USA
----- Reklama -----
 • Sąd Najwyższy odrzucił kolejną próbę obalenia Obamacare

  Wiadomości z Chicago i okolic

  To była już trzecia, nieudana próba obalenia ustawy Affordable Care Act w Sądzie Najwyższym. Jego coraz bardziej konserwatywny skład odrzucił wniosek Republikanów zachowując ustawę w nienaruszonym stanie.

  Głosowanie zakończyło się wynikiem 7-2, w którym sędziowie zadecydowali, iż popierany

  ...
  Czytaj wiecej
 • Wszędzie tandeta

  Newsflash

  To nie jest tak, że nie możemy mieć porządnych rzeczy, my ich po prostu nie chcemy. Badania wykazały, że większość Amerykanów woli kupować byle co, byle było tanio.

  Wchodząc do większości sklepów, czy odwiedzając ich witryny internetowe, nie spodziewamy się znaleźć produktów wysokiej

  ...
  Czytaj wiecej
 • Juneteenth oficjalnym świętem federalnym. Kto ma wolne?

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Prezydent podpisał w czwartek dokument ustanawiający 19 czerwca, dzień zakończenia niewolnictwa w Teksasie, świętem federalnym. Ponieważ w tym roku wypada ono w sobotę, większość pracowników federalnych otrzyma w ten piątek wolne.

  Ustawa została przyjęta jednomyślnie w Senacie i

  ...
  Czytaj wiecej
 • Europejskie wakacje prezydenta

  Newsflash

  Według wielu osób kilkudniowa podróż prezydenta Stanów Zjednoczonych tak właśnie wyglądała - jak pasmo przyjacielskich spotkań z sojusznikami w pięknych okolicznościach przyrody.
  A potem było spotkanie z Putinem.

  Zakończony szczyt G7 w Carbis Bay w Kornwalii był

  ...
  Czytaj wiecej
 • Polska renta dla wdowy w Ameryce

  Monitor 06/18/2021

  Pani Ewa z Nowego Jorku owdowiała kilka lat temu po trzydziestu kilku latach pożycia małżeńskiego, a w ubiegłym roku zawarła drugi związek. Chociaż zmarły mąż pracował w Polsce ponad dwadzieścia lat, pani Ewa nie była świadoma faktu, że jest uprawniona do wdowiej renty ZUS. Podobnie jak pani Ewa, w

  ...
  Czytaj wiecej
 • Zlikwidować 5-dniowy tydzień pracy

  Newsflash

  Redukcja godzin bez zmniejszania płac to pomysł pojawiający się w USA od wielu lat. Doświadczenia z okresu pandemii przypomniały go na nowo. Kto wie, może tym razem dyskusja zamieni się w szersze działania.

  89 pracowników firmy Buffer, oferującej narzędzia pomocne w zarządzaniu mediami

  ...
  Czytaj wiecej
 • Gdzie najbezpieczniej na drogach?

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Wszyscy codziennie widzimy ich na naszych drogach: powolnego kierowcę zajmującego najszybszy pas, wielozadaniowca popijającego kawę podczas pisania sms’a stojąc na czerwonym świetle, które już dawno zmieniło się na zielone, osoby blokujące dwa miejsca parkingowe przed sklepem spożywczym. Nowy raport daje

  ...
  Czytaj wiecej
 • Połowa kosmetyków w USA zawiera toksyczne chemikalia

  Newsflash

  Z nowego badania wynika, iż połowa kosmetyków sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zawiera niebezpieczne związki chemiczne, powiązane z poważnymi chorobami, w tym nowotworami czy zmniejszoną wagą urodzeniową niemowląt.

  Naukowcy z University of Notre Dame przetestowali ponad 230

  ...
  Czytaj wiecej
 • Covid-19 w USA przed świętami Bożego Narodzenia w 2019 roku?

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Nowa analiza próbek krwi pobranych od 24,000 Amerykanów na początku zeszłego roku sugeruje, że koronawirus pojawił się w USA już w grudniu 2019 roku – na kilka tygodni przed pierwszym rozpoznanym przez urzędników służby zdrowia przypadkiem.

  Analiza nie jest ostatecznym potwierdzeniem, a

  ...
  Czytaj wiecej
 • Szczyt G7 z udziałem Bidena

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Zakończył się szczyt G7 w Carbis Bay w Kornwalii (Zjednoczone Królestwo). Był pierwszym od wybuchu pandemii przeprowadzanym na żywo. Po trzech dniach i licznych spotkaniach przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Kanady wydali wspólne oświadczenie - wymienili w

  ...
  Czytaj wiecej
 • Stosunki amerykańsko-chińskie coraz gorsze

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Wiele osób spodziewało się, iż po zmianie w Białym Domu poprawią się stosunki pomiędzy obydwoma krajami. Jednak na razie sytuacja nie zmienia się, a w opinii niektórych, wręcz pogarsza się.

  "Stosunki amerykańsko-chińskie pogarszają się i nie doszło do tzw. resetu pod rządami prezydenta Joe

  ...
  Czytaj wiecej
 • Wielki dzień kowboja

  Monitor 06/11/2021

  Z Andrzejem Kulką w świat: Park Narodowy Mesa Verde, cz. 2

  Mijało 700 lat, porzucone pomieszczenia w Mesa Verde pozostawały niezamieszkałe. Dla Indian Ute, Nawaho i Apaczów, którzy później dotarli w te okolice ruiny były święte, z absolutnym zakazem wstępu.

  Richard Wetherill i

  ...
  Czytaj wiecej
 • Rekordowo wysokie poparcie dla małżeństw homoseksualnych

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Według nowego sondażu Gallupa rekordowe 70% Amerykanów popiera prawne uznanie małżeństw osób tej samej płci. To najwyższy poziom poparcia od czasu, gdy Gallup zaczął śledzić ten temat w 1996 roku. Wtedy tylko 27% mieszkańców Stanów Zjednoczonych opowiedziało się za prawnym uznaniem.

  Obecne

  ...
  Czytaj wiecej
 • FDA zatwierdza lek na Alzheimera pomimo ostrzeżeń ekspertów

  Wiadomości z Chicago i okolic

  W poniedziałek krajowi urzędnicy ds. zdrowia zatwierdzili pierwszy lek na chorobę Alzheimera od prawie 20 lat, lekceważąc ostrzeżenia niezależnych doradców, że leczenie to nie pomaga spowolnić choroby niszczącej mózg.

  Lek opracowany przez firmę Biogen, to jedyne lekarstwo, które według

  ...
  Czytaj wiecej
 • Spada poziom tlenu w jeziorach

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Nowe badanie wykazało, że w ciągu ostatnich czterech dekad znacznie spadł poziom tlenu w setkach jezior w Stanach Zjednoczonych oraz Europie.

  Autorzy ostrzegają, że spadek ilości tlenu może prowadzić do większej śmiertelności ryb, zakwitów glonów i emisji metanu.

  Naukowcy zbadali

  ...
  Czytaj wiecej
 • Dla kogo emerytura minimalna ZUS

  Monitor 06/04/2021

  Pan Czesław napisał: „Mam obywatelstwo polskie i amerykańskie, 65 lat, mieszkam w Chicago. Skoro pracowałem w Polsce kilkanaście lat, złożyłem wniosek o emeryturę ZUS, zgodnie z instrukcjami w pani książce „Emerytura polska i amerykańska”. Przyznano mi około 900 zł. Nie rozumiem, dlaczego nie podwyższono

  ...
  Czytaj wiecej
 • Park narodowy Mesa Verde, część 1

  Monitor 06/04/2021

  Z Andrzejem Kulką w świat

  Wielki dzień kowboja

  Park Narodowy Mesa Verde zajmuje 200 km. kwadratowych powierzchni płaskowyżu Mesa Verde w południowo-zachodnim narożniku stanu Kolorado. Teren parku obejmuje zarówno płaskowyż jak i rozcinające go kaniony, w zboczach których Indianie Anasazi budowali

  ...
  Czytaj wiecej
 • Każdy Amerykanin powinien mieć internet!

  Monitor 06/04/2021

  Brendan Carr, komisarz FCC chce, aby firmy takie jak Amazon, Apple, Facebook i Google uruchomiły program dotacji, który pozwoli większej ilości Amerykanów mieć dostęp do Internetu.

  Komisarz FCC Brendan Carr mówi, że nadszedł czas, aby firmy Big Tech, takie jak Amazon, Facebook i Google,

  ...
  Czytaj wiecej
 • Alkoholowy problem Ameryki

  Newsflash

  Odrobina alkoholu może pobudzić kreatywność i wzmocnić więzi społeczne. Ale w tym, jak wielu Amerykanów pije dzisiaj, nie ma nic umiarkowanego, kreatywnego ani towarzyskiego.

  Podobno Mayflower dobił do brzegu w Plymouth Rock, ponieważ załoga obawiała się, że pielgrzymi za szybko piją piwo.

  ...
  Czytaj wiecej
 • Przywracanie pamięci

  Monitor 06/04/2021

  Dzień Pamięci, nazywany też Dniem Wieńczenia Grobów, obchodzimy w ostatni poniedziałek maja. W tym roku celebracja tego święta została w pewnym sensie zdominowana przez obchody setnej rocznicy masakry w Tulsa, Oklahoma. Minęło już sto lat od tamtych wydarzeń, ale ciągle można spotkać informacje o

  ...
  Czytaj wiecej