Moc Polek w Chicago
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Druga Konferencja Kobiet pod hasłem „Moc oddziaływania” odbyła się w sobotę 20 maja 2017 w Muzeum Polskim w Ameryce. Ideą Konferencji było pokazanie wyjątkowych Amerykanek polskiego pochodzenia, które z sukcesem odnajdują się w swoich branżach, a także zbudowanie sieci kontaktów, które zaprocentują w przyszłości.

Konferencję otworzył Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago Piotr Janicki, skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs, oraz Katarzyna Kwaterkiewicz z Polsko- Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. W Konferencji uczestniczyło dwóch gości z Polski - znany aktor, prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz i profesor Anna Timofiejczuk, dziekan wydziału mechaniczno-technologicznego Politechniki Śląskiej. 

Konferencja składała się z dwóch paneli dyskusyjnych. Pierwszy z nich dotyczył zaangażowania w życie społeczne i polityczne. W dyskusji udział wzięły radna 10 dzielnicy Chicago Susan Sadlowski Garza i Eliza Solowiej z organizacji First Defense Legal Aid, panel prowadziła dziennikarka i organizatorka Konferencji Małgorzata Ptaszyńska.

Susan Sadlowski Garza zdradzała sekrety chicagowskiej polityki. Mówiła o tym, że wciąż za mało jest kobiet w radzie miasta, wspominała swoje początki w polityce oraz zaangażowanie w pomoc robotnikom swojego ojca - słynnego działacza związkowego Edwarda Sadlowskiego. Radziła, aby inwestować we własną edukację, znaleźć czas dla siebie i rodziny i nie zbaczać z drogi do obranego celu. 

Eliza Solowiej, prawniczka i dyrektor wykonawczy organizacji, która zapewnia bezpłatną pomoc prawną dla zatrzymanych lub aresztowanych przez policję, przytaczała statystyki dotyczące podpisywania fałszywych zeznań. Mówiła o tym, jak drobny incydent młodego człowieka z policją może przyczynić się do zbudowania historii kryminalnej, a w konsekwencji zaprzepaszczenia życiowych szans. Na podstawie własnych doświadczeń radziła, jak kobiety-imigrantki mogą zbudować właściwe poczucie własnej wartości i nauczyć się odwagi. 

Drugi panel dyskusyjny dotyczący rozwoju zawodowego prowadziła prezes Polish Women in Business Anna Tukiendorf-Wilhite, a udział w nim wzięły: gwiazda porannego programu Fox News Chicago 32 Jenny Milkowski i dr Dorothy Anasinski. 

Obydwie uczestniczki panelu urodziły się w polskich rodzinach w Chicago, polski był ich pierwszym językiem, a w sobotę uczęszczały do polskich szkół.

Jenny Milkowski z wrodzoną charyzmą i poczuciem humoru opowiadała o swoich pasjach, zainteresowaniach, a także zaangażowaniu w działalność na rzecz zwierząt. Mówiła o tym, jak odnalazła się w zawodzie wcześniej zdominowanym przez mężczyzn i jak telewidzowie oceniają pracujące na wizji kobiety i mężczyzn. Doktor Anasinski mówiła o tym, jak docenia trud i zaangażowanie swoich rodziców w przekazanie jej i jej bratu polskich tradycji i zwyczajów, o tym, że pacjenci czasem bardziej ufają lekarzom mężczyznom niż kobietom i że kluczem do sukcesu jest edukacja, wytrwałość i wiara w siebie. 

Obydwie panie podkreślały swoje przywiązanie i dumę z polskiej tożsamości. 

Uczestnicy i uczestniczki Konferencji po panelach zadawali pytania. W trakcie Konferencji był czas na zapoznanie się, rozmowy i networking. 

Jak zgodnie twierdzili uczestnicy i organizatorzy - druga Konferencja Kobiet była sukcesem.