Niebezpieczne autobusy szkolne
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po wypadku szkolnego autobusu, do którego doszło w Chattanooga (Tennessee) w poniedziałek i śmierci pięciorga dzieci, padło pytanie o bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży do i ze szkoły w Chicago.

Wszystkie autobusy należące do chicagowskich szkół publicznych (Chicao Public School) są wyposażone w pasy bezpieczeństwa, ale nie są one wymagane zgodnie z prawem stanu Illinois.

Amerykańska Akademia Pediatrów (The American Academy of Pediatrics), z siedzibą w Elk Grove Village, naciska, aby pasy bezpieczeństwa były montowane we wszystkich autobusach szkolnych.

Ale przynajmniej jedna grupa twierdzi, że szkolne autobusy nie potrzebują pasów bezpieczeństwa, ponieważ są one zaprojektowane w ten sposób, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, podobnie jak jajka w kartonowym opakowaniu. The American School Bus Council uważa, że większość autobusów szkolnych nie posiada pasów bezpieczeństwa, ponieważ dzieci są w autobusach bezpieczne.

The National Highway Traffic Safety Administration wyjaśnił w ostatnim czasie swoje stanowisko w tej sprawie, twierdząc, że „pasy bezpieczeństwa ratują życie. Dzieje się tak w samochodzie osobowym lub dużym żółtym autobusie”.

W wideo przygotowanym przez przedsiębiorstwo produkujące pasy bezpieczeństwa widać, że dzieci mogą być rzucane po całym autobusie w razie wypadku.

"Autobus szkolny jest bezpieczny ze względu na swoje rozmiary, ale potrzebujemy także dodatkowej ochrony, aby zapobiegać obrażeniom w przypadku zderzenia, nagłego zatrzymania, zakrętu czy przechylenia. Ważne jest, aby dzieci zostały na swoich miejscach. Nie możemy dopuścić, aby zostały wyrzucone z pojazdu, do czego może dojść, jeśli nie są przypięte do swoich siedzeń". - powiedział Phyllis Agran, MD z Akademii Pediatrii.

Argan reprezentuje Amerykańską Akademię Pediatrów, grupę, która chce, żeby pasy bezpieczeństwa znajdowały się we wszystkich szkolnych autobusach.

"Musimy być na czasie, musimy korzystać z najlepszych technologii, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom" - powiedział.

Chicago Public Schools poinformowało we wtorek, że ich autobusy posiadają pasy i są one wymagane od wszystkich producentów autobusów szkolnych. Inne przedmieścia, jak np. Glenco i Skokie również korzystają z autobusów wyposażonych w pasy, ale wiele innych już tego nie robi.

"Wiemy, że dochodzi do około 17,000 obrażeń rocznie u dzieci w wypadkach z udziałem szkolnych autobusów" - powiedział Argan. "Niektóre z nich są poważne, inne mniej, ale jeśli posiada się technologię, która oferuje dodatkowe zabezpieczenie, to dlaczego z tego nie skorzystać?"

Kongresmen Lou Lang (Skokie) bezskutecznie próbował przepchnąć ustawę wymagającą pasów bezpieczeństwa już lata temu, ale nie uzyskał poparcia tego projektu ze względu na koszta. Lang powiedział, że niedawny tragiczny wypadek w Tennessee może odnowić zainteresowanie tą sprawą.

NHTSA uważa, że pasy bezpieczeństwa mogą zredukować ilość ofiar śmiertelnych o połowę.

Zwolennicy pasów mówią, że chcą pasów biodrowych i naramiennych, a nie tylko pasów biodrowych, które w niektórych przypadkach mogą powodować obrażenia.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym: