----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Mija kolejny rok. W pośpiechu załatwiamy sprawy, które przed końcem roku muszą być zamknięte, spotykamy się z przyjaciółmi, wymieniamy prezentami, przygotowujemy się do Świąt, planujemy Wigilię, świąteczny obiad, czas na relaks. Grudzień, choć ma 31 dni, wydaje się być najkrótszym miesiącem w roku, w trakcie którego obowiązków i naglących terminów mamy więcej niż kiedykolwiek.

Dla mnie grudzień to też miesiąc podsumowań i analizy tego, co wydarzyło się w mijającym roku. Jedną z największych przyjemności była możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami na łamach tygodnika Monitor. Jedną z moich dewiz życiowych jest ciągła edukacja, szukanie nowych najlepszych rozwiązań, pogłębianie wiedzy w zakresie własnej specjalizacji, aby najskuteczniej pomagać pacjentom w osiągnięciu najlepszych rezultatów zdrowotnych.

Czytelnicy artykułów o tematyce medycznej stają się świadomymi pacjentami, podejmują trafne decyzje, lepiej dbają o zdrowie. Wiedzą, że profilaktyczne wizyty u lekarza dentysty, profesjonalne czyszczenie zębów dwa razy do roku w gabinecie dentystycznym oszczędza im poważnych problemów zdrowotnych i finansowych, gdyż profilaktyka i prewencja jest zawsze tańsza niż skomplikowane leczenie poważnych powikłań lub poprawianie źle wykonanych usług.

Najczęściej poruszanym tematem w tegorocznych artykułach była kwestia prewencji oraz tego, jak sami na co dzień możemy dbać o zdrowie zębów, na jakie zmiany w jamie ustnej zwracać uwagę i o co pytać lekarza stomatologa. Czytelnicy mogli przeczytać o negatywnym wpływie cukru na zdrowie jamy ustnej, oddziaływaniu narkotyków i niektórych leków w powiązaniu ze zdrowiem jamy ustnej, przyszłości stomatologii, zagrożeniach dla zdrowia całego organizmu, jakie niosą ze sobą choroby dziąseł i przyzębia oraz o skuteczności implantów dentystycznych.

Obaliliśmy mity dentystyczne i wierzenia, które nie zawsze przyczyniają się do właściwej komunikacji między lekarzem a pacjentem, oraz zachęciliśmy do tego, aby przy okazji zmian życiowych takich jak poszukiwanie nowej pracy, czy rozpoczęcie nowego związku zadbać o uśmiech, który jest naszą wizytówką. Udowodniliśmy, że usługi stomatologiczne nie muszą być kosztowne, a najwyższą cenę płacimy za zaniedbanie higieny i unikanie wizyty u dentysty, gdyż wcześnie zdiagnozowany problem jest zazwyczaj niewielki.

Koniec roku to także czas, kiedy wygasają świadczenia z tytułu ubezpieczenia dentystycznego na dany rok. Jeżeli nasze ubezpieczenie dentystyczne oferuje w ciągu roku dwa profesjonalne czyszczenia zębów w gabinecie, albo inne usługi, to musimy wykorzystać te wizyty do końca roku kalendarzowego, czyli do 31 grudnia.

W przedświątecznym natłoku wydarzeń nie zapomnijmy o tym, co najważniejsze – czyli o naszym zdrowiu. Bez zdrowia i dobrego samopoczucia nie możemy w pełni cieszyć się życiem ani korzystać z jego darów. Zdrowie całego organizmu bardzo ściśle powiązane jest ze zdrowiem jamy ustnej. Na kilka dni przed Świętami i Nowym Rokiem możemy zmienić wypełnienia w zębach, jeżeli są mocno przebarwione, lub wraz z upływem czasu przestały spełniać swoją funkcję. Blask i dobry wygląd każdym zębom przywróci wybielanie. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze metody wybielania zębów dostępne są w gabinetach stomatologicznych. Pacjenci nie tylko otrzymują oczekiwane rezultaty, ale także są pod okiem lekarza specjalisty, który czuwa nad tym, aby metoda wybielania dostosowana była do ich potrzeb, nie naruszała szkliwa, oraz nie powodowała dużej nadwrażliwości. Obecnie na rynku można kupić wiele produktów do wybielania zębów. Niektóre z nich, nawet jeżeli zawierają naturalne produkty i opracowane są wedle holistycznych metod, mogą zdzierać szkliwo zębów.

Jeżeli chcemy jak najdłużej utrzymać jasny kolor szkliwa zębów, unikajmy w trakcie Świąt spożywania dużej ilości czerwonego wina, kawy, ciemnozielonych soków warzywnych, które mogą przebarwiać zęby.

Inną przypadłością, z która warto uporać się przed Świętami, jest nieświeży oddech. Nieświeży oddech może być konsekwencją spożycia żywności, która powoduje nieświeży oddech lub cechuje się intensywnym zapachem. Utrzymujący się przez dłuższy czas nieświeży oddech może być spowodowany rozwijającą się w ustach chorobą dziąseł lub przyzębia. Najlepszym „domowym” sposobem na nieświeży oddech jest picie dużej ilości wody, używanie odświeżaczy do ust, zjedzenie jabłka, żucie gumy do żucia, albo przepłukanie ust płukanką do ust. Płukanki do ust zawierają najczęściej alkohol. Alkohol może powodować suchość jamy ustnej, która z kolei powoduje duży dyskomfort. Nieświeży oddech można wyleczyć w gabinecie dentystycznym, w trakcie jednej wizyty.

Przygotowując się do Świąt i na powitanie Nowego Roku pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze.

Niech pod świąteczną choinką znajdzie się radość, zdrowie, szczęście, życzliwość i wzajemne zrozumienie. 

Wraz z całym zespołem Dental Specialists of Niles, życzymy czytelnikom tygodnika Monitor zdrowych zębów i pięknego, białego uśmiechu na Święta i cały Nowy 2020 Rok.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com