skalny obryw ze skarpy, gdzie na dwóch ogromnych głazach ujrzymy prehistoryczne, naskalne ryty, wyobrażające ludzi, zwierzęta i figury geometryczne. Dla wygody turystów zostały tutaj zainstalowane lunety. Zawsze gdzieś obok kręci się kilka czekających na okruch żywności kruków, a gdy je oglądam, staram się cofnąć myślami wstecz, gdy nad tym samym miejscem na niebie fruwały pterodaktyle, pośród zarośli przemykały dinozaury. Jakże różna to była kraina!

33 35 Lacey Point 1900

Lacey Point

Około 1 mili dalej na południe napotkamy fantastyczne w kształcie skałki Teepes, a wkrótce potem w lewo odbija droga do Blue Mesa ("niebieski płaskowyż"). Jest to fragment malowanej pustyni o wyjątkowo soczystych barwach - miejsce nie do pominięcia!

Południowa część parku obejmuje m.in. dwa “skamieniałe lasy”: Jasper Forest i Crystal Forest. Obydwa godne uwagi. Oglądanie drzew odbywa się podczas kilkunastominutowego spaceru ścieżką, po obu stronach której leżą popękane kłody ogromnych araukarii (Araucarioxylon arizonicum), sosnokształtnych woodworthii i szilderii przypominających współczesne cypryśniki błotne.

33 33 Archeologiczne stanowisko Newspaper Rock 1900

Archeologiczne stanowisko Newspaper Rock

Zwiedzanie według przedstawionego schematu zajmuje kilka godzin. Mając do dyspozycji więcej czasu warto obejrzeć zbiory muzeum Rainbow Forest i zaliczyć pozostałe “lasy”: Giant Logs, Rainbow Forest i Long Logs. W Giant Logs jest największe drzewo parku, tzw. Old Faithful, o 3-metrowej średnicy pnia. Można też obejrzeć Agate House i ruiny indiańskiej osady Puerco Pueblo sprzed 800 lat.

Poza skamieniałymi pniami drzew i “księżycowym” krajobrazem pustyni można tutaj również spotkać stadka antylop widłorogich (pronghorn) - najszybszych ssaków na kontynencie amerykańskim. Poza tym, przy odrobinie szczęścia możemy dostrzec wśród wzgórz kojota a nawet borsuka. Z gadów - jak to na pustyni - występują grzechotniki, należy więc zachować ostrożność poruszając się po terenie z dala od szosy. Z insektów żyją tutaj tarantule, czarne wdowy i nieliczne skorpiony.

33 28 Pustynna jaszczurka 1900

Pustynna jaszczurka

Informacja, noclegi, rezerwacje, ważne telefony

Na miejscu warto skorzystać z usług Painted Desert Visitor Center, przy wjeździe północnym, gdzie można zaopatrzyć się w broszury, książki, mapki, obejrzeć ciekawą ekspozycję, krótki film, a nawet posilić się w barze. Przy południowym wjeździe znajduje się interesujące Rainbow Forest Museum.

Park Skamieniałego Lasu odwiedza corocznie ok. 800 tysięcy turystów, z czego większość przebywa tutaj zaledwie kilka godzin, traktując wizytę jak przerywnik w podróży na Dziki Zachód i do Kalifornii. Pobliska miejscowość Holbrook powstała jako baza obsługująca zawodowych kierowców i turystów na legendarnej drodze Route 66. W Holbrook znajdziemy zakwaterowanie i liczne restauracje.

33 34 Agate House 1900

Agate House

Ciekawostki

* Skamieniały Las w Arizonie jest największym na świecie skupiskiem skamieniałych drzew.

* Według Indian ze szczepu Paiute skrzemieniałe pnie drzew były grotami strzał z kołczanu boga grzmotów - Szinuawa. Według Indian Nawaho, były to kości potwora Yietso, zabitego w zamierzchłych czasach przez dzielnych przodków.

33 31 Przekrój skamieniałego pnia Long Logs 1900

Przekrój skamieniałego pnia

* Skały, budujące wzgórza "malowanej pustyni" to głównie mułowce oraz iłowce, ich intensywne kolory pochodzą od różnych składników mineralnych. Przykładowo za wszelkie odcienie brązu odpowiedzialne są związki żelaza, za biel można winić gips, a za odcienie szarości - związki organogeniczne, głównie detrytus roślinny.

* W wodach płynących pośród triasowego lasu Arizony królowały krokodylokształtne pytozaurusy, bagna przemierzały wielkie płazy metopozaury, zaś suchy teren zamieszkiwały stada gadów placeria, podobnych do nosorożców.

* Tysiące ton przekształconego na półszlachetny kamień drewna zabrano ze Skamieniałego Lasu, zanim cały teren objęto ochroną prawną. Dzisiaj obowiązuje absolutny zakaz wynoszenia wszelkiego materiału z obszaru parku narodowego! Kilka razy przy wyjeździe poddawany byłem szczegółowej rewizji zarówno pojazdu, jak i podróżnych pakunków!

33 27 Prastare indiańskie ryty naskalne Puerco Pueblo 1900

Prastare indiańskie ryty naskalne, Puerco Pueblo

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Parkiem Narodowym Skamieniałego Lasu włącznie. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.