Zęby mądrości i zgrzytanie zębami
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W trakcie wielu lat prowadzenia prywatnej praktyki dentystycznej miałam niezliczoną ilość rozmów z pacjentami. Wiele z tych rozmów dotyczyło konkretnych problemów dentystycznych, mojej opinii na dany temat albo profesjonalnej ekspertyzy. Pacjenci w trakcie wizyty koncentrują się na problemie, z którym przyszli do gabinetu. W poczekalni często pytają o ciekawostki lub opinie dotyczące nurtującego ich zagadnienia. Jednym z najczęściej pojawiających się tematów jest kwestia zębów mądrości.

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe, na końcu kości szczęki, które wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia. Nazwa - zęby mądrości związana jest z faktem, Że to zęby, które pojawiają się jako ostatnie, już w dorosłym życiu człowieka. Natura obdarzyła nas czteroma zębami mądrości – dwoma na górze i dwoma na dole.

Wielu ludzi nie ma żadnych problemów z zębami mądrości. Funkcjonują one jak dodatkowe zęby trzonowe, które pomagają żuć pokarm.

Niestety, duża część populacji na samą myśl o zębach mądrości cierpi na dyskomfort. Zwykło się uważać, że zęby mądrości należy usuwać, ponieważ stwarzają problem, a nie pożytek.

Jeżeli zęby mądrości funkcjonują prawidłowo to nie trzeba ich usuwać.

Lekarz dentysta może zalecić usunięcie zębów mądrości, jeżeli nie ma na nie miejsca w kości szczęki, jeżeli wyrzynają się nieprawidłowo, niecałkowicie albo pod niewłaściwym kątem. Innym powodem przesunięcia albo usunięcia zębów mądrości jest leczenie ortodontyczne. Lekarz ortodonta, pracujący nad uzyskaniem prawidłowego zgryzu i pięknego wyglądu zębów może zalecić usunięcie zębów mądrości albo ich przesunięcie.

Zęby mądrości usuwa się też gdy powodują ból, albo infekcje. Ze względu na usytuowanie zębów mądrości, wielu pacjentów ma problemy z dokładnym ich czyszczeniem i nitkowaniem. To może powodować zbieranie się pokarmu i bakterii wokół zębów a także powstawanie infekcji dziąseł i próchnicy.

Zęby mądrości wyrzynają się jako ostatnie. Często w kości szczęki brakuje już miejsca na kolejne zęby. Wychodzące nowe zęby mogą wtedy psuć istniejące zęby albo powodować wadę zgryzu.

Ostateczną decyzję o usunięciu lub pozostawieniu zębów mądrości powinien podjąć lekarz dentysta albo chirurg szczękowy, po konsultacji z pacjentem i dokładnym przeanalizowaniu zdjęć rentgenowskich.

Innym zagadnieniem, o które często pytają mnie pacjenci, jest nocne zgrzytanie zębami. Medyczna nazwa zgrzytania zębami to bruksizm – przypadłość, której wielu ludzi nie jest świadoma.

O zgrzytaniu zębami pacjenci dowiadują się najczęściej od najbliższych, którzy dzielą z nimi sypialnie, albo od lekarza dentysty, który w trakcie wizyty kontrolnej widzi pościerane szkliwo na zębach.

Nocne zgrzytanie zębami jest bardziej powszechne niż moglibyśmy przypuszczać. Wedle szacunków co trzecia osoba zgrzyta w nocy zębami. Przyczyny zgrzytania zębami są różne i mogą wynikać z asymetrii żucia, wady zgryzu, źle dopasowanych plomb, mostków albo koronek. Żucie gumy także może być przyczyną zgrzytania zębami w nocy. Innymi czynnikami jest stres i długotrwałe napięcie.

Objawy zgrzytania zębami bardzo długo pozostają niezauważalne dla osoby zgrzytającej. W trakcie rutynowej kontroli dentystycznej lekarz może stwierdzić pościerane korony zębów, pęknięcia zębów, rozchwianie zębów w dziąśle, czy krwawienie dziąseł. Innym objawem zgrzytania zębami są przygryzione policzki, bolesność w okolicy oczu, suchość oka, szum w uszach, bóle ucha i zaburzenia równowagi.

Nieleczony bruksizm może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Pościerane szkliwo zębów to przyczynek do powstawania próchnicy. Krwawienie z dziąseł może przyczynić się do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Zaburzenia wzroku, migreny, bóle głowy, kręgosłupa mogą również być rezultatem zgrzytania zębami.

Lekarze dentyści badając pacjenta zgrzytającego zębami zalecają stosowanie na noc specjalnych, plastykowych nakładek na zęby. Nakładki są lekkie, przezroczyste, prawie niewidoczne, ale w trakcie nocy skutecznie chronią zęby.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com