Polski samochód elektryczny już jeździ po drogach!
----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Nie minęło dużo czasu od kiedy pisałem o polskim samochodzie elektrycznym marki Izera, a ten zdążył już przejść pierwszy test i pojawił się na drodze!

Czym jest Izera?

Na polskiej scenie motoryzacyjnej niewiele działo się przez ostatnie dwie dekady. Planów było dużo, realizacji prawie wcale, do momentu ogłoszenia planów produkcji pierwszego, pełnoprawnego samochodu elektrycznego. Izera jest polską marką założoną w 2016 roku, która po czterech latach istnienia ma już gotowy prototyp samochodu, mogący jeździć po ulicach. Charakterystyczną cechą samochodów marki Izera jest ich elektryczny napęd. Firma nie zamierza produkować samochodów spalinowych.

11

Pierwsza trasa!

Izera ma w planach produkcję dwóch rodzajów samochodów elektrycznych – jeden z nich to SUV, większy, rodzinny samochód przeznaczony do jazdy w nieco dłuższe trasy oraz Hatchbag - mniejszy, miejski, zwinny samochód i to właśnie ten przeszedł już pierwszy test drogowy. Twórcy przejechali swoim pojazdem fragment drogi S2 – południową część obwodnicy Warszawy, która nie została jeszcze oddana do użytku. Podczas testów Izera zdecydowała się na zrobienie sesji zdjęciowej promującej zarówno wydarzenie jak i sama markę. Samochód niestety nie mógł wyjechać na ulice ruchu publicznego z uwagi na fakt, że nie posiada homologacji, a tym samym nie został jeszcze zarejestrowany. Na miejsce został dostarczony przez lawetę. Niestety nie znamy wiele szczegółów na temat tego, jak samochód został przygotowany do testowej „podróży”. Być może zawierał elementy, które będą wykorzystane do końcowego etapu, czyli produkcji samochodu, a mógł być to zbiór podzespołów wykorzystanych jedynie do zaprezentowania prototypu hatchbacka Izery. Okazuje się, że głównym celem producentów nie było testowanie samego samochodu, a tchnięcie życia w prototyp, by po raz kolejny zrobiło się głośno o marce Izera.

14

Kiedy zobaczymy Izerę na ulicach?

Czy jazda próbna oznaczała przyspieszenie prac nad samochodem? Niestety nie – pierwsze egzemplarze planowo mają zjechać z taśmy produkcyjnej dopiero w 2023 roku i nikt nie zapowiada skrócenia tego czasu. W roku 2021 ma powstać fabryka, a jej planowana lokalizacja to Ruda Śląska lub Jaworzno. Wybór miejsca będzie zależał od rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, ukształtowania terenu, warunków geotechnicznych oraz warunków użytkowania nieruchomości związanych między innymi z własnością gruntów.

12

 

E-maile szkodzą środowisku?

Co minutę na świecie wysyłanych jest około 200 milionów e-maili, co daje 288 miliardów wiadomości na dobę! Ta liczba robi ogromne wrażenie, ale skutki tak ogromnej popularności e-mailingu okazują się być szkodliwe dla środowiska.

Wystarczyłby jeden e-mail mniej wysłany przez każdego Amerykanina, a ograniczyłoby to emisję dwutlenku węgla aż o 79 ton! Badanie przeprowadzone przez firmę Ovo Energy dowodzi, że wysyłanie wiadomości e-mail przyczynia się w znacznym stopniu do zanieczyszczenia środowiska. Szczególnym zagrożeniem są tak zwane maile bezużyteczne – zawierające w swojej treści krótkie wyrażenia takie jak „Dziękuję”, „Pozdrawiam”, „Miłego dnia”, czy popularny w ostatnim czasie zwrot „LOL”. Ponad 70% badanych osób twierdzi, że tego typu wiadomości nie są obowiązkowe i nie zrobiłyby różnicy w komunikacji, gdyby ich brak związany był z ochroną środowiska.

businessman is typing on keyboard in office

„Większość ludzi myśli o internecie jako o chmurze, która istnieje w oddzieleniu od ich sprzętu komputerowego. Ale rzeczywistość jest taka, że wysyłanie wiadomości e-mail (lub czegokolwiek innego) przebiega wzdłuż „łańcucha elektroniki” spalającej energię. Twój router Wi-Fi przesyła sygnał przewodami do lokalnej centrali, stamtąd do firmy telekomunikacyjnej, a stamtąd do ogromnych centrów danych obsługiwanych przez gigantów technologicznych. Każdy z nich jest zasilany energią elektryczną i wszystko się sumuje” – powiedział David Molloy, dziennikarz technologiczny BBC.

Według ekspertów jeszcze większy wpływ na środowisko mają streamingi gier, wideo oraz przechowywanie swoich danych w chmurze. Giganci technologiczni coraz częściej inwestują w projekty na rzecz ochrony środowiska, by zrównoważyć emisje dwutlenku węgla, za którą same są odpowiedzialne.

Tekst na podst. „Bezużyteczne maile szkodzą środowisku”, Focus.pl

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.