Noworoczny prezent: drugi pakiet pomocowy
----- Reklama -----
Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Po miesiącach negocjacji nasi ustawodawcy w Washingtonie zgodzili się na drugą ustawę stymulacyjną (zwaną potocznie Covid Relief Bill), dodaną do ustawy budżetowej - Consolidated Appropriations Act of 2021. Po tygodniu wahań prezydent Trump ją podpisał. Oto na jaką asystę możemy liczyć.

Czek pomocowy dla (prawie) każdego

Ustawa zapewnia drugi zasiłek stymulacyjny (Economic Impact Payment) na kwotę 600 dolarów dla każdej uprawnionej osoby dorosłej i 600 dolarów na kwalifikujące się dziecko w wieku 16 lat i młodsze. To różnica w porównaniu z kwotą 1,200 dolarów na osobę dorosłą i 500 dolarów na dziecko, którą dostaliśmy na wiosnę.

Podatnicy otrzymają pełne 600 dolarów, jeśli ich dochód brutto AGI jest poniżej 75,000 dol., po czym zasiłek maleje wraz ze wzrostem ich rocznych dochodów. W przypadku głowy gospodarstwa domowego limit wynosi 112,500 dol., a dla małżeństw rozliczających się razem – 150,000 dolarów.

Jak poprzednio, pieniądze otrzymamy pocztą w postaci czeku lub karty debetowej, albo przelewem na nasze konto, jeżeli podaliśmy jego numer na podatkowym rozliczeniu. Status wypłaty twego zasiłku możesz sprawdzić na stronie: https://www.irs.gov/coronavirus/economic-impact-payments.

300 dolarów tygodniowo federalnego zasiłku dla bezrobotnych

Ustawa CARES, uchwalona w marcu, dawała 600 dolarów tygodniowo osobom bez pracy, oprócz zwykłego stanowego czeku dla bezrobotnych. Niestety, finansowanie to wygasło pod koniec lipca.

Nowa ustawa pomocowa (Covid Relief Bill) zapewnia dodatkowy federalny zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 300 dol. tygodniowo przez 11 tygodni. Płatności nie działają wstecz.

Również nowy zasiłek ma na celu pomoc tym bezrobotnym, których dochody są mieszane, bo pochodzą zarówno z pracy najemnej, jak i samozatrudnienia. Osoby te, często skazane na niższe świadczenia oparte na ich (niższych) zarobkach, dostaną teraz nowy zasiłek w wysokości $100 tygodniowo.

Mieszkanie i czynsze

Nowy akt prawny przeznacza 25 mld dolarów do rozprowadzenia przez władze stanowe i lokalne, aby pomóc potrzebującym osobom borykającym się z opłatą czynszu.

Aby otrzymać asystę, gospodarstwa domowe muszą spełnić kilka warunków: ich dochód w 2020 r. nie może przekraczać 80 proc. średniej medialnej w okolicy; co najmniej jeden członek gospodarstwa domowego musi być zagrożony bezdomnością; osoby muszą kwalifikować się do zasiłku dla bezrobotnych lub doświadczyły trudności finansowych - bezpośrednio lub pośrednio - z powodu pandemii.

Pierwszeństwo mają rodziny o niższych dochodach i bezrobotne przez co najmniej trzy miesiące.

Moratorium na eksmisję

Ustawa CARES ustanowiła w marcu 2020 roku ogólnokrajowy zakaz eksmisji dla najemców, którzy spóźnili się z zapłatą czynszu.

Nowa ustawa przedłużyła federalne moratorium na eksmisję, ale tylko do 31 stycznia 2021 roku. Aby się zakwalifikować, najemcy muszą spełnić kilka warunków: doświadczyć znacznej utraty dochodu gospodarstwa domowego, utraty pracy lub mieć „nadzwyczajne” bieżące wydatki medyczne. Ich zarobki powinny być niższe niż $99,000 w 2020 r. i $198,000 dla małżonków składających wspólnie zeznanie podatkowe.

Najemcy mogą sprawdzić swoje uprawnienia w witrynie Center of Disease Control (CDC).

Trzeba zaznaczyć, że poszczególne stany, a nawet miasta, mogą mieć swoje własne moratoria na eksmisje, np. stan Nowy Jork zabrania właścicielom domów usuwania lokatorów do maja.

Rozszerzenie programu ochrony płac

Paycheck Protection Program (PPP) początkowo zapewniał małym firmom umarzalne pożyczki na pokrycie płac pracowników. Nowa ustawa dodała 284 miliardy dolarów do tego programu, co ma pomóc firmom, które są szczególnie narażone na zamknięcie, w tym organizacjom non-profit, restauracjom, kinom i teatrom.

Wyższe bony żywnościowe SNAP

Świadczenia SNAP (tzw. bony żywnościowe) mają być przez pół roku podwyższone o 15%. Również rozszerzony został program Pandemic-EBT na rodziny z dziećmi poniżej 6-go roku życia, które te bony żywnościowe otrzymują. 400 mln dol. jest przeznaczonych dla banków żywności i spiżarni żywności w ramach Emergency Food Assistance Program oraz 175 mln dol. na usługi żywieniowe dla seniorów, takie jak posiłki na kółkach (Meals on Wheels) i 13 mln dol. na program żywności uzupełniającej (Commodity Supplemental Food Program), który obsługuje ponad 700,000 starszych Amerykanów miesięcznie.

Koniec niespodziewanych rachunków za leczenie

Pakiet legislacyjny zawiera sformułowania mające na celu ochronę pacjentów przed niespodziewanymi rachunkami medycznymi.

Zgodnie z ustawą, usługodawcy spoza sieci mają zakaz wystawiania rachunków pacjentom na kwotę wyższą, niż byłaby naliczana przez usługodawców działających w sieci. Świadczeniodawca ma powiadomić pacjenta o szacowanych kosztach opieki poza siecią co najmniej 72 godziny przed udzieleniem opieki, a pacjent ma wyrazić na nią zgodę.

Zamiast pobierać opłaty bezpośrednio od pacjentów, zakłady służby zdrowia będą teraz musiały współpracować z firmami ubezpieczeniowymi, aby uzgodnić uczciwą cenę. Nowe zmiany wejdą w życie w 2022 roku i będą dotyczyć lekarzy, szpitali i karetek pogotowia lotniczego, ale nie karetek naziemnych.

Co jeszcze

Na ponad pięciu tysiącach stronic Covid Relief Bill zawiera dużo różnych nowych regulacji, między innymi pewne formy pomocy dla studentów mających długi studenckie, dla przedszkoli, linii lotniczych, szkół, rolników i wielu innych. Ciekawostką może być, że znalazła się tam np. klauzula pozwalająca biznesom wpisywać w koszty pełne ceny biznesowych posiłków, co dopomoże placówkom gastronomicznym.

W sumie, ustawa Consolidated Appropriations Act of 2021 przyznała 1.4 biliona dolarów (trillion – liczba z dwunastoma zerami) na roczny budżet rządu federalnego, a 900 mld na pomoc w zwalczaniu skutków pandemii dla osób indywidualnych i gospodarki. Ten dług i inne zaciągnięte wcześniej spłacać będziemy długo my, nasze dzieci i wnuki. Happy New Year!

Elżbieta Baumgartner 

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników. m.in. „Jak oszczędzać na podatkach, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”,
„Podręcznik ochrony majątkowej” i wielu innych. Są one dostępne w księgarni D&Z House of Books (5507 W. Belmont Ave. w Chicago) albo bezpośrednio od wydawcy:
Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363 Tel. 1-718-224-3492; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.poradniksukces.com