10 sierpnia 2017

Udostępnij znajomym:

Każdego roku wiele osób zostaje poważnie zranionych przez wadliwe oraz niebezpieczne produkty. Nie każdy jest świadomy, że jest możliwość odzyskania odszkodowania za poniesione obrażenia. Co to jest roszczenie dotyczące odpowiedzialności za produkt („product liability”) w stanie Illinois? Sprawy dotyczące odpowiedzialności za produkt powstają, gdy niebezpieczny produkt nagle powoduje uraz cielesny.

W stanie Illinois konsumenci nie muszą się martwić, czy produkt kupowany lub używany jest niebezpieczny ze względu na wadę projektu, niewłaściwe wytwarzanie lub niewłaściwe etykiety ostrzegawcze („warning labels”) o możliwych zagrożeniach związanych z użytkowaniem produktu. Kiedy ktoś zostaje zraniony z powodu wadliwego zaprojektowania lub niewłaściwie wyprodukowanego produktu, firmy, które produkują lub sprzedają wadliwe oraz niebezpieczne produkty, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności. Odpowiedzialność z tytułu roszczeń wynikających z odpowiedzialności za produkt („product liability”) nie tylko pomaga zrekompensować poszkodowanych, ale także chroni innych konsumentów, ostrzegając społeczeństwo przed zagrożeniami związanymi z wadliwymi oraz niebezpiecznymi produktami. Prawa dotyczące odpowiedzialności za produkty pomagają uchronić inne osoby przed poniesieniem podobnych obrażeń.

Odpowiedzialność za produkt odnosi się do prawnej odpowiedzialności fabrykanta, producenta, dystrybutora, lub sprzedawcy produktu w celu zrekompensowania poszkodowanej osoby, gdy produkt powoduje szkodę lub obrażenie cielesne konsumenta, użytkownika, lub osoby postronnej. Każda osoba lub jednostka w łańcuchu dystrybucji produktu, w tym producenci, montażyści, dostawcy, dystrybutorzy, hurtownicy, sprzedawcy, oraz handlowcy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności. Prawo odpowiedzialności za produkty może być bardzo skomplikowane, w zależności od rodzaju produktu i wynikających z niego obrażeń.

W stanie Illinois istnieją dwie główne prawne teorie, które mają zastosowanie w przypadku roszczenia wynikającego z odpowiedzialności za produkt („product liability”):

1. Zaniedbanie („negligence”):

Zgodnie z teorią zaniedbania („negligence”), poszkodowany musi udowodnić: 1) obowiązek („duty”): producent lub sprzedawca pozwany miał obowiązek opieki („duty of care”) nad poszkodowanym; 2) naruszenie obowiązku („breach”): pozwany naruszył ten obowiązek; 3) przyczyny („causation”): naruszenie strony pozwanej spowodowało obrażenia / szkodę, oraz że szkoda była przewidywalna; i 4) szkody / odszkodowanie („damages”): poszkodowany poniósł kompensacyjne obrażenia. Każdy uczestniczący w łańcuchu dystrybucji, może ponosić odpowiedzialność za wadliwy produkt. Obowiązek zachowania opieki („duty of care”) może przysługiwać nabywcy produktu, oraz członkom jego rodziny.

2. Ścisła Odpowiedzialność („strict liability”):

Zgodnie z teorią ścisłej odpowiedzialności („strict liability”) w stanie Illinois, sprzedawca, producent lub inna osoba uczestnicząca w łańcuchu dystrybucji może ponosić odpowiedzialność za wadliwy produkt, jeśli produkt kogoś zrani. Według teorii ścisłej odpowiedzialności poszkodowany musi udowodnić: 1) szkody wyrządzone konsumentowi wynikały z wady produktu wyprodukowanego lub sprzedanego przez pozwanego; 2) że wada była nierozsądnie niebezpieczna; i 3), że wada istniała w momencie, gdy produkt znajdował się pod kontrolą producenta.

Zgodnie z którąkolwiek z powyżej wymienionych teorii prawnych, poszkodowany ma obowiązek udowodnienia, że produkt powodujący obrażenie cielesne był wadliwy. Istnieją trzy rodzaje defektów produktu: wady konstrukcyjne („design defects”), wady produkcyjne („manufacturing defects”) oraz wady w marketingu lub wady ostrzegawcze („warning defects”).

Wady konstrukcyjne („design defects”) są wadami związanymi z projektowaniem produktu. Poszkodowany musi udowodnić, że istnieje rozsądny alternatywny projekt, który byłby bezpieczniejszy niż oryginalny projekt, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów produkcji i praktycznego wykorzystania.

Wady produkcyjne („manufacturing defects”) są błędem w produkcji lub montażu produktu, w którym produkt różni się od pierwotnego lub zamierzonego projektu.

Wady ostrzegawcze („warning defects”) pojawiają się, gdy producent lub sprzedawca nie ostrzega konsumenta przed możliwymi niebezpieczeństwami użytkowania produktu. Nawet jeśli etykieta opisuje niebezpieczną naturę produktu, ostrzeżenie może być niewłaściwe, jeśli nie dostarcza konsumentowi wystarczających informacji, aby być w wystarczającym stopniu poinformowany o zagrożeniach tego produktu.

Wycofanie żywności z półek sklepowych („food recalls”) oraz wycofanie innych produktów („product recalls”) są jednym ze sposobów ostrzegania społeczności o zagrożeniach związanych z produktem. Pojawiają się one niestety zbyt późno dla konsumentów, którzy doznali obrażeń ze względu na niebezpieczny produkt.

Doświadczony adwokat będzie wiedział, jakie teorie prawne może wykorzystać w danej sprawie wynikającej z odpowiedzialności za produkt („product liability”) oraz jak najlepiej przedstawić te wyżej wymienione teorie. Jeśli zostałeś zraniony przez niebezpieczny lub wadliwy produkt, skontaktuj się z adwokatem Katarzyną Brukalo.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor