Cukier straszy!
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Halloween to ulubione święto milionów Amerykanów. Stroje na Halloween dla dorosłych i dzieci można kupić już na wiele tygodni przed końcem października. Miłośnicy tego święta dekorują swoje domy w pajęczą sieć, wieszają duchy i kościotrupy na drzewach. Na parapetach okien i schodach stawiają plastikowe pająki, trupie czaszki, szczury i inne symbole śmierci lub podziemnego świata. Przydomowe ogródki na kilka dni zmieniają się w cmentarzyska, gdzie z ziemi wystają nagrobki, kości lub kościotrupy.

Przyjęcia halloweenowe dla dorosłych odbywają się najczęściej w weekend poprzedzający święto duchów. Dzieci w ostatni dzień października mają zabawy przebierańców i tradycję „trick or treat” czyli odwiedzania zaprzyjaźnionych domów i zbierania cukierków.

Przed Halloween Amerykanie wydają przeszło dwa miliardy dolarów na słodycze. 77% Amerykanów przyznaje, że na halloweenowe cukierki i słodycze wydaje średnio 27-30 dolarów. W ciągu roku przeciętny Amerykanin zjada dziennie 20 łyżeczek cukru. Cukier dodawany jest do napojów, przetworzonych produktów żywnościowych, słodyczy, chleba, sosu pomidorowego, makaronu, jogurtów, wędlin i innych produktów, które teoretycznie nie są słodkie. Cukier znajduje się również w owocach.

Tylko podczas Halloween, próbując różnych słodkości jesteśmy w stanie skonsumować 7,000 kalorii dziennie – co równa się prawie trzem szklankom cukru.

Spożywanie dużej ilości cukru jest epidemią wśród dzieci i przyczynia się do otyłości i próchnicy. Dorośli spożywający cukier w nadmiarze narażają się na rozwój otyłości, cukrzycy, chorób jamy ustnej i serca.

Wszystkie napoje i pokarmy bogate w cukier powodują obniżenie pH w jamie ustnej, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju próchnicy. Cukier szkodzi sercu, przyczynia się do szybszego starzenia się mózgu, negatywnie wpływa na pracę wątroby, powoduje problemy gastryczne i negatywnie wpływa na stan skóry np. nasilając trądzik i przyśpieszając powstawanie zmarszczek.

Światowa Organizacja Zdrowia wydała raport dotyczący spożycia cukru oraz rekomendacje dotyczące bezpiecznych ilości cukru w diecie. Zaleca się, aby cukry nie dostarczały więcej niż 10% energii w diecie osób dorosłych i dzieci. Silne dowody naukowe wykazały bezpośredni związek pomiędzy spożywaniem cukru a nadwagą, otyłością oraz próchnicą u dzieci i dorosłych. Cukier przyczynia się także do wzrostu i rozwoju komórek rakowych.

Próchnica zębów jest chorobą cywilizacyjną i dotyczy niemal całej populacji ludzkiej.

Do powstania próchnicy potrzeba niewiele. Choroba najczęściej zaczyna się tworzyć, gdy obniżone jest pH w jamie ustnej, między zębami, gdzie jest ciasno i nie zawsze dochodzi szczoteczka do mycia zębów. Dlatego tak ważne jest nitkowanie przestrzeni między zębami, oraz picie wody, szczególnie po spożyciu słodkich pokarmów. Na co dzień możemy zapobiegać próchnicy przez częstą i dokładną higienę jamy ustnej, stosowanie profilaktyki: wizyty kontrolne u dentysty dwa razy do roku i profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie, stymulowanie wydzielania śliny po posiłkach poprzez żucie gumy, oraz ograniczenie ilości spożywanego cukru.

Nieleczona próchnica może doprowadzić do skomplikowanego leczenia kanałowego lub utraty zębów. Utrzymujący się stan chorobowy w jamie ustnej jest niebezpieczny dla wszystkich zębów, dziąseł i może powodować nieświeży zapach z ust.

Jak cieszyć się świętem Halloween i nie zrujnować zdrowia jamy ustnej? Warto pomyśleć o tym wcześniej i mieć plan. Słodycze spożywajmy po posiłku, kiedy w jamie ustnej jest wystarczająca ilość śliny, aby nie obniżyć pH. Starajmy się nie jeść słodyczy między posiłkami i nie traktować ich jak przekąski. W trakcie zbiórki cukierków w halloweenowy wieczór, ustalmy wcześniej z dziećmi, że nie podjadamy cukierków. Po powrocie do domu dokonajmy selekcji zebranych słodyczy. Zostawmy w domu tylko część z nich a resztę oddajmy. Uważajmy na cukierki, które przyklejają się do zębów lub dziąseł. Te słodycze są szczególnie niebezpieczne, gdyż długo pozostają w jamie ustnej, a przy niedokładnej higienie, mogą przez wiele godzin zalegać na zębach bądź w przestrzeniach między zębami. Twarde cukierki też nie są przyjazne dla zębów. W trakcie ich gryzienia można uszkodzić szkliwo zębów.

Umówmy się z dziećmi, że halloweenowe słodycze będą jedzone przez kolejne dni, a nie wszystkie na raz, jednego dnia.

Przed wyjściem na halloweenową zbiórkę cukierków warto zjeść posiłek, aby słodycze nie kusiły nas tak bardzo. Butelka z wodą będzie potrzebna nie tylko do nawodnienia organizmu, ale też przepłukania jamy ustnej, aby wyeliminować niebezpieczeństwo powstania próchnicy.

Po powrocie do domu z halloweenowej zbiórki cukierków, bądź przyjęcia umyjmy i wynitkujmy starannie zęby.

Halloween jest raz w roku, a zęby mamy na całe życie.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com

Udostępnij swoim znajomym: