Tańsze usługi dentystyczne dla osób bez ubezpieczenia
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Panuje przekonanie, że koszty usług dentystycznych są tak wysokie, że wielu pacjentów po prostu na nie nie stać.

Owszem, zaawansowane i skomplikowane procedury dentystyczne są kosztowne, ale istnieją również sposoby, dzięki którym skutecznie można wydatki medyczne minimalizować.

Nie jest tajemnicą, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, a prewencja kosztuje najtaniej. W przypadku schorzeń jamy ustnej 90% powikłań wynika z zaniedbania higieny lub braku regularnych kontroli dentystycznych. Zasada wpajana nam od dziecka, aby przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza dentystę ma bardzo duże uzasadnienie. Lekarz podczas rutynowej kontroli dentystycznej ocenia stan jamy ustnej, zauważa ubytki, bada stan dziąseł, zębów i zgryzu.

Prawie 50% czynnych zawodowo Amerykanów nie ma możliwości posiadania ubezpieczenia dentystycznego pokrywanego choć w części przez pracodawcę. Niektórzy, którym pracodawca oferuje niewystarczające dofinansowanie, lub drogi plan dentystyczny, zwyczajnie rezygnuje z niego.

Wielu pacjentów unika wizyty u dentysty z obawy, że nie będzie ich stać na leczenie, a koszty wizyty mogą przerosnąć ich oczekiwania. W przypadku dolegliwości czy bólu zdarza się, że pacjenci starają się zapobiec niedogodnościom sami, domowymi sposobami, albo lekami dostępnymi bez recepty w aptece i tym samym zwlekają z wizytą. Zwlekanie z wizytą w przypadku chorób dziąseł, próchnicy czy leczenia kanałowego powoduje, że koszty zabiegu są wyższe, gdyż problem stał się poważniejszy. Zwlekając, pacjenci także narażają się na utratę zęba, którego nie da się już uratować.

Pacjenci posiadający ubezpieczenie dentystyczne doskonale znają ograniczenia, które posiada większość ubezpieczeń. O ile rutynowe kontrole dentystyczne czy profesjonalne czyszczenia są najczęściej finansowane przez ubezpieczenie, to inne zabiegi dentystyczne – nie zawsze. Niektóre kliniki dentystyczne, zdając sobie sprawę z długiego oczekiwania na pokrycie kosztów usługi przez ubezpieczenia, zwyczajnie nie honoruje ubezpieczeń. W 2014 roku organizacja California Dental Association złożyła pozew w sądzie przeciwko jednej z firm ubezpieczeniowych, która nie zwracała lekarzom należytej zapłaty za wykonane usługi dentystyczne.

Mając na względzie zdrowie pacjentów oraz ich oczekiwania dotyczące dostępności usług dentystycznych oraz cen za te usługi, wiele klinik dentystycznych zaczęło oferować specjalne plany członkowskie dla swoich pacjentów. Plan członkowski (membership) działa jak popularny serwis Netflix, Amazon czy sieć Costco i oferuje posiadaczom planów doskonałe usługi dentystyczne po przystępnych, zniżkowych cenach. Tylko w latach 2015-2016 zainteresowanie pacjentów uczestnictwem w planach dentystycznych wzrosło o 25%.

Jak działa plan dentystyczny?

Plan dentystyczny nie jest ubezpieczeniem, jest realizowany na podstawie umowy między kliniką dentystyczną a pacjentem. Plan członkowski polecany jest dla osób, które nie mają ubezpieczenia dentystycznego. Pacjent, jak w przypadku innych subskrypcji czy planów członkowskich, płaci kilkaset dolarów rocznie (w zależności od planu) i otrzymuje darmowe wizyty konsultacyjne i kontrolne, darmowe profesjonalne, podstawowe czyszczenia zębów oraz duże zniżki na wszystkie inne usługi takie jak implanty, przeszczep dziąseł, leczenie kanałowe, leczenie próchnicy, koronki, mostki, etc. Kliniki dentystyczne oferują najczęściej kilka rodzajów planów, dostosowanych do potrzeb pacjenta i możliwości finansowych.

Plany członkowskie są wspaniałą alternatywą dla ludzi, którzy nie mają ubezpieczenia dentystycznego, a chcieliby otrzymywać wysokiej jakości usługi dentystyczne, korzystać z konsultacji i wizyt kontrolnych, dbać o zęby, rozpocząć leczenie, czy wstawić implanty.

Jest to rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące pacjenta, gdyż przy stosunkowo niewielkiej opłacie rocznej wszystkie zabiegi prewencyjne wliczone są w członkostwo, a bardziej skomplikowane procedury dla posiadaczy planów, oferowane są po cenach zaniżonych i preferencyjnych.

Od czerwca tego roku klinika Dental Specialists of Niles wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i sugestiom pacjentów, oferuje plany członkowskie. Dla przykładu płacąc 370 dolarów rocznie otrzymujemy dwa profesjonalne czyszczenia, dwie fluoryzacje, dwie wizyty kontrolne, wizytę “emergency” oraz prześwietlenie, do tego między 10 a 35% zniżki na wszystkie inne procedury wykonywane w klinice takie jak koronki, leczenie kanałowe, implanty, dodatkowo 10% zniżki na plan dla członków rodziny.

Szczegóły przystąpienia do planu dentystycznego na stronie internetowej albo bezpośrednio w klinice.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com