Uczymy się całe życie
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Przyszłość zawodowa zależy od ciągłego uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności. Polski noblista Czesław Miłosz powiedział kiedyś, że “człowiek tak długo żyje, jak długo uczy się”.

Ciągłą zdolność uczenia się i przyswajania nowych wiadomości wymusza na nas rzeczywistość, w której ciągłe zmiany są jedyną pewną i niezmienną prawidłowością. Zmiany dotyczą każdej dziedziny naszego życia. Na przestrzeni lat zmienia się styl życia społeczeństw, wierzenia, technologia, odkrycia, wartości akceptowalne, rynek pracy, ekonomia, polityka, etc.

Wedle wyliczeń naukowców, obecnie co 13 miesięcy zmienia się wiedza, wprowadzana jest nowa technologia i rozwiązania. Prognozy co do przyszłości są takie, że zmiany będą postępowały jeszcze szybciej.

Ciągłe zmiany powodują, że aby wciąż być na bieżąco, trzeba się stale dokształcać.

Najwyraźniej trend bezustannego doskonalenia swoich umiejętności widoczny jest na rynku pracy. Automatyzacja, sztuczna inteligencja, dążenia korporacji i części pracodawców do ograniczania kosztów funkcjonowania mogą spowodować, że wiele zawodów może zniknąć w niedalekiej przyszłości, a obowiązki należące wcześniej do ludzi będą wykonywane przez roboty i maszyny.

Wiele firm inwestuje w pracowników podnosząc ich kwalifikacje, wysyłając na szkolenia, oferując kursy albo dofinansowanie do nauki na uczelniach.

Udział w szkoleniach, konferencjach, dodatkowe kursy i certyfikaty wzbogacają i uatrakcyjniają resume, a osobę czynią bardziej konkurencyjną na rynku pracy. Pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy chcą się dokształcać. Wielu pracodawców wymaga i oczekuje, aby pracownicy się rozwijali. Magazyn Forbs przytacza sondaże, wedle których 87% pracowników w korporacjach amerykańskich wierzy, że ciągłe poszerzanie swoich umiejętności i nabywanie wiedzy uchroni ich przed utratą pracy, a także może być argumentem przetargowym w negocjacjach o podwyżkę.

W amerykańskim sektorze edukacyjnym od lat świetnie rozwija się tzw. kontynuowanie edukacji. Każdy ceniący się uniwersytet amerykański oferuje skrócone programy studiów magisterskich, internetowe kursy uzupełniające, seminaria, konferencje naukowe i kursy przyśpieszone a nawet weekendowe. Lokalne colledże oferują kursy dla dorosłych, z każdej dziedziny.

Kursy skrócone kosztują trochę mniej i gwarantują dyplom albo certyfikat uczelni.

Innym bardzo popularnym trendem jest uczenie się nowych umiejętności od innych ludzi z tutoriali zamieszczonych w internecie. Wiele filmików instruktażowych można znaleźć na kanale youtube. Niektóre amerykańskie uniwersytety otwierają instytuty niekończącego się dokształcania tzw. lifelong learning institute, gdzie ludzie w bezstresowej atmosferze, bez ocen i testów zdobywają nowe umiejętności.

Od początku istnienia szkoła TTI Medical Training wpisywała się w ideę “lifelong learning”. Studentami szkoły są osoby w różnym wieku, które już pracują w sektorze medycznym i chcą nabyć dodatkowe certyfikaty, albo osoby, które wybrały sektor medyczny jako przyszłą karierę. Kursy oferowane przez TTI są dostosowane do potrzeb rynku pracy i bardzo przystępne cenowo. Osoba pracująca już w szpitalu albo placówce zdrowia dzięki dodatkowemu certyfikatowi może uzyskać awans lub podwyżkę.

Inną formą rozwoju personalnego i profesjonalnego są jednodniowe seminaria, szkolenia czy konferencje. W trakcie tego typu spotkań, w krótkim czasie, uczestnicy szkoleń nabywają wiedzę z danej dziedziny i poznają inne osoby. W tym roku po raz czwarty odbędzie się w Chicago Konferencja Kobiet – wydarzenie networkingowe, które ma na celu rozwój profesjonalny i personalny. W trakcie dwóch paneli konferencji kobiety z różnych branży dzielą się swoimi doświadczeniami z uczestnikami spotkania.

W tym roku częścią konferencji będzie szkolenie, które pozwoli nabyć praktyczne umiejętności poprawy wizerunku, wiary w siebie i zminimalizowania głosu tzw. “wewnętrznego krytyka”.

Bez względu na to, jaką formę doskonalenia się w życiu wybierzemy, bądźmy pewni, że inwestycja we własny rozwój wpływa pozytywnie na polepszenie jakości naszego życia.

Anna Tukiendorf-Wilhite
dyrektor TTI Medical Training School,
prezes Polish Women in Business
Tel. 773-774-2222

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: